Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onyca1978 spune:

sunt noua pe forum si am si eu o nelamurire: momentan sunt in concediu postnatal, cele 126 zile expirand in 4 decembrie 2008(data nasterii 22.10.2007). Intrebarea mea este pana cand trebuie depus dosarul pentru indemnizatia de crestere copil, la o anumita perioada dupa nastere sau exact in ziua in care expira concediul postnatal? mentionez ca am intrat in concediul prenatal la 1 septembrie 2007.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_erutza spune:

Marius, am si eu o intrebare. In prezent, sunt in CIC pt primul copil. Dupa terminarea celor 2 ani, nu vreau sa ma intorc la lucru. As vrea sa mai fac un copil, dar vreau sa fie o diferenta intre ei cat mai mare. Intrebarea este urmatoarea: in cazul in care voi depasi cei 2 ani de CIC pt primul copil, exista posibilitatea sa intru in concediu prenatal dupa cei 2 ani pt al doilea copil? Deci: CIC1 - prenatal, postnatal (126 zile in total) - CIC2. Ideea este daca pot beneficia de cei 800 ron si pt al doilea copil, chiar daca depasesc acesti 2 ani si nu ma intorc la lucru. Sau tb neaparat sa nasc in acesti 2 ani de CIC pt primul copil? Pt siguranta, unde ma pot interesa?
Multumesc anticipat! Daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie, va rog scrieti-mi.
Veronica cu Filip (9 luni jumate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Buna Marius!!

revin din nou, de data aceasta cu un raspuns primit de la departamentul financiar al firmei(nu exista dep. de RU)la intrebarea mea: 'Cand voi primi acea compensare de 15 % pe cele 6 saptamani, conform art. 66 al. 1 din CNMNN?':
citez din raspunsul primit: 'plata acelor bani (pt 6 saptamani) intra in vigoare de cand o sa intri in concediu de maternitate-adica dupa ce nasti. Asa scrie in art. 66-al.1'.

am citit si rascitit acest articol, dar acolo nu precizeaza daca acea compensare o primesti in prenatal sau in postnatal. Sa inteleg ca ramane la latitudinea patronului cand imi da acei bani?

mersi mult!

andreea si eric
http://bd.lilypie.com/ejnDp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Intrebare pentru Marius, sau pentru cine s-a mai confruntat cu asta:
Daca in aprilie am intrerupt CIC-ul si am inceput munca cu program normal de 8 ore, pot acum sa solicit program de 6 ore.
Daca da, ce trebuie sa fac pentru asta?
Multumesc anticipat!

Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cool spune:

pentru Danutz: Da, poti cf art 17 din CCMN
pentru Eladea2005:Concediu maternitate = prenatal + postnatal
pentru V_erutza:E corect cum spui. Dupa ce copilul face 2 ani, poti prelungi cu 45 zile concediu medical pt ingrijire copil bolnav apoi concediu medical pt boala obisnuita pentru tine, prenatal, postnatal, CIC2 (nu uita sa faci dosar de alocatie la nasterea celui de-al 2-lea copil)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_erutza spune:

Cool: multumesc f mult pt raspuns. Vreau sa te mai intreb ceva: trebuie sa mai merg la lucru sau pur si simplu duc concediul prenatal de la medicul de familie? si inca ceva: cand intru in CIC2? dupa ce primul copil implineste 2 ani sau dupa 42 zile de la nasterea celui de-al doilea? si in cele doua concedii (prenatal, postnatal) cum voi fii platita? 85% din cat? media pe 6 luni a salariilor pe care le-am avut inainte de nastere? sper sa nu zic prostii...astept raspuns... daca stii, cumva... multumesc! numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:


Buna seara tuturor!!!

vin si eu cu o intrebare, sunt sigura ca multe mamici sau viitoare mamici sunt in aceeasi situatie si ar vrea un raspuns concret...

Citeam pe diverse forumuri si site-uri ca daca firma nu are un contract colectiv de munca,(firma la care eu lucrez are 10 angajati si din cate stiu eu doar CIM) atunci nu ai pe ce te baza cand soliciti acel salariu bonus dupa nastere.
Asa este? Stiti ceva?

Mersi mult!!!


andreea si eric
http://bd.lilypie.com/ejnDp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cool spune:

*pt v_erutza: Prezinti doar certif medicale. CIC2 il soliciti cand primul copil face 2 ani.
*pt eladea2005: daca firma nu are CCM estre obligata sa respecte CCM la Nivel National

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ti-am respuns la aceasta intrebare la celalalt topic.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79035&whichpage=32

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaracu spune:

Sunt mai noua pe forum, am vazut ca aveti postate multe lucruri interesante, as dori sa aflu cateva informatii referitoare la indemnizatia copilului.
Eu trebuie sa nasc in martie 2008, si ma gandeam sa-mi iau concediu postnatal din februarie. Lucrez cu carte de munca din mai 2006.
Am citit despre acest concediu de 126 zile prenatal si postnatal, din care postnatal nu trebuie sa fie mai mic de 42 de zile.
Acest concediu il plateste firma angajatoare, din cate inteleg, adica 85% din salariu brut (la mine este de 652 ron, deci ar veni 554 ron/luna). Dar cum procedez? Vorbesc inainte cu sefa mea? ea trebuie sa stie cred, despre acest lucru. Trebuie adeverinta de la medicul de familie pt concediu pre si postnatal?

Dupa aceste 126 zile, timp in care eu imi depun dosarul pt indemniaztia copilului, firma nu mai are nici o obligatie fata de mine si primesc doar indemnizatia + alocatia copilului.
La cat timp de la nasterea copilului trebuie depus dosarul?
Vreau sa stiu daca am inteles bine pana aici.
Ma poate ajuta cineva?



Mergi la inceput