Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaveve spune:

da, poti sa beneficiezi de 85% si in postnatal si apoi sa iei CIC...eu sunt in aceeasi situatie, am 7 luni jumate si inca n-am intrat in prenatal, intru exact la inceputul lunii a 9-a si m-am interesat si Da, se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mbontos spune:

quote:
Originally posted by marius

quote:
Originally posted by mbontos

Buna!
Vreau sa pun si eu o intrebare, desi ea a mai fost pusa, insa eu tot nu m-am lamurit. Eu lucrez in invatamant si as vrea sa stiu daca pot sa solicit dupa nastere plata unui salar mediu pe unitate de la scoala si daca da in baza caror legi.
Va rog sa nu ocoloti raspunsul meu. Va multumesc mult!!!

Mihaela 38 ... ...




Da ai dreptul in baza CCMN 2006-2011 gasesti pe pagina legislativa.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa


Multumesc mult pentru raspuns!!!

Mihaela 38 ... ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

marius, multumesc din suflet pentru ajutor!
am fost azi la serviciul financiar si le-am expus problema, s-au strambat si au zis ca ma agit aiurea, dar nu am iesit din biroul lor pana nu am vazut cu ochii mei ca au rectificat in calculatorul lor si pana nu mi-au dat o adeverinta in care este descrisa situatia.
acum pot sa respir usurata si o sa incerc sa nu ma mai imbolnavesc decat la mijlocul lunii, niciodata la sfarsit :)))
multumesc mult.

alexutza 4 ani si 15+
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev103pf_.png
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dox spune:

Marius, buna dimineata!

Spune-mi si mie te rog, are vreo importanta de cate ori schimbi locul de munca in cele 12 luni dinaintea nasterii...atata timp cat exista continuitate?

Ca sa te lamuresc exact ce vreau sa zic...eu am plecat de la fostul loc de munca...si m-am angajat in alta parte de a doua zi. Dar acum actualul patron vrea sa inchida firma asta si sa deschida alta, si sa ma bage acolo. Deci as avea 2 schimbari de loc de munca.

O alta intrebare: ce inseamna mai exact continuitatea asta in cele 12 luni? ca daca pleci de undeva trebuie sa te angajezi in alta parte imediat de a doua zi? sau pot inchide cartea de munca cu data de 15 august de ex si sa incep dincolo cu 1 sept? si daca exista o lege in care este specificat acest lucru, te rog sa mi-o zici si mie.

multumesc anticipat!

_
17+

Pozele mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are importanta cate locuri de munca se schimba si legea stipuleaza ideea de 12 luni asigurate unde cele 12 luni nu prespun obligatoriu si unilateral prezenta la un loc de munca. Ca din practica 99% din asigurati se bazeaza pe un contract de munca este adevarat. Dar cele 12 luni pot fi constituite dar cu continuitate din oricare dintre:
1.Loc de munca pe baza de contract
2.Concediu medical
3.Somaj
4.Detentie
5.Serviciu militar
6.Concediu prenatal (asimilat dealtfel celui medical)
7.Delegatii pt sotiile de diplomati
8.Activitati profesionale autorizate (PFA)
.....

deci sunt o multime de posibilitati admise de lege. Dar OBLIGATORIU minim 12 luni anterior nasterii copilului singurele exceptii admise fiind:
a. o fractiune de luna (deci luna incompleta) cea privind angajarea
respectiv
b. perioada cuprinsa intre DPN si nasterea efectiva pentru naterile premature (clasificate astfel medical ca si nastere prematura).

Toata legislatia (sper) actualizata, am organizat-o special pentru voi pe pagina legislativa si poate fi consultata al orice ora din zi sau noapte.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dox spune:

multumesc din suflet pt raspunsurile tale.

o sa consult si pagina spre a fi la curent cu legile..sa-i lamuresc si pe unii contabili care habar n-au.

_
18+

Pozele mele!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickybr spune:

Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Buna Marius! Te felicit pentru forum si tine-o tot asa!
Problemele mele sunt urmatoarele:
-Lucrez in Sanatate din nov. 1999 -3ianuarie 2007
-16 aprilie 2007 pana in prezent
Intrebare:
1. as putea plati darile catre stat pe aceste zile pierdute?(per. 3 ian 2007-16 aprilie2007)
- urmeaza sa nasc undeva intre 30 apr.- 5 mai 2008.
2. Intrebare:mai beneficiez de CIC? sau indemnizatie?
- CONTRACTUL MEU este pe perioada determinata, fiind angajata in locul unei fete care incheie CIC in octombrie2008. Am aflat ca ea se va intoarce mai devreme, adica mai exact in martie 2008. Eu atunci probabil voi fi in concediu prenatal. Vreau sa imi pastrez locul de munca in continuare si dupa trecerea celor 2 ani de CIC .Acum incerc sa imi definitivez postul adica sa schimb perioada determinata in nedeterminata.
3. Dar daca nu reusesc ce fac?
4. Intrebare: In acesti 2 ani de CIC mai figurez ca fiind angajata Spitalului?
Multumesc anticipat pentru raspuns si sper ca mamicile care au aceleasi probleme ca si mine sa gaseasca raspunsul aici si sa le fie de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu este posibil.
2. Da beneficiezi pt ca intre 16 aprile 2007 si 30 aprilie - 5 mai 2008 este o perioada mai mare de 12 luni asigurate.
3. Nu cred ca vei reusi cel putin nu din acest punct de vedere. Poate se va definitiva prin aparitia unui alt post sau daca persoana respectiva renunta. Poti sa reusesti dac este sa fie nu pt. ca ar fi obligatoriu.
4. Da figurezi ca si angajata a spitalului dar statusul contractului de munca este de "contract suspendat" adica exista nu este desfacut dar nici nu produce efecte vis a vis de relatiile de munca. La toti care sunt in CIC este identic. Se suspenda pana la revenire.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickybr spune:

Multumesc mult Marius. In legatura cu schimbarea contractului din perioada determinata in nedeterminata imi fac sperante pentru ca am o colega care este plecata in strainatate cu familia, s-a angajat acolo si are aproape patru luni de cand a plecat . Este in concediu fara plata pentru o perioada de trei luni. Ma gandesc ca daca nu se mai intoarce as putea sa trec pe postul ei dar nu stiu exact care sunt legile. Se poate pastra postul? Legal stiu ca nu (perioada de CFB fiind de 90 zile) si nu ar fi nici o problema dar legile astea se pot interpreta la noi(in tara). POate am noroc.

Mergi la inceput