Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buna,

Marius, sau cine stie sa ma ajute, am si eu o intrebare legata de reducerea timpului de lucru la 6 ore.
Pot beneficia de aceasta reducere oricand sau nu? Adica este o limita, de exemplu:
- dupa ce ai implinit 20 de saptamani de sarcina
- pana cu o luna inainte de nastere?

Pe mine ma intereseaza pentru urmatorul caz concret: as vrea sa merg la serviciu cat mai mult inainte de nastere, dar macar in ultima luna as vrea sa am program redus. Stiu ca, concediu medical nu se mai poate lua cu ceva timp inainte de DPN, de aceea intreb, ca nu cumva sa fie si in cazul asta cu reducerea programului de lucru vreo regula din aceasta. In plus, medicul de familie la care am fost sa-i cer adeverinta de gravi pentru resurse umane nici nu auzise de asa ceva (cum o fi posibil ???), in schimb mi-a zis ca nu pot cere 6 ore din momentul in care pot intra in prenatal. Insa nu cred ca stia ce zice, dovada ca nu stia legea cu anuntatul angajatorului...

Multumesc anticipat pentru lamuriri.

Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si asteptand o

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Caprioara legea nu-ti impune un termen limita pt reducerea timpului de lucru. poti sa ceri oricand.
sfatul meu e sa ceri chiar azi.

Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrajitoarea spune:

am si eu o intrebare pt marius :sunt in cic1 pana in 19oct 2008.cand trebuie sa il nasc pe al doilea copil ca sa beneficiez de cic2 fara sa ma mai angajez?si inca o intrebare daca nu te superi :prenatalul dinainte de cic2 daca este il plateste angajatorul si la ce nivel?pe mine m-a pus sa-mi scriu demisia in alb pt cazul ca vreau sa ma intorc dupa cic1 nu stie ca mai vreau un bebe si nu cred ca ma va ajutaa sa ma angajez sau sa-mi iau prenatal.multumesc mult.

diana,mama lui andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrajitoarea spune:

quote:
Originally posted by vrajitoarea

am si eu o intrebare pt marius :sunt in cic1 pana in 19oct 2008.cand trebuie sa il nasc pe al doilea copil ca sa beneficiez de cic2 fara sa ma mai angajez?si inca o intrebare daca nu te superi :prenatalul dinainte de cic2 daca este il plateste angajatorul si la ce nivel?pe mine m-a pus sa-mi scriu demisia in alb pt cazul ca vreau sa ma intorc dupa cic1 nu stie ca mai vreau un bebe si nu cred ca ma va ajutaa sa ma angajez sau sa-mi iau prenatal.multumesc mult.

diana,mama lui andrei

mie nu-mi raspunde nimeni?va rog frumos.

diana,mama lui andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Sunt in cic si as vrea sa ma intorc la serviciu inainte de a se incheia concediul. Stiu ca ar trebui sa am program redus cu 2 ore pe zi pana ce copilul implineste 2 ani.

Eu lucrez in invatamant, norma intreaga, 18 ore pe sapt. Cum s-ar calcula la noi aceasta reducere de program?
Secretara mi-a raspuns ca nu ar exista nicio reducere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Secretara are dreptate. Plata in sistemul de invatamant este per catedra. Nu lucrezi cu plata in regie. Ai un numar de ore care formeaza catedra acestea trebuiesc acoperite. Iti convine Ok nu-ti convine... cineva trebuie sa faca acele ore, nu?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Multumesc pentru raspuns.

Sigur, nu ma gandeam sa las orele descoperite, ma gandeam ca daca ar exista vreo reducere, acele ore reduse sa fie platite ca ore suplimentare. Oricum as fi lucrat norma intreaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

am nascut in oct 2007, post natalul se termina in 20 ian.2008
de cd mi se plateste indemnizatia de 6 mil?
s-a modificat legea privind acest drept?
multumesc

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu s-a modoficat legea. Daca in perioada oct. 2006-oct. 2007 ai fost asigurata ai dreptul a CIC incepand cu 21.01.2008 adica de o saptamana incoace azi fiind 29.01.2008

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput