Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

quote:
Originally posted by rpl

Buna. Eu o sa nasc in februarie 2008 si as dori sa stiu daca trebuie sa treaca cele 42 zile de postnatal inainte de a depune actele pentru alocatia si indemnizatia pt nou-nascut. Si cu indemnizatia cum se procedeaza? Va multumesc!

raureanu luciana



actele pt alocatie si prima de nastere se pot depune cand se elibereaza certificatul de nastere. nu au legatura cu postnatalul.
actele pt. indemnizatia de ingrijire copil (cei 600 ron) se depun numai dupa incheierea postnatalului si se procedeaza asa:
-faci cerere la serviciu
- pe baza acestei cereri ti se suspenda contractul de munca si ti se elibereaza o adeverinta pe care o incluzi in dosarul pt. cic.

Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rpl spune:

Iti multumesc pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Buna Marius,
As dori sa intru in concediu prenatal, dar atat medicul de familie cat si medicul ginecolog mi-au spus ca pot face acest lucru doar in saptamana 30 de sarcina. Eu credeam ca sunt obligatorii de luat 42 de zile postnatal iar restul pana la 126 le pot lua ca si concediu prenatal. Conform legii care prevede acest lucru, eu as putea intra in prenatal mai devreme de 30 de saptamani de sarcina.
Practic eu ar trebui sa nasc pe 17 martie, 30 de saptamani fac pe 7 ianuarie dar eu vreau sa intru in prenatal pe 31 decembrie si nu ma inteleg cu doctorii. Spune-mi te rog cine are dreptate.

Multumesc,


27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Tu ai dreptate. Poti sa scoti ceea ce stii tu , gasesti si pe pagina legislativa si sa le arati dispozitia legala. Ei au obligatia sa respecte aceste prevederi iar daca au o alta opinie va trebui de drept sa o sustina pe un cadru legal. Deci... pe ce se bazeaza?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katrinel_80 spune:



Buna,

eu sunt mai noua pe aici. Mai stie cineva ceva despre legea asta propusa de Lavinia Sandru?

Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Pe ce se bazeaza...? pe "experienta", ele asa au dat pana acum..., cu toate ca le-am fluturat legea prin fata. Nu vor sa-si asume responsabilitatea sa elibereze certificatul decat asa cum stiu ele.


27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna dimineata!

Am si eu cateva nelamuriri:
1. Se poate intra in concediu crestere copil dupa concediu de risc maternal. Ma gandesc ca as putea sa iau concediul prenatal+postnatal, dupa care cele 3 luni de risc maternal si abia apoi crestere copil. Senzatia mea este ca nu prea se poate...dar as vrea sa stiu sigur.

2. urmatorul scenariu este valabil din punct de vedere legal? Mi-a fost sugerat de o colega de serviciu de la contabilitate:
- imi iau concediu de odihna aferent anului 2008, iar nasterea survine in timpul lui. Se intrerupe concediul de odihna, se iau cele 126 de zile si dupa terminarea lor se continua cu concediul de odihna. Apoi se intra in crestere copil.
Inainte de concediul de odihna as putea sa iau o luna de concediu de risc maternal?

Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Din pacate, pana la o legislatie echitabila pentru toata lumea (cum ar fi proiectul privind Legea Mamelor) suntem nevoite sa ne muncim creierii sa vedem cum putem face sa ne castigam drepturile...trist dar adevarat!

Va multumesc inca o data!

Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

Buna,
Sunt in cic1 pana pe data de 1 februarie 2008. Din accea data, voi intra in concediul prenatal, urmand sa nasc celalalt copil in jur de 20 martie 2008. Intrebarea mea este, concediul prenatal, cele 126 zile, cine le plateste si cu cat?? 85 % din salariu minim pe economie mi s-a raspuns de la servici. Nu inteleg de ce nu 85 % din salariu pe care l-am avut eu in momentul in care am nascut primul copil?? va multumesc pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggabriella spune:

la nastere trebuie sa ai 12 luni de munca la acelasi loc de munca sau pot schimba locul de munca doar sa nu am intreruperi pentru a beneficia de indemnizatia pt copil? contractul trebuie sa fie neaparat cu norma intreaga 8 ore sau poate sa fie si fractiune de norma? va rog sa ma ajutati daca stiti ca abia ce am plecat de la o firma vrem sa facem un copil si sa stiu daca mai astept sa am 4 luni la noul loc de munca sau nu... va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

quote:
Originally posted by daia1202

am si eu o interbare

am intra in concediu pre natal si le-am cerut celor de la contabilitate sa-mi calculeze cei 85% din brut sa stiu pe ce ma bazez. Stupoare.. iesea o suma mai mica decat salariu meu. Cei de contabilitate mi-au spus ca intr-adevar sunt 85% din brut .. dar nu mai mult de o anumita suma prevazuta in lege. Deci sa inteleg ca acest venit este plafonat ?

Eu am citit legea si nu a gasit asa ceva.
Multumesc anticipat pt. raspuns
Daia

Daiana de



Voi vorbiti serios?? Nu am auzit pana acum de nici o plafonare, nici nu am citit nimic in nici o lege. Poate compania sa decida de la sine putere o asemenea plafonare???



Kya cu Sanziana

A inceput o mare dragoste

-------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput