Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini

Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini | Autor: anis

Link direct la acest mesaj

Fetelor,

Hai sa va povestesc cum a decurs vizita la doctor , care a dat Dumnezeu si a revenit in tara..

Ieri m-am dus la el, eram un pic speriata dupa povestea cu ciclul de 40 de zile si ziua aia in care,fiind pe menstra, am avut niste dureri groaznice si scurgerile mai ciudate.

Din punctul asta de vedere, al menstrei mi-a zis ca nu e vorba de vre-un avort spontan.......uffff Doamne ajuta!, si ca durerile si toate cele sunt normale si asta fiind ca mi-a intarziat asa de mult.

Tot ieri am luat si rezultatele dozarii hormonale din ziua a 21-a : sunt f proaste
Vi le scriu aici :
- L.H ------ 57 mi/ml (valoarea normala 2-20)
- Progesteron----1,915 mg/ml (valoarea normala 4-25).


Ce stiti de LH?

Doctorul mi-a zis ca datorita valorii foarte mici a progesteronului, ciclul meu mi-a intarziat atat, el fiind responsabil cu declansarea menstrei.

Urmatorul pas care mi l-a dat sa-l urmez luna asta e acesta :
- monitorizari ecografice (10-12-14-16)
- injectii cu progesteron in zilele (14-16-19-21)


Mi-a explicat ca injectiile o sa le fac in fiecare luna, ca sa am un ciclul regulat si astfel sa ne fie mai usor sa stim cu exactitate cand se produce ovulatia, si nu numai, si valoarea hormonilor va fi cu totul si cu totul alta, adica se vor regla si ei.Eu asa am inteles,dar se poate sa fi inteles eu pe dos¡K.ma corectati voi daca stiti mai exact,ok?

Si nu luna asta, luna viitoare mi-a dat partea cu stimularea, cu Ovamit (cica e mai bun decat Clostybegyt..in fine)pentru ca luna asta pregatim terenul, si ca sunt sansele sa raman sunt mai mici, din cauza "dereglarilor" care nu pot sustine in siguranta o sarcina..ce mai inseamna si asta? Dar mi-a zis sa nu exlud nimic luna asta..si deci sa nu exlud si ca pot ramane...poate se intampla exact cand te astepti mai putin..vorba lui.

Cu injectiile cu progesteron se regleaza pana la urma valoarea lui??Ca mie mi le-a dat sa le fac de acum inolo in fiecare luna , pana raman insarcinata..Cum e treaba cu progesteronul? Unde se fac injectiile??.ca o sa-l pun pe sot sa mi le faca, daca sunt intramuscularCum e?

Am uitat din pacate sa-l intreb de HSG, vroiam sa o mai fac inca o data..asa ca saptamana vitoare sa-l mai prind inca o data ca sa-l rog sa o refac (ultima data am facut-o toamna trecuta).Sau spuneti-mi voi unde ati facut-o, cum ati procedat si ma duc eu .

Asa ca mi-a zis ca, astia ar fi pasii de urmat in vara asta pana la obtinerea unei sarcini, si ca de la toamna o sa vorbim de inseminare (el pronunta insamantare, e acelasi lucru?)daca nu se intampla nimic pana atunci.

Mi-a mai explicat ca, nu e grav ca o femeie sa nu aibe ovulatie ..si asta poate fi si 6 luni consecutive???? (eu am facut ochii cat cepele, el asa a zis), iar daca in spermograma sotului timpul de lichefiere e mai mare de 40minute (adica valoarea normala) atunci in afara de tehnica (am ras..ca ,dr chiar mi-a zis tehnica ) care ar trebuii sa fie el deasupra ta, si trebuie sa stai cel putin 15 minute peste timpul de lichefiere al "zgubiliticilor" (aici fiecare ar trebuii sa se ghideze dupa valoarea din spermograma sotului..valoare normala e de 40 de minute..a sotului e de 1 ora..asa ca eu sa stau 1 ora +15 minute)....aici chiar ca nu comentez....

Initial dr, imi daduse sa i-au de luna asta Ovamit dar a renuntat, si a zis sa mai asteptam si luna asta, sa vedem ce se intampla.
Poate o sa vi se para o prostie, nu stiu ,va cer si eu parerea, dar eu m-am hotarat sa i-au si luna asta OVAMIT (maine as fi in ziua a 5-a).De ce m-am hotarat?RASP:

Am tot citit pe aici, si am vazut ca uneori e inutil sa astepti in cele mai multe cazuri, si tinand cont si ca astenospermograma sotului nu e asa grava, dar nici nu ma ajuta in totalitate, am zis sa aplic de luna asta pasul indicat de doctor.

Aici o sa va las sa interveniti voi, cu parerile si sugestiile voastre, si mai ales ce ati facut voi in aceasi situatie si acelasi sau aproape acelasi tratament..ca slava domnului aici pe forum e ca un supermarket....nu poti fi niciodata "un singur produs"....si asta e un mare noroc ca suntem mai multe si ca ne putem sfatui in functie de ce a trecut fiecare.

Asa ca ce ziceti voi fac bine, sa i-au de luna asta Ovamit>>??Si as fi curioasa in privinta tratamentului..ce s-a obtinut cu el?

Pe de alta parte as vrea ca , subiectul de aici sa fie o invitatie sa ne povesteasca ,pentru cine vrea sa spuna ce face in continuare , " ce pas urmeaza sa faca sau face deja"!

Va pupic

AniS

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Anis,eu cred ca dr.tau are dreptate.Stai sa se mai aseze un pic lucrurile inainte de a face stimularea ovulatiei.
Eu am inceput luna asta sa iau Ovamit,cele 5 pastile.In ultimele 2 luni aveam cate un folicul mult prea mic (in aprilie a fost de 9 mm si in mai de 8 mm).Luna trecuta a fost "endometru liniar". Alaltaieri,in ziua a 12-a, am fost la monitorizare eco si aveam un folicul de 15.Nu e chiar cum ar trebui sa fie (ideal e 19 mm) dar e deja mult mai bine ca pana acum.Si endometrul avea 10 mm.Asadar Ovamit a avut efect.
azi ma duc iar la eco sa vedem ce s-a intamplat cu foliculul ala de 15 mm,daca a mai crescut sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_ spune:

Anis lucrul care ma bucura cel mai tare este ca nu a fost un avort spontan. Despre tratament nu pot sa iti spun nimic pentru ca nu stiu, asa ca mai bine nu ma pronunt.
Eu zic sa faci asa cum ti-a spus medicul si sunt sigura ca pana la urma visul tau se va implini.

Si eu va trebui sa merg la sf. lunii iunie cu graficele de temp si s-ar putea sa o apuc si eu pe calea tratamentului. Pana atunci numai bine. Simona_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Anis, eu am facut injectii cu progesteron, mult timp. Nu vreau sa te sperii dar sa stii ca sunt destul de dureroase pentru ca sunt uleioase. Asta inseamna ca cine ti le face trebuie sa le faca FOAAAAARTE incet. Daca sotul tau nu se pricepe bine, mai bine sa mergi la o asistenta. Se fac in popou.

Despre lipsa ovulatiei pana la 6 luni, eu iti spun sa nu faci ochii mari, eu sunt un exemplu elocvent.
De obicei progesteronul la mine nu prea avea efect, mie mi-l dadeau ca sa imi vina pentru ca aveam pauze mari, intre 3 si 6 luni. Dar mai stateam vreo 2,3 saptamani pana imi venea ... .

Mai explica-mi si mie te rog o data care e treaba cu asteptatul 15 minute pentru "zgubilitici" ca nu pricep.
Multa sanatate si reusita !

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Catalina..am adaugat sus.la inceput cum e cu "zgubiliticii".

Ce parere aveti daca i-au eu Ovamit luna asta..chiar daca dr a zis luna viitoare...plus injectiile cu progesteron (dat de dr pana cand o sa raman cu bebe) si as mai vrea sa i-au si Utrogestan dupa ovulatie?

Cum e cu Utrogestanul? Cum se ia?

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenan spune:

Draga Anis,
Si eu am avut o dereglare hormonala si am rezolvat-o foarte bine si cu tratamentul homeopat.
Iti recomand sa faci analiza dozajului hormonal si din ziua a 3 a.
Cu toate analizele sa te duci la medicul homeopat.
Totodata vorbeste cu dr. tau si vezi ce parere are si daca agreaza asa ceva.

Te salut. Si ai grija de tine si nu te grabi.
Te inteleg f. bine ca esti nerabdatoare dar cu medicamentele nu e de joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Anis,eu cred ca ar fi bine sa urmezi sfaturile medicului.Toate tratamentele astea hormonale sunt cu dublu tais.La prima vedere,eu care nu am pretentia ca ma pricep ,am sesizat o eroare in tentativa ta de a incepe tratamentul.Atata timp cat faci injectii cu progestron nu cred ca este cazul sa iei si Utrogestan(tot progesteron ,dar sub forma de capsule).Eu am luat Clostilbegyt,dar n-a avut efect,in sensul ca foliculii nu s-au dezvoltat suficient.Am raspuns insa foarte bine la Gonal F(organismul meu are "gusturi "cam piperate).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Elenan, poti da mai multe detalii in leg cu tratamentul homeopat pe care l-ai urmat? Ce probleme ai avut si cam in cat timp s-au rezolvat?
Pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Merci frumos Meme pentru raspuns.

Am inteles..sunt de ajuns , cel putin in prima faza injectiile cu progesteron...deja sunt un pic speriata, fiindca asa cum am citit in privinta lor sunt dureroase.

O sa i-au Ovamit-ul de maine..chiar daca dr mi-a zis sa-l i-au de luna care vine..desi ultima data la mine ,natural foliculul crescuse la 17 mm..si o sa vad daca se intampla ceva, daca raspund la stimulare ..ca oricum o sa fac si monitorizarea ecografica a ovulatiei.

Sper sa fac bine , sa procedez ok asa!

In privinta tratamentului homeopat , as mai astepta un pic, am facut tratamentul Liviei 2 luni...acum o i-au pe parte medicala si dupa aia ma intorc si la medicina alternativa,oricum si acum i-au cate ceva.

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Anis,azi am fost iar la eco pt monitorizare.E ziua a 14-a.Foliculul are 18 mm si endometrul 14 mm.Deci Ovamit-ul a avut efect la mine.Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetelor,

As vrea sa stiu si eu cand se face Pregnyl , e obligatoriu sa se faca dupa ce ai luat Ova-Mit de exemplu, si cum e cu Duphaston-ul?

Eu as vrea sa fac Duphaston-ul in locul injectiilor, de care mi-e groaza, si as vrea sa stiu cum se ia , din a cata zi , pana in a cata zi, si cam cat costa!!

Pupici

AniS

Mergi la inceput