Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

quote:
Originally posted by corinaracu

Sunt mai noua pe forum, am vazut ca aveti postate multe lucruri interesante, as dori sa aflu cateva informatii referitoare la indemnizatia copilului.
Eu trebuie sa nasc in martie 2008, si ma gandeam sa-mi iau concediu postnatal din februarie. Lucrez cu carte de munca din mai 2006.
Am citit despre acest concediu de 126 zile prenatal si postnatal, din care postnatal nu trebuie sa fie mai mic de 42 de zile.
Acest concediu il plateste firma angajatoare, din cate inteleg, adica 85% din salariu brut (la mine este de 652 ron, deci ar veni 554 ron/luna). Dar cum procedez? Vorbesc inainte cu sefa mea? ea trebuie sa stie cred, despre acest lucru. Trebuie adeverinta de la medicul de familie pt concediu pre si postnatal?

Dupa aceste 126 zile, timp in care eu imi depun dosarul pt indemniaztia copilului, firma nu mai are nici o obligatie fata de mine si primesc doar indemnizatia + alocatia copilului.
La cat timp de la nasterea copilului trebuie depus dosarul?
Vreau sa stiu daca am inteles bine pana aici.
Ma poate ajuta cineva?



Cory



concediul de sarcina si lauzie (prenatal si respectiv postnatal) il acorda medicul de familie, pe baza unei scrisori medicale de la ginecolog. te sfatuiesc sa anunti la serviciu cam cand intentionezi sa intri in prenatal, ca asa e frumos, nu ca ai fi obligata.
nu esti obligata sa-ti iei toate cele 126 de zile. poti sa iei cate vrei, dar obligatoriu este 42 zile de lauzie.
dupa ce inchei concediul de lauzie (postnatalul), faci o cerere la serviciu, prin care soliciti sa-ti suspende contractul de munca, pt. a putea intra in cic. pe baza acestei cereri angajatorul iti elibereaza o adeverinta care o incluzi in dosarul pt. cic.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daia1202 spune:

am si eu o interbare

am intra in concediu pre natal si le-am cerut celor de la contabilitate sa-mi calculeze cei 85% din brut sa stiu pe ce ma bazez. Stupoare.. iesea o suma mai mica decat salariu meu. Cei de contabilitate mi-au spus ca intr-adevar sunt 85% din brut .. dar nu mai mult de o anumita suma prevazuta in lege. Deci sa inteleg ca acest venit este plafonat ?

Eu am citit legea si nu a gasit asa ceva.
Multumesc anticipat pt. raspuns
Daia

Daiana de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Inseamna ca ai un salariu.... mare

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daia1202 spune:

Merci mult Marius... da
Inca o intrebare : unde gasesc model de cerere pt. plata celor 15 % compensati de intreprindere min 6 sapt. cf. contractului colectiv de munca national (art 66) si pt. salariul mediu / unitate cf. aceluiasi contract art.51

merci inca o data
daia

Daiana de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cry5tyna21 spune:

Buna ziua ...
As avea si eu o intrebare .. am o situatie mai delicata in sensul ca sunt angajata la firma unde lucrez din 8 dec 2006 iar DPN este 3 dec 2007, as dori sa stiu daca pot sau nu pot beneficia de concediul de maternitate de 2 ani, cu indemnizatia aferenta? Am tot citit tot felul de ordonante de urgenta .. si peste tot scrie ca trebuie sa ai 12 luni de venituri profesionale pana la data nasterii copilului. Intrebarea mea este daca as putea cumva sa compensez cele cateva zile care imi lipsesc de la cele 12 luni de venituri profesionale, sau pur si simplu nu pot beneficia de aceste drepturi ? :(
mentionez ca am fos angajata si inainte doar ca in perioada sept- 8 dec 2006 nu am avut venituri profesionale.

Astept cu nerabdare un raspuns.
Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by daia1202

Merci mult Marius... da
Inca o intrebare : unde gasesc model de cerere pt. plata celor 15 % compensati de intreprindere min 6 sapt. cf. contractului colectiv de munca national (art 66) si pt. salariul mediu / unitate cf. aceluiasi contract art.51

merci inca o data
daia

Daiana de



Nu este o cerere tip. Poate fi o solicitare simpla in care sa precizezi ce anume soliciti si baza legala.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa/www.romleas.ro/circulatie/" target="_blank">Circulatia in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Unde scrie ca DPN este 3.12 si nu 15.12 de exemplu? Adica vreau sa sugerez ca ultima luna este relativa si acceptata medical implicit social.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa/www.romleas.ro/circulatie/" target="_blank">Circulatia in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cry5tyna21 spune:

quote:
Originally posted by marius

Unde scrie ca DPN este 3.12 si nu 15.12 de exemplu? Adica vreau sa sugerez ca ultima luna este relativa si acceptata medical implicit social.



Da intr-adevar nu e batuta in cuie DPN, la fel de bine cum mi-a spus doctorul ca e 3.12 poate fi si 30.11 sau de ce nu cum ai spus si tu 15. 12 .
Intre timp am fost si pana la fortele de munca si mi-au spus ca, cateva zile nu conteaza asa de mult si ca se poate obtine concediul de maternitate in cazul acesta.
Multumesc f mult pentru raspuns :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rpl spune:

Buna. Eu o sa nasc in februarie 2008 si as dori sa stiu daca trebuie sa treaca cele 42 zile de postnatal inainte de a depune actele pentru alocatia si indemnizatia pt nou-nascut. Si cu indemnizatia cum se procedeaza? Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annitha_cl spune:

Buna Marius! Am si eu o nedumerire: am nascut pe 9 sept si am beneficiat de 42 de zile concediu postnatal. Am depus actele pentru indemnizatia de crestere copil pe 30 oct si, astazi, cei de la directia de munca sector 2 mi-au spus ca am de ridicat suma de 10 mil. Nu inteleg de unde 10 mil ca eu stiu ca indeminizatia este de 6 mil si stimulentul este de 1 milion pe luna deci nu as ajunge la 10 milioane.

E posibil ca indemnizatia sa fie cumulata cu alocatia si de aceea sa fie 10 mil banii pe care trebuie sa-i primesc luna aceasta?

Si mai am o intrebare: alocatia de stat pentru copil se acorda din momentul depunerii dosarului sau din momentul in care s-a nascut adica din 9 sept (data nasterii) sau 3 oct ( data depunerii dosarului)?
Mersi mult!


copilul meu



alte poze


Cristina 25+
Briana Maria

"Nici o alta bogatie nu e mai scumpa decat copilul, fiindca copilul e rupt din suflet si legat de el."

Mergi la inceput