Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Lucuta...am o singura curiozitate, la ce doctor mergi? sau macar spitalul...clinica.....

Eu o sa inebunesc...cand ph...cand secretii..cand ovar...folicul si alea alea....parca nu se mai termina......o sa ajung sa-mi doresc sa fi avut "pompier" si sa-mi fac spermograma si gata.....

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetelor,

Sa va zic noutatile!

Azi fiind in a 10-a zi , dupa stimularea cu Ova-Mit, m-am dus la eco la Giulesti si iata rezultatele :
-Endometru 7 mm
- ovar drep ....folicul ..13,5 mm
- ovar stang ...folicul 16 mm

Am aflat si misterul , de ce anume ma durea si ma doare in ambele parti , la ovare.

Sambata dimineata mi-a zis sa fac Pregnyl-ul si duminica sa am contact sexual. Ma intreb oare acum ,nu e prea tarziu? Ma gandeam la ceea ce s-a intamplat cu Meme….Cum sa fac?

Luni, o sa ma duc iar la eco..iar progesteronul a zis sa astept un pic sa-l i-au….nici aici nu stiu cum sa fac? Tot voi sper sa ma ajutati….

Va pupic

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

mm sunt pentru ovare sau pentru foliculi? Pregnylul se da daca foliculii sunt maturi si nu s-au desprins, eu asa am inteles de la dr.

Medicul care ti-a facut eco este si medicul tau curant? Ma gandesc ca daca este dr. care iti urmareste evolutia stie cel mai bine cum merg foliculii, cum cresc si daca pana sambata esti pregatita pentru pregnyl. Daca asa este, eu zic sa-i urmezi sfatul.

E bine ca mergi si luni la eco, sa intrebi daca s-a eliberat ovocitul, se pare ca atunci e momentul cand poti afla. BAFTA si sa ne tii la curent.

Eu merg maine la eco (ziua 10) si la fel ca tine, luni. Poate luna acesata o sa fie cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Bafta si tie Tia ,maine....

Am corectat sus ....da era vorba de folicul....si poate avem bafta luna asta amandoua...ca suntem cam in aceeasi stare...poate iese cu..nu vreau sa ma entuziazmez..ca doare al naibii de tare "dezamagirea"....uffff

medicul care m-a vazut e unul din cei 2 dr la care merg ...unul cu ecografiile si celalat cu tratament si nu numai..de fapt amandoi se completeaza....e vorba de Giulesti (amandoi sunt de acolo)...si de aia e asa..in fine nu intru in detalii.

Poate apare si Meme pe aici sa-mi spuna ce i-a zis dr ...cand a facu IA,.... cu pregnyl-ul si cu efectul..etc?

Inca nu stiu ce sa fac.......

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

daca sunt foliculii, atunci probabil sunt imaturi si mai trebuie sa creasca.

Ar mai fi o idee.... sa mai faci o eco sambata inainte de pregnyl, vezi cum au mai evoluat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Anis,azi zici ca e abia ziua a 10-a.Foliculii vor mai creste,mai ales ca ai luat Ova-mit.Unul din ei va ajunge cam la 19-20 mm.
De aia ti-a zis sa faci Pregnyl abia sambata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Da ..Jasmine.asa e... pentru ziua a 10-a dr a zis ca stau f bine atat cu foliculii cat si cu endometru.....Mi-a zis ca de abia dupa ce am luat si ultima pastiluta(am luat-o acum 2 ore)..Ova-Mit intra in functiune maxima...cam intr-o zi sau 2 foliculii vor creste sigur...

As mai face o eco sambata Tia,..inainte de pregnyl (mi l-a dat sa-l fac la ora 8 dimineata)....dar nu stiu unde se face eco sambata....ca la Giulesti nu fac.. Unde se fac ecografii sambata in Bucuresti?

O alta nedumerire...mi-a zis sa astept cu progesteronul....si iar mi-a intarit partea ca trebuie sa fac injectiile cu progesteron, pt ca sunt mai bune si mai ales pentru ca injectia contine progesteron natural...si ca la pastile progesteronul e sintetic......Iar habar n-am cum sa fac!

"Nimeni", de ex m-a sfatuit sa i-au duphaston (progesteron pastile), pt ca injectiile sunt f dureroare si ca nu are rost sa le fac atata timp cat exista inlocuitor(cica e mai bun ca utogestan..adica nu da starile de greata si nu ingrasa) incepand cu ziua a 11-a timp de 10 zile..1/zi....Offff

Iar cu contactul sexual nu e posibil sa fie tarziu duminica..daca patesc cum i s-a intamplat lui Meme..adica sa se desprinda foliculul dupa 7 ore (in prospect scrie 6)? Cum sa fac si cu asta....si sambata si duminca tak - pak.....sau doar duminica....?Ca si spermograma nu e ok....asa ca daca ii consum ..trebuie sa-i consum cu folos.

Cate intrebari pun si eu....

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Sunt clinici care dau consulatii si sambata, dar cele pe care le stiu eu sunt Medsana si Unirea. E posibil sa mai fie si altele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetele, acum am venit de la eco. Sunt in ziua a 18-a. Tare mi s-a parut mie ciudata luna asta din toate punctele de vedere. Si temperatura parca se juca cu mine. Nu stiu.
Asa. Tia draga, te plangeai tu de endometru mic, acum e randul meu. Nu are decat 7 mm in ziua a 18-a, deci prea mic. Trebuia sa fie intre 8-10.
Apoi, pot sa ma iau de mana cu Anis la capitolul ovare micropolichistice deoarece pe fiecare ovar mi-a gasit 6,7,8 foliculi( eu nu stiu de unde scoate ea 8, c aeu mai multi de 5 nu am vazut, dar ma rog). Cu chiu cu vai mi-a gasit foliculul matur( asta dupa ce initial mi-a zis ca nici unul nu e matur), si acel folicul masura 17.3 mm. Cand am intrebat-o daca am ovulat sau nu mi-a spus ca nu stiu. Pai luna trecuta cum a stiut? Ciudat.
Sunt cam trista acum , as v rea sa stiu parerea voastra.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Crinuta..mie luna asta nu mi-a zis decat ca sunt 2 foliculi, cate unul pe fiecare ovar...deci nu micropolichistice....

Cum ti-am zis..eu as mai face inca o eco ,la un dr bun....daca as fi in locul tau

Altceva....stiti vreo fata care a ramas in urma stimularii? Eram curioasa....

La cate intrebari fara raspuns am eu....una in plus chiar ca nu mai conteaza

Pupici

AniS

Mergi la inceput