Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Draga Marius,
Am si eu o intrebare, poti sa-mi spui daca ma angajez acum la o alta companie( luni ma duc sa negociez salariul) si nu le-am spus ca sunt insarcinata sunt obligata sa le spun, mentonez ca eu sunt insarcinata in luna a 5 -a si nu se vede ca as fi, exista vreo baza legala pt acest lucru?Mentionez ca am fost angajata la o alta companie care m-a concediat dar incepand cu 1 Martie, adica contractul meu cu ei se termina la 1 Martie si cand ma duc la cei noi, avand invedere ca eu nu le-am zis ca cei vechi m-au dat afara, cam de la ce data ar trebui sa-mi fac contractul cu cei noi ca sa nu intru in ilegalitate?
Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salmo spune:

quote:
Originally posted by marius

Salmo:
1. Veniturile pe ultimele 6 luni sunt cei 6x600=3.600 care se vor inmulti cu 85% si se va imparti la total nr. zile lucratoare din cele 6 luni. Rezultatul se va inmulti cu nr. de zile lucratoare din luna luata in calcul. Daca rezultatul este mai mic decat salariul avut atunci diferenta pana la salariu se va acorda din fondul de salarii, daca este egal sau mai mare ramane valoarea calculata.
2. Concediile medicale implicita cel de maternitate care este tot medical si concediul pentru ingrijirea copilului intra in perioada asimilata sau asigurata.


Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa



Multumesc, Marius!
Dar practic, cine calculeaza valoarea concediului pre si post-natal? Nu CAS?
De la Fortele de Munca mi-au raspuns ca cei 85% se calculeaza din salariul minim pe economie brut (500 lei).
Tu cand spuneai de salariul avut, te refereai la salariul avut inainte de a intra in cic 1?

Inca o intrebare: de unde pot afla daca ONG-ul la care lucrez are sau nu incheiat contract colectiv de munca? Ca sa stiu cum e cu salariul la nastere.

Multumesc inca o data.

Salmo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aradia spune:

Buna ziua,
am si eu cateva nelamuriri cu privire la calculul indemnizatiei de maternitate - eu am nascut pe 11.11.2007.
va rog mult sa ma ajutati cu cateva lamuriri.
La rugamintea mea, am primit de la hr urmatoarea explicatie:
"Venitul brut pe ultimele 6 luni este:
2304 brut martie
2304 brut aprilie
2304 brut mai
2304 brut iunie
2304 brut iulie
1912 brut august - 3 sapt de concediu medical platit cu 75% si 7 zile de cm cu spitalizare platit cu 100%.
Se aduna veniturile brute pe 6 luni: 13432 (baza de
calcul )
13432/ 130 (zile lucratoare pe 6 luni) =103.32 (baza
de calcul /zi)
103.32*10(zile concediu medical platit cu 0.75%) *
0.75%=775
103.32*10(zile concediu medical platit cu
85%)*0.85%=878

775+878=1653 Venit brut pe luna septembrie
Din 1653 se retine 9.5% calculate la salariul minim pe
economie de 390 ron reprezentand suma de 37 ron.

Din 1653 se mai retine somaj 1% calculate la salar de
incadrare(2304 ron)=23 ron
Se mai aplica deducere de baza la 1652 rezultand
suma de 169 ron
Din venitul brut 1652 se scade 9.5%,1% si deducerea de
baza =1424

Venitul impozabil 1424 se impoziteaza!!!!!
1424*16%=228
Deci:
1652-37-23-228=1364(Venitul net pe luna septembrie)"

As vrea sa stiu si eu, daca puteti sa ma ajutati, daca sunt corecte urmatoarele aspecte:
- s-a luat in calcul si luna cu CM pentru luna sept.
- veniturile nete pe lunile urmatoare au fost:
oct - 1610 ron, nov. 1464 ron, dec. 1339 ron si pt 20 zile din ian am luat 749 ron - indemnizatie de maternitate in astea 3 luni si jumatate, mi se pare prea mare dif intre luna octombrie si restul lunilor.

Acum vreau sa depun cererea pentru acel salariu mediu pe societate. Daca se facea Contract Colectiv de Munca la nivelul societatii trebuia sa il semnez si eu nu?

va multumesc din suflet!


http://www.flickr.com/photos/22768617@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETA_M spune:

Chiar nu stie nimeni ce se intampla in situatia mea(sunt insarcinata in luna a8a iar firma intra in procedura de faliment).Marius ajuta-ma tu te rog sa-mi calculez indemnizatia pt. concediul prenatal.Salariul in ultimele 12 luni pe cartea de munca a fost de 1870 RON.
Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by GETA_M

Chiar nu stie nimeni ce se intampla in situatia mea(sunt insarcinata in luna a8a iar firma intra in procedura de faliment).Marius ajuta-ma tu te rog sa-mi calculez indemnizatia pt. concediul prenatal.Salariul in ultimele 12 luni pe cartea de munca a fost de 1870 RON.
Multumesc mult.


Am raspuns mai sus (Salmo) cum se calculeaza concediul de maternitate.
Valabil pentru ultimele doua solicitari.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albisoara82 spune:

salut!
eu si sotul meu suntem studenti (eu la master- ultimul an, la zi, el termina facultatea anul acesta). ne pregatim pentru un copil, dar am vrea sa stim care sunt conditiile legale pentru a beneficia de indemnizatia pt bebe. eu am lucrat (cu intrerupere de 2 luni)12 luni cumulat(intreruperea a fost cat am schimbat locul de munca)in 2006-2007.
cineva imi spunea ca anii de facultate si de master se cumuleaza la vechimea totala in munca, dar nu stiu daca se aplica si in cazul acestei indemnizatii. adica fiind studenta in ultimii 6 ani, primesc sau nu acesti bani?
inca ceva: acum noi suntem in strainatate, cu programe de schimb studentesc, dar revenim in tara in iulie.
ce presupune "ultimele 12 luni??", fiindca noi suntem plecati pe baza de contract in perioada oct 2007-iul 2008, si (evident) nu am putut lucra in tara si cotiza lunar la CAS.
multumesc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaandrei spune:

Buna. Am si eu o nelamurire, si desi am intrebat o contabila si am cautat si pe net, nu am gasit raspunsul. De la sf lunii aprilie 2008, as putea intra in concediu de sarcina si lauzie (nasc la sf lunii iunie). Conform legii, stiu ca am dreptul la o indemnizatie de 85% din salariu brut (care in cartea de munca este de 880 ron, dar in realitate este un procent din incasari). Problema e ca angajatorul m-a anuntat ca nu imi va plati indemnizatia pentru ca nu isi "permite" sa imi dea si indemnizatia (desi eu stiu ca se suporta din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate) si sa plateasca viramentele pentru salariu (somajul, asigurarea de sanatate, CAS etc)pentru cele 126 de zile.
Nelamuririle mele sunt:
- in timpul concediului meu de sarcina si lauzie angajatorul plateste in continuare aceste viramente (la un moment dat stiu ca se face un fel de "suspendare" a cartii de munca, dar nu stiu exact cand - mi se pare ca in timpul CIC). Si daca da, aceste viramente sunt platite integral sau exista reduceri pentru el ca angajator?
As fi tare recunoscatoare daca as primi un raspuns, eu imi doresc sa pot munci pana aproape de termenul nasterii, dar nu cred ca se va putea...si nu as vrea sa stau pe nimic acasa timp de 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria06 spune:

Vin si eu cu o intrebare daca stie cineva sa ma lamureasca: am o fetita de 1 an si 3 luni si sunt insarcinata in luna a 8-a. Ter menul de nastere ar fii in luna martie iar fetita ceea mare face 2 ani in noiembrie 2008. Pentru cel de-al doilea copil ce acte mai trebuie sa depun la Primarie pt a primii alocatia de 200 ron, pt ca indemnizatia am inteles ca nu o primesc decat o data.Cei de la Primarie NU AU STIUT SA MA LAMUREASCA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pemagda spune:

Marius,

te rog ajuta-ma si pe mine cu ceva, nu stiu daca mai sunt gravidutze in aceeasi situatie. As vrea sa intreb cati bani voi primi in timpul concediul postnatal (cele 4 luni aproape) - cat voi sta acasa - daca eu lucrez cu salariu minim pe cartea de munca si restul-grosul- pe drepturi de autor? In lege vad ca scrie 85% din venit, la venit se includ si drepturi de proprietate intelectuala,nu? Ele trebuie declarate la financiar, doar asa primesc banii sau cum? mentionez ca eu le-am declarat in "Declaratia de venit Global"....Cred ca e situatia multora din presa...poate ne lamureste si pe noi cineva, ca multa lume lucreaza cu minim pe cartea de munca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by albisoara82

salut!
eu si sotul meu suntem studenti (eu la master- ultimul an, la zi, el termina facultatea anul acesta). ne pregatim pentru un copil, dar am vrea sa stim care sunt conditiile legale pentru a beneficia de indemnizatia pt bebe. eu am lucrat (cu intrerupere de 2 luni)12 luni cumulat(intreruperea a fost cat am schimbat locul de munca)in 2006-2007.
cineva imi spunea ca anii de facultate si de master se cumuleaza la vechimea totala in munca, dar nu stiu daca se aplica si in cazul acestei indemnizatii. adica fiind studenta in ultimii 6 ani, primesc sau nu acesti bani?
inca ceva: acum noi suntem in strainatate, cu programe de schimb studentesc, dar revenim in tara in iulie.
ce presupune "ultimele 12 luni??", fiindca noi suntem plecati pe baza de contract in perioada oct 2007-iul 2008, si (evident) nu am putut lucra in tara si cotiza lunar la CAS.
multumesc!

alina

alina


Salut,
pentru a beneficia de indemnizatie (CIC) va trebui ca la momentul in care se va naste copilul unul din voi doi sa indeplineasca conditiile legii in speta sa aiba minim 12 luni cu venituri impozabile anterior datei nasterii copilului sau in cazul studetilor la zi la facultate acreditata curs de zi sa fie cu licenta luata in anul nasterii copilului si sa nu depaseasca 60 de zile de la data licentei fara ca sa fie incadrat sau fara ca sa aiba venituri profesionale legale.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput