Urmatorul pas in vederea obtinerii unei sarcini

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Buna fetelor, eu incerc sa nu ma mai gandesc si gata. Mi-a raspuns Livia in legatura cu dereglarea, si spunea ca ar trebuie sa iau tinctura de zmeur si ceai de napraznic cam 3,4 luni. Eu am oprit orice tratament cu plante, eventual mai fac bai, dar nu beau nimic. Voi ce spuneti?
pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetelor..

Da-ti si mie informatii despre operatia laparoscopica de decorticare a ovarelor.!

Si al doilea lucru...la Giulesti..nu stiu motivul, inseminarile sunt pe toamna....in alta parte ,...... deci in vara asta unde as putea face inseminare?

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

pot sa-ti spun ce mi-a spus mie dr. ca ma paste la aceasta interventie, nu am trait o astfel de experienta. Sub anestezie totala se fac 2 sau 3 incizii pentru acces la ovare... in ce consta decorticarea ovarelor, nu stiu. Fetele care au trecut prin asta iti pot da mai multe amanunte. Am inteles ca recuperarea este de cateva zile, nu pleci din spital a doua zi. Tot dr. mea a spus ca aceasta interventie este cea mai completa, se pot descoperi si rezolva toate problemele care exista la nivelul trompelor si ovarelor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Merci Tia,
O sa astept sa-mi raspunda fetele care au facut!

Tu ,te-ai hotarat sa faci operatia?Ca am vazut ca m-ai ai un folicul de 20mm...poate si elibereaza un ovocit..bafta.
Stii..m-am tot gandim..in cazul nostru cred ca cel mai indicat e sa facem operatia..pana se vor reface chistulele....sa aveam sansa deplina de a ramane.

Eu o sa va urmaresc...de mine nu mai zic nimic deocamdata...ma duc luni la eco si sa vb cu dr despre operatie!

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Buna Anis,

eu pot face inainte histero, desi dr. mi-a recomandat mai degraba laparoscopie. Si cred ca voi face intai histero...

Azi merg iar la eco sa vad ce s-a intamplat cu foliculul de 20mm... multumesc de urari, sincer nu prea mai sper acum! Cred ca am obosit lunile acestea de stimulare... parca as vrea o pauza de dr....

Te pup si bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simiongabriela spune:

ANIS, daca te ajuta cu ceva iti spun cum a fost la mine operatia laparoscopica. Eu an facut-o pt altceva (sarcina extrauterina) dar, in genere, sunt la fel numai ca in fiecare caz in parte se trateaza cauza. Operatia pp o anestezie generala asa ca nu vei simti absolut nimic. Apoi se fac 3 incizii mici, una in buric (unii o fac la 2-3 cm sub buricdar este mai inestetic) iar doua laterale in dreptul celor 2 ovare. Prin aceste incizii se introduce o camera de luat vederi minuscula pt a vizulaiza interiorul si prin celelalte se curata "buba". In spital te mai tin max 2 zile pt a vedea cum evoluezi postoperator.
Refacerea se face in cateva zile max 1 saptamana de la operatie. Depinde insa de la persoana la persoana, dar max intr-o saptamana.
In concluzie, este o metoda de vizulalizare cat si de tratare a unor afectiuni.
Deci n-ai de ce sa te sperii ca nu vei simti absolut nimic, decat poate in urmatoarele zile faptul ca te va "tine" operatia.

Sanatate maxima



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Am mai pus intrebarea si o repet aici, subiectul avind o audienta mai mare.
Dr-ul mi-a recomandat o hemoleucograma si VSH. Cu VSH-ul stiu ce e dar hemo..ce indica? voi stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Madalina , analizele recomdate de doctor pentru ce sunt?

Nu cumva e vorba de VSH si Hemograma cu formula leucocitara cu Hb,Ht si indici?????(aici la a 2-a analizele sunt incluse toate astea,cum ar fi : nr de leucocite,hemoglobina,nr trombocite..si multe alte..ca sunt chiar multe..numarandu-le 31 sunt)

Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Anis,
mi-a dat niste injectii pentru trompele mele inflamate si apoi a zis ca asa va verifica rezultatul.
Stiu ca o valoare necorespunzatoare a VSH indica o infectie dar hemoleucograma ce indica, sau macar o parte din ea ce indica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

Buna fetelor,
AniS, imi pare tare rau pt rezultate, dar nu-ti pierde speranta.......va rasari soarele si pe strada noastra!
Am o mare rugaminte la voi, astazi mi-am luat rezultatul la FSH-ul de ziua 11(trebuia sa fie de ziua 10, dar a picat duminica iar medicul mi-a spus ca nu este nici o problema daca intarziem o zi), oricum rezultatul este 12.45 miu/ml.
Din pacate pe buletinul de analiza nu mi-au fost trecute valorile normale si sunt extrem de panicata.
Ma puteti ajuta?
Pupici multi si desi,
C.

Mergi la inceput