Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Multumesc mult de tot ptr. raspuns!!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

vreau sa va spun ca doc.gineco mi-a dat o adeverinta medicala pe care scrie "program redus conform legislatiei in vigoare". Doar ca de la serv.mi-au spus ca nu este buna adeverinta, ca-mi trebuie cerificat medical de la med.de fam, cel cu cod 10, care se plateste 75%, deci nu este cf OU 96/2003 art.13
Poate sa-mi spuna cineva ce sa fac? pt ca in acest caz ori ca-mi iau medical pt.risc de avort(care se plateste tot 75%) si stau acasa ori medical cu reducerea timpului de lucru cu 1/4, care se plateste 75%, iau tot aceiasi bani.
pana la urma cum se acorda programul de 6 ore cu neafectarea drepturilor salariale?



Mari 24+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Eu cred ca ti-a dat bine medicul de familie pentru program redus.
Daca iti da ceva de genul ce zic cei de la firma, seamana mai mult a concediu medical platit cu 75%.
Reducerea programului de lucru se face cu pastrarea drepturilor salariale.
Daca nu, mai bine iti iei concediu medical pentru risc, platit cu 75% si gata.
E ori asa - ori asa.
Nu exista sa lucrezi 6 ore platita cu 75%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliana Sv. spune:

Buna!
Am postat un mesaj dar nu se intelege prea bine si revin din nou, cu speranta ca voi primi un raspuns in termen util.
Invat pt. un examen si nu inteleg la ce se refera art. 10 alin. b din O.U.G. 148/2005:
Plata indemnizatiei si stimulentului se cuvin si se platesc:
- īncepānd cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa īn termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, īn cazul persoanelor care nu īndeplinesc conditiile , conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente.

Dupa cum inteleg eu, este situatia unei mamici care nu beneficiaza de concediu de maternitate si indemnizatia aferenta, iar in cazul in care se angajeaza primeste stimulentul de 100 RON.
Ma puteti ajuta cu un raspuns?
Multumesc mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

chiar daca ma repet..totusi, intreb si eu
daca in luna a 12-a de cotizare la asigurari eu figurez ca fiind in CM (2 sapt) si conc.prenatal (2 sapt), aceasta intra sau nu in stagiul acela de cotizare de 12 luni???????
deci,pot primi sau nu indemnizatia pt cresterea copilului?

37+ piticul Stefanut
AMR 3 SAPT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by Victo

chiar daca ma repet..totusi, intreb si eu
daca in luna a 12-a de cotizare la asigurari eu figurez ca fiind in CM (2 sapt) si conc.prenatal (2 sapt), aceasta intra sau nu in stagiul acela de cotizare de 12 luni???????
deci,pot primi sau nu indemnizatia pt cresterea copilului?

37+ piticul Stefanut
AMR 3 SAPT


Intra in calcul

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mbontos spune:

Buna!
Vreau sa pun si eu o intrebare, desi ea a mai fost pusa, insa eu tot nu m-am lamurit. Eu lucrez in invatamant si as vrea sa stiu daca pot sa solicit dupa nastere plata unui salar mediu pe unitate de la scoala si daca da in baza caror legi.
Va rog sa nu ocoloti raspunsul meu. Va multumesc mult!!!

Mihaela 38 ... ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

buna! sunt putin in ceata...si va rog din tot sufletul sa ma ajutati sa ies, ca deja m-a apucat panica.
lucrez la o institutie din ianuarie 2006. in urma cu 1 luna am avut o viroza respiratorie si am fost nevoita sa im iau concediu medical in perioada 27 septembrie - 5 octombrie, insa la serviciul financiar m-au trecut in zilele de 27 si 28 sept. ca fiind in concediu fara plata, deoarece am dus medicalul cand am revenit la munca, adica pe 8 oct., deoarece au zis ca nu au stiut unde sa ma incadreze ca bani. eu am dus clar certificatele de medical pe perioadele de mai sus, insa, cum v-am zis, apar 2 zile in concediu fara plata. pana acum nu m-a deranjat asta, pt ca au promis ca vor rezolva financiar luna asta, insa, citind niste postari mai sus, m-am speriat destul de rau. e posibil sa ma afecteze negativ acest lucru, eu acum fiind insarcinata in 15 saptamani, dpn in 13 aprilie????
va rog din suflet sa-mi raspundeti, ca deja nu mai am liniste. daca ma afecteaza negativ, ce pot sa fac ca sa remediez problema?
va multumesc mult.

alexutza 4 ani si 15+
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev103pf_.png
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by ariel_7000

buna! sunt putin in ceata...si va rog din tot sufletul sa ma ajutati sa ies, ca deja m-a apucat panica.
lucrez la o institutie din ianuarie 2006. in urma cu 1 luna am avut o viroza respiratorie si am fost nevoita sa im iau concediu medical in perioada 27 septembrie - 5 octombrie, insa la serviciul financiar m-au trecut in zilele de 27 si 28 sept. ca fiind in concediu fara plata, deoarece am dus medicalul cand am revenit la munca, adica pe 8 oct., deoarece au zis ca nu au stiut unde sa ma incadreze ca bani. eu am dus clar certificatele de medical pe perioadele de mai sus, insa, cum v-am zis, apar 2 zile in concediu fara plata. pana acum nu m-a deranjat asta, pt ca au promis ca vor rezolva financiar luna asta, insa, citind niste postari mai sus, m-am speriat destul de rau. e posibil sa ma afecteze negativ acest lucru, eu acum fiind insarcinata in 15 saptamani, dpn in 13 aprilie????
va rog din suflet sa-mi raspundeti, ca deja nu mai am liniste. daca ma afecteaza negativ, ce pot sa fac ca sa remediez problema?
va multumesc mult.

alexutza 4 ani si 15+
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev103pf_.png
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!



Problema aceasta se rezolva si legal si corect prin emiterea unui stat de plata rectficativ pentru acea perioada. Toti putem sa gresim insa legea permite corectarea prin metoda precizata mai sus. Este posibil insa sa se enerveze dar... e obligatia lor de a corecta pentru ca exista acte (certificat medical) corespunzatoare. In nici un caz sa nu renunti. Se face asa ceva.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by mbontos

Buna!
Vreau sa pun si eu o intrebare, desi ea a mai fost pusa, insa eu tot nu m-am lamurit. Eu lucrez in invatamant si as vrea sa stiu daca pot sa solicit dupa nastere plata unui salar mediu pe unitate de la scoala si daca da in baza caror legi.
Va rog sa nu ocoloti raspunsul meu. Va multumesc mult!!!

Mihaela 38 ... ...




Da ai dreptul in baza CCMN 2006-2011 gasesti pe pagina legislativa.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput