Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Daca la momentul respectiv sunteti in concediu nu pot sa-l desfaca. Insa cand veti reveni vor putea.
2. Daca la data nasterii vor fi 12 luni asigurate in conformitate cu prevederile legii aveti dreptul la CIC.


Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salmo spune:

[quote]Originally posted by marius

1. Nu se ia valoarea CIC pt noul prenatal ci din cate stiu salariul mediu pe economie.
2. Da ai dreptul la compensare. In practica se ia salariul mediu realizat de persoana in cauza. Legislatia este destul de ambigua.

Marius,
Multumesc pentru raspunsurile avizate. Ai putea sa-mi mai raspunzi la urmatoarele doua puncte?

1. Asta inseamna ca practic pe perioada a 6 din saptamanile de pre/postnatal voi primi (85% de la CASS + 15% de la angajator = 100%) x salariul mediu net pe economie (care in dec. era de 1266 lei), iar in restul saptamanilor doar 85% din aproximativ 1266 lei. Adica renteaza sa cer toate cele 126 de zile, pt. ca suma iese mai mare decat indemnizatia care nu e decat de 600 lei. Corect?

2. Salariul mediu pe unitate la nastere o sa se calculeze de fapt in functie de salariile din ultimele 6 luni lucrate efectiv (inainte de primul cic)? sau de indemnizatia cic? sau de ce? salariul mediu realizat de mine in care perioada?

Mamica lui Bubi mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca faci cateva confuzii. Primesti prenatal pe baza concediului medical pe care trebuie sa-l duci la serviciu. Valoarea concediului prenatal sau medical este intradevar 85% din veniturile brute realizate in ultimele 6 luni raportate la numarul de zile lucratoare din acea perioada.
Acei 15% reprezinta valoarea compensata de la cei 85% primiti pana la valoarea salariului pe care l-ai obtine in mod normal daca ai merge la serviciu. Deci ca si cum ai incasa salariul.
In afara de asta ai dreptul la al 13lea salariu ca sa ma exprim mai plastic adica la un salariu in plus pentru nastere, salariul este impozabil cu retineri cu tot adica mai iei un salariu bonus ca si cum ai avea un premiu in valoarea unui salariu. Acesti bani se suporta din fondurile de salarii asemeni unui salariu normal.


Asta ar fi.


Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salmo spune:

Marius,
Multumesc, dar tot nu mi-e f. clar. (ca doar numai ce mi-ai raspuns ca nu se ia in calcul cic, ci salariul mediu pe economie)

Valoarea concediului prenatal sau medical este intradevar 85% din veniturile brute realizate in ultimele 6 luni raportate la numarul de zile lucratoare din acea perioada.

Atunci, care sunt veniturile brute realizate de mine in ultimele 6 luni, daca beneficiez de cic? Presupun ca cei 600 lei. Nu?

Acei 15% reprezinta valoarea compensata de la cei 85% primiti pana la valoarea salariului pe care l-ai obtine in mod normal daca ai merge la serviciu. Deci ca si cum ai incasa salariul.

daca e corecta concluzia mea de mai sus, inseamna ca 100 % reprezinta tot 600 lei, iar "al 13-lea salariu" tot 600 lei.

In afara de asta ai dreptul la al 13lea salariu ca sa ma exprim mai plastic adica la un salariu in plus pentru nastere, salariul este impozabil cu retineri cu tot adica mai iei un salariu bonus ca si cum ai avea un premiu in valoarea unui salariu. Acesti bani se suporta din fondurile de salarii asemeni unui salariu normal.

Oricum, au revenit zvonurile cum ca ar trebui sa lucrez cateva luni (inainte su dupa nasterea celui de-al doilea copil) Practic in OUG 148/2005 scrie ca trebuie sa fi realizat timp de cel putin 12 luni venituri supuse impozitului pe venit cf Cod fiscal. Intrebarea mea este daca indemnizatia de cic si concediul prenatal intra in aceasta categorie. Pt. ca daca da, atunci raspunsul nu poate fi decat linistitor. daca nu ma asteapta

Multumesc pentru rabdare.
Mamica ingrijorata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_bz spune:

Buna As avea si eu o intrebare pt Marius Sunt insarcinata in 11 sapt si as vrea sa stiu daca beneficiez de acea indemnizatie in urmatoarele conditii: am terminat facultatea (data licentei)pe 24 iulie 2007 si m-am angajat pe data de 31 aug 2007(data din contract)si in aceasta perioada am avut 6 zile de CFs, iar DPN este 27 aug 2008 Deciamm vreo sansa sa beneficiez de acea indemnizatie sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lcazangiu spune:

Multumesc mult pt raspuns Marius, mi-ai luat o piatra de pe inima.
Inca o intrebare, cei de aici mi-au spus ca acest contract determinat bate orice fel de concediu, eu nu prea am incredere in ei de aceea vreau sa te rog sa-mi spui unde gasesc eu ceea ce tu mi-ai zis, ca sa pot sa ma duc cu foile in dinti la ei sa le arat ce destepti sunt!

Multumesc anticipat!
Lori20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by ioana_bz

Buna As avea si eu o intrebare pt Marius Sunt insarcinata in 11 sapt si as vrea sa stiu daca beneficiez de acea indemnizatie in urmatoarele conditii: am terminat facultatea (data licentei)pe 24 iulie 2007 si m-am angajat pe data de 31 aug 2007(data din contract)si in aceasta perioada am avut 6 zile de CFs, iar DPN este 27 aug 2008 Deciamm vreo sansa sa beneficiez de acea indemnizatie sau nu?


Din punctul meu de vedere ai dreptul pt ca in acte vei avea 12 luni in plata asigurate (impozabile). Acele 6 zile nu se vor vedea practic pentru ca vei avea restul lunii lucrate deci figurezi cu sume impo9zabile. Da va fi Ok. Dar sa nu mai ai intreruperi.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Salmo:
1. Veniturile pe ultimele 6 luni sunt cei 6x600=3.600 care se vor inmulti cu 85% si se va imparti la total nr. zile lucratoare din cele 6 luni. Rezultatul se va inmulti cu nr. de zile lucratoare din luna luata in calcul. Daca rezultatul este mai mic decat salariul avut atunci diferenta pana la salariu se va acorda din fondul de salarii, daca este egal sau mai mare ramane valoarea calculata.
2. Concediile medicale implicita cel de maternitate care este tot medical si concediul pentru ingrijirea copilului intra in perioada asimilata sau asigurata.


Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_bz spune:

Sa inteleg ca mi se va considera continuitate faptul ca m-am angajat aprox imediat dupa ce am terminat facultatea si nu va nici o problema daca nasc pe 27 aug, iar eu fac 12 luni vechime pe 31 aug?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aveai la dispozitie maxim 60 de zile sa te angajezi dupa sustinerea licentei, deci oricum am suci-o este OK.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput