Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabitza_max spune:

Buna ziua mamici si nu numai,

Am o fetita de 1 an si o luna si mi-am reluat jobul de aproape o luna. As vrea sa stiu care e documentatia necesara pe care ar trebuie sa o depun si unde, pentru a renunta la indemnizatie si a primi deja celebrul stimulent.

Va multumesc si va doresc o zi usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Tot acolo unde ai depus actele pt a primi indemnizatia te duci si intrebi de stimulent.
Eu sunt in aceeasi situatie si mi s-a spus ca trebuie sa vin cu cererea catre angajator prin care am solicitat reinceperea activitatii si cu o adeverinta tot de la angajator prin care acesta cofirma ca m-am intors la lucru din data de. Asta in termen de 30 zile de cand ai inceput sa muncesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rsofinet spune:

Buna

feliciari pt subiect si iti mulumesc pt instiintare,m-a ajuat mult exact sunt in cauza si nu am stiut multe despre care ai scris. As avea o intrebare ce sa fac daca firma la care lucrez adica am lucrat nu mi-a platit nici concediu prenatal nici cel de lauzie.Am intrat in concediu de prenaal in luna octombrie am nascut in 20decembrie dupa care a urma lauzia dar nu mi s-a platit nimica.Am intreba de bani dar nu am primit nici un raspunsce am de facut sfatuitima
Astep raspuns

rsofinet@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

INTREBARE.....sunt un pic confuza, D-le MARIUS-- salariul bonus ptr nastere..e un salar mediu pe unitate sau un salar de baza?????
imi cer scuze in cazul in care s-a mai discutat despre asta,.....dar bebe mic ma solicita si nu am timp sa citesc tot..am citit pe sarite dar tot nu-s lamurita.
multumesc anticipat.
p.s
lucrez in invatamant

http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.c5qxmnvj&x=0&y=-v3oux6
http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.70cfcnbb&x=0&y=5th0zj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salmo spune:

buna, marius
sunt nou inscrisa pe forum. te rog sa ma ajuti cu o lamurire. sunt in cic 1 pana pe 3 iulie a.c. si urmeaza sa nasc al doilea copil pe la sfarsitul lunii iulie. am auzit mai multe zvonuri ca in cazul acesta ar trebui sa mai lucrez la servici inca 3-4 luni inainte de a putea intra in cic 2. E adevarat? Daca da, nu as putea sa-mi iau cele 126 de zile de pre si postnatal si sa acopar astfel cele 3 sau 4 luni?

Multumesc.mamica luiBubisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by salmo

buna, marius
sunt nou inscrisa pe forum. te rog sa ma ajuti cu o lamurire. sunt in cic 1 pana pe 3 iulie a.c. si urmeaza sa nasc al doilea copil pe la sfarsitul lunii iulie. am auzit mai multe zvonuri ca in cazul acesta ar trebui sa mai lucrez la servici inca 3-4 luni inainte de a putea intra in cic 2. E adevarat? Daca da, nu as putea sa-mi iau cele 126 de zile de pre si postnatal si sa acopar astfel cele 3 sau 4 luni?

Multumesc.mamica luiBubisor


Ti-am raspuns pe mail.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by rsofinet

Buna

feliciari pt subiect si iti mulumesc pt instiintare,m-a ajuat mult exact sunt in cauza si nu am stiut multe despre care ai scris. As avea o intrebare ce sa fac daca firma la care lucrez adica am lucrat nu mi-a platit nici concediu prenatal nici cel de lauzie.Am intrat in concediu de prenaal in luna octombrie am nascut in 20decembrie dupa care a urma lauzia dar nu mi s-a platit nimica.Am intreba de bani dar nu am primit nici un raspunsce am de facut sfatuitima
Astep raspuns

rsofinet@yahoo.com



Dar ai dus concediile medicale la serviciu?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salmo spune:

quote:
Originally posted by marius

[quote]Originally posted by salmo

buna, marius
sunt nou inscrisa pe forum. te rog sa ma ajuti cu o lamurire. sunt in cic 1 pana pe 3 iulie a.c. si urmeaza sa nasc al doilea copil pe la sfarsitul lunii iulie. am auzit mai multe zvonuri ca in cazul acesta ar trebui sa mai lucrez la servici inca 3-4 luni inainte de a putea intra in cic 2. E adevarat? Daca da, nu as putea sa-mi iau cele 126 de zile de pre si postnatal si sa acopar astfel cele 3 sau 4 luni?

Multumesc.mamica luiBubisor


Ti-am raspuns pe mail.

Marius Pernes

Multumesc pentru raspuns. As vrea sa-mi mai raspunzi la cateva intrebari:

1) In cazul meu, primind indemnizatie pt. cresterea copilului de 600 ron, aceasta va constitui baza de calcul pt. cei 85% din pre si postnatal, sau se vor lua in calcul salariile pe ultimele 6 luni lucrate efectiv (in 2006, inainte de prenatal 1)? Si procentul de 85% este din brut sau din net?

2) Avand in vedere ca nu voi reincepe lucrul efectiv la serviciu, voi beneficia de
a)dreptul acordat prin art. 66 (din nu mai stiu ce lege), cf. caruia angajatorul (lucrez intr-un ONG) trebuie sa-mi compenseze si restul de pana la 100% din brut pe perioada de min. 6 saptamani din concediul de maternitate?
b)salariul mediu pe unitate? De asemeni, se calculeaza din brut, sau din net?

Multumesc foarte mult, mamica de Bubisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu se ia valoarea CIC pt noul prenatal ci din cate stiu salariul mediu pe economie.
2. Da ai dreptul la compensare. In practica se ia salariul mediu realizat de persoana in cauza. Legislatia este destul de ambigua.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lcazangiu spune:

Va rog daca puteti sa ma jutati si pe mine cu un raspuns, pls.
Eu sunt angajata la o societate din data de 26.03.2007 cu un contract de munca determinat pe un an, intre timp am ramas insarcinata. Intrebarea mea este:
Pot ei sa-mi desfaca automat contractul de munca atunci cand implinesc un an, respectiv pe 26.03.2008, indiferent daca sunt in concediu prenatal?
Si daca da, voi mai beneficia de concediu pre, postnatal platit precum si de ingrijire copil?

Va multumesc frumos!
Lori20+

Mergi la inceput