Colectia de toamna iarna 2005(133)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Salutare tuturor si in primul rind sanatate bebeilor bolnaviori.
Mi se indoaie inima cind citesc, dar sa stiti ca solidarizam si noi cu niste muci draguti care nu stim inca daca sint datorati celor patru canini care apar sau unei raceli. SAu o fi facut din nou otita?

Joy, of, saraca de tine. Stiu ca ai problemele de somn cu Vladut, dar nu mai stiu daca pina la urma te-ai dus la medicul recomandat de Lavi, parca. Sau parca imi amintesc ca te-ai dus, dar nu mai stiu ce ti-a zis.
As vrea sa-ti scriu ca nu e normal ca un copil sa plinga atita si ca inseamna ca-i lipseste ceva, dar nu pot pentru ca am un exemplu in familie de copil care a plins tot timpul pina la 4 ani si e cit se poate de normal. Ba chiar, om mai normal ca ala eu nu stiu.
Eu una am o obsesie: somnul. Este posibil ca Vladut sa fie extrem de obosit. La ce ora se culca seara? Cit doarme in timpul zilei? Beneficiaza de destula stimulare fizica si senzoriala in timpul zilei? Are o rutina foarte clara seara, inainte de culcare?
Noaptea cind se trezeste, poti sa incerci sa-l legeni, sa-i cinti, sa-i spui o poveste, dar nu sa-i dai de mincare...
Ideal ar fi sa se culce pe la 7.30 p.m. Cu cit se culca mai devreme, cu atit dorm mai bine si mai mult. Paradoxal, dar adevarat.
AH si institutul de somn s-a instituit aici pentru ca medicii nu fac decit vreo citeva ore de clinica de somn in facultate, deci practic nimic. Multi medici nici macar nu constientizeaza ca ar fi o problema, dar este.
Bafta!


Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

buna, fetelor!
Deci nu numai Ilinca a fost matinala azi. Of, cand am auzit-o chitzaind la 6,35 nu-mi venea sa cred! Si eu care credeam ca va dormi pana la 10 azi ca s-a culcat tarziu... ciudat!

maria-alexia

quote:
ce chef as avea si eu de o intalnire cu fetele, sa mai vorbim si altceva decat de copii.

Acelasi lucru il simt si eu: innebunesc, cand ma intalnesc cu mamici in parc si aud: "Ilinca ce mai mananca?" Shaorma si sarmale, imi vine sa l zic Zau asa, am vazut persoane care de cand au copil nu mai sunt interesate de nimic altceva, nu mai vad un film nu citesc... Cum or putea frate, ca eu o luam razna demult!

Apropo de citit: va recomanda cartea "INdragostita de un masai" (caz real) - beton!! Eu n-am mai putut s-o las din mana, cum aveam putin timp liber o deschideam sa vad ce se mai intampla.

Capsuni si alte fructe - ii voi a din toate, la inceput putin si daca nu are nimic, cat vrea ea. Numai sa vrea, ca e certata rau cu fructele

Camelia eu zic, ca stomacelul Dariei e acum busit cu toate medicam pe care le-a luat, de aceea ma poate voma. Nu te speria, poate sa nu fie nimic. Recuperare grabnica!

Lavi wow, m-a uimit Silvioara la faza asta
Insa pe de alta parte, stii ce bine se intelegeau ele 2 in parc? Cand a vazut Silvia cum topaia Ilinca precum caprita, hop si ea (pe Sarah n-o putea prinde ca era plecataaa, se mai vedea doar un spate departandu-se - glumesc!). Atunci am zis ca Ili va fi la fel de zburdalnica ca Silvia. Lasa, ca mie asa imi place, sper sa am si destula rabdare cu ea.

Edit: multa sanatate celor 2 zgamboaice!

Gandacel iti doresc multa rabdare si incearca sa te odihnesti DE intalneala de weekend sunt dornica mereu, dar a organizare nu prea ma bag, ca nu-i de mine[

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Bic la multi ani Smaranducei

quote:
Cu cit se culca mai devreme, cu atit dorm mai bine si mai mult.


La noi se verifica, am observat de multe ori lucrul acesta.

Mihaelutat bine ai revenit!
Cand vine vorba de tari straine am si eu un fix: ce ai mancat bun?

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Feli, tu parca nu erai interesata de alde culinarele in mesajul de mai sus...

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Nu ptr Ilinca, PENTRU MINE Ce nu sunt si eu om?

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Draga Feli, din pacate la capitolul mancare englezii stau foarte prost pentru gusturile mele.
Ziua debuteaza cu omleta ne-facuta, daca ma intelegi, cu bacon si carnati, totul asezonat cu fasole, facuta asa ca iahnia...
Pranzul de regula se compune din sandvichuri sau peste cu cartofi pajiti, multe sosuri foarte grase si picante, iar seara multa bere si alte bauturi alcolice asezonate cu fripturi insotite de cartofi in diverse forme, totul incheindu-se cu prajitura cu branza sau mere scufundate in ceva ce seamana cu budinca de vanilie de la noi.
Cam asa manca asta pe langa fast-food la greu.
din acest motiv au o mare problema cu obezitate mai ales la copiii intre 1 si 3 ani, care manca foarte mult de la fast-food.
de curand au o campanie pentru reducerea obezitatii. Marks&Spencer au deschis o divizie cu mancare simpla si sanatoasa si mai sunt cateva astfel de magazine care incerca sa promoveze un astfel de tip de mancare.
In concluzie nu am mancate mai nimic bun, am mancat mai bine la restaurantele chinezesti...
Cam asta e cu mancare la ei, din perspectiva mea.
Mihaela

album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Lavi, pupam Silviuca cu nasul lovit si cu tuse ! Sanatate multa pentru amandoua zgamboiacele!

Gandacel, te inteleg ca iti este greu, insa eu am incredere in tine ca vei depasi momentul !

Hai sa va povestesc si eu despre mandra mea: aseara se tot juca ea si la un moment dat se lungeste pe burta sa se uite sub pat. Uitandu-se sub pat parca bolborosea ceva ce nu intelegeam , parca ar fi zis "papica", insa cand i-am spus sa repete imi zice "popica" si-mi arata sub pat o popica aruncata pe care voia sa i-oi dau ... M-a lasat masca! De fapt ea cam repeta toate cuvintele dupa noi. Intr-o seara se tot baga dupa fotoliu si taica-su ii spune "ai sa faci buba, treaba ta!" la care ea zambind zice "teaba ta"!

Cami mami & Daria (02.01.2006)
Poze ....
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04cfdc1cfe02b5824f0c&skin_id=7" target="_blank">Un an plin de amintiri minunate! (filmulet aniversar)
Dariuca creste si iar ... creste!

Fii sincer fata de tine insuti si atunci nu vei putea fi fals fata de ceilalti! (Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hello si de la noi! Cica sunt la biblioteca si invat...practic sunt suparata ca mama a ajuns la unnivel maxim de epuizare cu Sarah pe cap, asa ca va trebui s-o raresc cu vizitele la ea...si asta acuma, cand am inceput intensiv scoala si urmeaza 4 sapt de invataturi la greu apoi inca atata sesiune...

Aseara am vrut sa dorm la ea, cu Sarah cu tot, ca a am grija de ea daca cumva plange. Evident ca ne-am certata si la 23 eu plecam acasa de nebuna, dadeam amenda radar - 95km/h . Pana la urma ne-am impacat, ca m-a sunat ea, dar din pacate temerile ele s-au confirmat si sarah i-a facut prima noapte alba....nua dormit deloc de la 1-4, cand a adormit cu greu si maxim de scandal.Din pacate nu i-a venit ideea de a-i da de papa laptic cald ceea ce pe ea o linistetse mereu...Asa ca e varza de oboseala...

Am citit pe mega-diagonala. Sanatate bebelcilor inca bolnaviori, pupici nasucului Silviucei-habauce...si somnic usor lui Vladutz.

Ma duc inapoi la toceala.

Vecina, deci vin sigur in parc. I-am zis mamei ca o iau pe sarah in dupa-amiaza asta.

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 si www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4
Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Of Joy, vad ca Vladutz tot nu s-a reglat cu somnul!
Sunt de acord ca trebuie sa existe o rutina, insa la faza cu culcatul mai devreme ca sa doarma mai mult la noi nu se verifica deloc ( Bic ).

Sa iti spun cum functioneaza la noi - ca si noi mancam mult noaptea, era tare fomista missa, nu stiu daca iti mai amintesti!. Deci seara pe la 19H30 mananca de seara, de regula o supa de legume in care pun fie orez, fie paste fie cartof. Un desert. Apoi baitza, un pic de joaca si pe la 21-21h30 in pat ( mai devreme daca o pun pai pe la 5-6 dimi are chef de joaca, pe verificate). La 23h30 ii dau un biberon de lapte cu cereale pe care il bea in timp ce imi mangaie mana dupa care se intoarce pe partea cealalta si se culca la loc. Stiu ca e o solutie de compromis dar altfel nu rezista pana dimineata, am incercat toate variantele, sa ii dau laptele cand o pun in patutz, bea foarte putin si deci ii mai trebuie si in timpul noptii, sa astept pana dimineata, asta a fost esec total.
De remarcat ca dupa ce bea laptele se foieste si coieste in somn de mai ca nu se suie pe barele de la pat, deci clar ca e de la lapte. Insa in vreo 5 min ii trece. Dar la 7 dimineata iar vrea lapte, deci nu o tine prea mult.

Si inca o chestie, io era aia care nu era de acord cu lasatul copilului sa planga si stii ce? Greseala!Cand venim de la socrii, dupa un weekend prelungit, se intampla sa faca nazuri seara cand o pun in pat, ca vrea sa ii tinem companie asa cum fac bunicii, ei bine nu tine. Prima data cand mi-a facut faza asta mi-am zis ca am de ales: sa ii fac pe plac sau sa o las sa planga...Si mi-am propus sa o las max 10 min si surprise dupa nici 5 min le tragea missa la aghioase fara probleme. Dar mi-a fost cumplit sa ma abtin si sa o ascult in babyfon cum plange...
In fine, nu stiu ce sfat sa iti dau, cred ca daca le pui cap la cap cu ce ti-au zis si fetele poate reusesti sa ii impui o rutina!

Intrebare: cand iti vin socrii sau parintii, cum se comporta Vlad? Nu au incercat sa il adoarma ei, sa vezi cum e? Ca io sunt tare surprinsa de cat de maleabila e missa la cresa ( deci cu altii): pai accepta sacul de dormit, adoarme fara prea mari fasoane, accepta palariutza de soare, mananca sandviciuri, renunta la suzi, etc...

Scuze ca m-am intins...
Ah, si deci bobuletzul tau Joy e tot baietel?

Lavi un pupic pe nasucul lui Silviuk.

Sanatate bebeilor!
Pup,


Alina si Amalia 17.11.2005

Vacanta Pasti Romania 2007

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ebf029650900ace688449&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Amalia in imagini aniversare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Bine v-am regasit fetelor!
M-am intors si eu de citeva zile din Ungaria si de una de la mama.Vad ca sint copii bolnaviori si mamici coplesite.Joy,Gindacel imi inchipui ca va e tare greu.Mi-ar placea sa dau vreun sfat,ceva,insa oricit de bun ar fi ,nu ajuta.Odihna si deconectare ar face minuni.Dar voi chiar nu aveti cum sa realizati asemenea deziderate.
Io am fost 4 zile la vecini ,fara T si m-am intors alta.
A fost suuuper,am stat intr-un castel construit pe la 1800 de hortisti si reamenajat anul trecut.Am pus aci 4 poze
http://new.photos.yahoo.com/leea_cv/album/576460762397574283/photo/294928804362609819/18

Abia astept sa merg undeva cu T,desi stiu sigur ca as fi mai in priza decit acasa.
Cami,Meems,Lavi sanatate pt priculicii mici.Si celorlalti daca mai sint bolnaviori.Lui Vladut somn usooooooor.

T e parca mai frumusel acu.Sau asa il gasesc io dupa citeva zile lipsa.Are un milion de dinti si,desigur,maninca in continuare foarte prost.

Leea si Tudor David (19.12.2005)

iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput