Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Crina,de cate zile e ciclul tau ??
Daca foliculul matur inca e acolo inseamna ca nu ai avut (inca) ovulatie.Daca ai fi avut se vedea corpul galben (ceea ce ramane din folicul dupa spargerea lui si eliberarea ovulului).
Ori ai ovulatie tarzie ori nu ai deloc luna asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucuta spune:

Da, Tia, am facut testul de 5-6 ori si probabil ca acum cand voi merge la el mi-l va mai face odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Multumesc Lucuta pentru raspuns!

La cat timp de la tratament ai repetat testul? Sa inteleg ca a iesit iar prost? Dr. ce spune? Cand trebuie sa tii tratamentul ca sa fii "apta" in ziua optima?

te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Tia, am sunat la Unirea si au zis ca saptamana asta nu fac eco..am sunat si la Medsana...fac eco..dar abdominala (uter si ovare) si asta maine sambata pe la ora 10. Daca ma duc maine si o fac, ecografia o fac oricum dupa ce mi-a fost injectat pregnyl-ul(il fac la ora 8 dimineata), ce crezi , credeti mai are vre-un rost??

Umblu si nu gasesc Pregnyl..am luat doar ala de 5000 U.I....si imi mai trebuiesc inca 3 de cel putin 3000 U.I pe care trebuie sa le fac pentru a ajuta sa se dezvolte corpul galben , asta dupa ovulatie..Stiti la ce farmacie sa mai caut?

Cand ma gandesc cate pastile i-au ,10 zile Duphaston ( 4 zile injectii cu progesteron, zile in care nu i-au Duphaston) pregnyl din 2 in 2 zile (3 injectii +una cea de stimulare a ovulatiei), vit e si acid folic. spalaturi alea cu bicarbonat, pentru a preveni faptul ca ph ar fi acid.....off doamne nici eu nu mai stiu...ma gandeam ca poate era mai bine daca incercam luna asta IA...tot dau banii pe tot tratamentul asta un pic mai complex...ca si cand as face IA....dar bine se incearca sa mi se suplineasca lipsurile...vom vedea...

Deocamdata si eu si sotul avem fiecare cate o punguta.....plina cu medicamente ..uff

Ma uitam aseara la Antena 1 , filmul ala cu copii.....sa nu zic ce sentiment aiurea am avut si mai ales ca m-am umflat de plans

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

imi pare rau ca n-ai gasit eco de dimineata. daca faci pregnylul la 8, nu mai vad rostul sa mergi la eco la 10, eu asa cred. Chiar daca afli ca foliculii n-au crescut destul, nu mai ai ce sa faci, va fi o eco informativa.

Eu zic sa incerci sa duci la bun sfarsit un tratament si dupa aceea, daca vezi ca nu da roade, sa incerci altceva, cum ar fi IA. Nu te mai stresa asa mult, nu-ti face bine! :-)

Eu am gasit pregnyl de 5000UI la farmacia de la Unirea 2NA. Dar tu cate unitati trebuie sa faci? Ti-a dat mai mult de 5000?

Am intels ca tu ai facut spalaturi cu bicarbonat. Care este amestecul? Cu cat timp inainte de faci spalaturile? Ma bate gandul sa incerc luna asta! Mi-a intrat un morcov ... nu stiu nimic despre pH-ul meu!

te pup si vine el pana la urma!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Asa e Tia..asa ma gandeam si eu ca e tarziu sa fac eco..dupa ce am facut pregnyl-ul..
Sa le i-au pe rand...trebuie sa fac in ziua a 12-a pregnyl 5000 U.I
dupa care din 2 in 2 zile (inca 3 injectii in total) 3000 U.I /injectie..asta e pentru sustinerea corpului galben si formarea lui la un nivel optim...Si de aici cautarea mea..ca nu gasesc pregnyl..ieri am intrebat in 5-6 farmacii aveau doar de 500 U.I....

Eu am facut ...nu luna trecuta cand a fost fara ovulatie, cea dinainte...spalaturi cu bicarbonat...Livia mi-a zis asa atunci....o lingurita rasa de bicarbonat la 1 kg de apa..apa trebuie sa fie fiarta si dupa aia racita...altceva ,ar fi bine sa faci asta cu vreo 30-1 ora inainte de contactul sexual.. (adica cu irigatorul te speli ..si atat)...sau o alta solutie ar fi cu o zi inainte seara sa-ti introduci in vagin o granula de argila unsa cu galbenele ca sa alunece...granula de argila e buna sa o pui si dupa contactul sexual , pentru ca ajuta spermatozoizii sa "se miste" , creandu-le un mediu propice emigrarii.

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

multumesc mult pentru raspuns.... ai incercat la farmacia 2NA de la Unirea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Mariaa, cu exceptia ultimei luni cand fost de 29 de de zile, ciclul se cam oprise pe la 32, 33 de zile, si asta din august anul trecut.
De obicei cand ciclul era de 33, 34 de zile ovulati avea loc tarziu, si temp crestea in ziua 20, 21, dar albusul aparea putin inainte de asta. Luna asta a fost total aiurea, am avut albus ( nu mult, dar clar) din ziua a 11-a, am tot asteptat sa scada temp si nimic. Niciodata nu a fost asa. Oare sa fie de la plante? Sunt foarte suparata si nu mai inteleg nimic. Daca nu o sa am ovulatie luna asta ce se va intampla cu foliculul de 17.3? Devine chist?
Of Doamne, de ce atatea suparari? Si daca nu ovulez atunci cum imi vin rusii?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucuta spune:

Tia, draga mea, acum nu mai fac nici un tratament.Tratament am facut doar cu acel Nistatin si ceva pe baza de caroten(cam o luna de zile) apoi gata. Problema s-a rezolvat, doar preventiv mai fac acest test uneori ca sa fim siguri ca totul e normal.La cate probleme se pare ca am eu (si de ordin hormonal), cauzele trebuie eliminate pe rand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Lucuta,

mersi, m-am lamurit!!! dupa tratament n-ai mai avut probleme, asta e grozav!

si eu am dereglari hormonale si uite am inceput stimularea si dupa o luna, nimic. sunt putin descurajata....

te pup si o zi buna!

Mergi la inceput