Colectia de toamna iarna 2005(133)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Joy, noi cand n-am mai rezistat, am rupt vechile obiceiuri (=supturi repetate noaptea) dintr-o data. S-a lasat cu urlete majore, dar tati a fost mai tare (eu fugisem in alta camera). Altfel n-a mers. Idem facuse Mandy. O sa dureze maxim 3 nopti pana ajungeti la un ritual nou, totul e sa rezistati voi. Altfel, daca incerci progresiv, el va ramane cu iluzia ca la un moment dat tot o sa primeasca laptele, voi o sa cedati la un punct si o tot lungiti... Parerea mea.

Daca banuiesti ca-l supara maseluta, incearca sa iei masuri: il ungi cu Dentinox sau... cum-se-cheama celalalt, da-i eventual si o doza de Nurofen (de la dentista noastra citire). Asigura-te ca are si stomacelul in regula si... incepeti noul ritual!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Joy, Da, cum a zis Maria, da-i Nurofen cand e foarte agitat si se potoleste.
Si noaptea in loc de lapte incearca si insista sa-i dai ceai....ca la noi functioneaza.

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Fetelor, multumim de intrebari.

Am fost ieri la cu gagicile, a zis ca are aspect de viroza, Nati tuseste productiv, Silvia deocamdata sec, pe langa Mucosin la una,Paxeladine la celalata (dupa caz), Ser fiz in nas si Pulmex sau sare pe piept le-a recomandat si ceai de cimbrisor; le-am facut aseara si le-a placut.

Patanie cu Silvia: aseara, stateam noi linistite in sufragerie, eu pe fotoliu cu Nati in brate Silvia prin-imprejur, la un moment dat o aud pe Silvia: 1, 2, 3, 4 siiii!!! Isi ia avant si vine in viteza (sa se urce si ea la mine in brate) si POC! se loveste cu nasul de fotoliu, sange la greu, etc, etc.

Zgamboaica-tot zgamboaica, altceva n-am ce zice!

TANIAAAAA cum a fost ieri la eco?????

Capsuni eu o sa-i dau cand apar alea de gradina ca din astea de sera nu cumpar ca nu-mi plac, n-au gust. O sa-i dau azi 1, maine 2, sa testez, apoi daca nu sunt probleme, mai multe.

Noki si Nati are zone de piele mai aspra si rosie, acum i-au trecut, a avut 2 mai puternice pe picioare, a zis si drita ca e un pic de dermatita atopica, dar nu e cazul de cortizon, mi-a recomandat Sebamed crema Baby Care nu-stiu-cum, si sa o spal cu Sebamed, cica nu se compara Sebamedul cu Mustela, incercate ambele pe pielea ei. Sa vedem, intai sa o gasesc. Nati are si pielea cam uscata pe picioare.

Si Nataliei ii ies 2 maselute, asa ca e super-maraita acum.


Multa sanatate la toti bebicii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Neata

Noi suntem treze de la 5.30, ca a binevoit vecina de sus sa se ia la cearta cu fii-su si urlau bai nene de am crezut ca acu' se taie, abia astept sa ies cu Miruna sa trec pe la ea s-o fac albie de porci [pac]. Miruna a mai atipit de la 8 pana la 10 dar la mine n-a mai fost chip

Joy o sa-mi dau si eu cu pararea ref la problema voastra cu somnul, asa as face eu:
- incearca sa-i creezi o rutina inainte de culcare de la care sa nu te abati niciodata, de ex eu ii fac baitza Mirunei, apoi masaj, apoi ne bagam in pat cu bibe, sting lumina si ii spun cate o poveste...fac toate aste zilnic, iar dupa ce am pus-o in pat, nu mai aprind lumina si nu mai vorbesc cu ea dupa ce si-a terminat bibe..ii spun ca mami se culca si trebuie sa faca si ea nani...mai maraie nitel dar in final se culca. Poti incerca sa faci la fel, la inceput probabil ca o sa tipe dar daca ramai hotarata se va da pe brazda.
- este foarte importanta si starea ta, probabil ca te simte agitata sau stie sa te poate manui cum vrea el, si profita de asta. Cred ca ar cam fi timpul sa-i arati cine e seful
- nu-i mai da lapte peste noapte, uite tot citesc in toate cartile de specialitate si dr zic ca undeva de la 6 luni toti copii sunt pregatiti sa renunte la masa din timpul noptii, eu una nu cred ca e normal sa doarma cu burta plina, de aia se agita in mod sigur. Trece-l pe ceai, cum se trezeste ptr papa, da-i bibe cu ceai...garantez ca dupa o saptamana nu se mai trezeste
- daca banuiesti vreao masea...da-i cu Calgel sau dentinox, niste Nurofen la culcare si gata.

Sper ca nu te superi pe mine, eu am spus ce as face eu, acum tu aplici ce vrei din toate astea. Sa aveti succes!

Capsuni eu ii dau Mirunei de vreo luna, n-a avut nimic..i-am dat la inceput 2, apoi peste 2 zile iar, acum mananca de n-are treaba..si e moarta dupa ele

Meems cum mai e Rianna? I-a trecut febra?

Lavi sanatate la pitice! Silviuca trebuia musai sa mai faca vreo traznaie, ca si asa n-a mai facut de mult..nu era pacat?. Pupam sa treaca

Fug afara cu piticania zapacita

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, Paste 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

ma bag si eu ca musca in lapte cu prob. somnului la Vladutz: am citit in cartea lui F. Dolto 'Cand apare copilul' ca pe copii agitati ii calmeaza f. mult jocul cu apa.La chiuveta, cu un burete, vapoare, etc. sau in baie.Noi am marit durata baii si l-am pus pe V. sa inoate.Bineinteles ca i-a luat cateva sapt. pana si-a invins frica si sta mult mai relaxat, da din maini si in picioare pe burta, acum vrea singur sa inoate.Nu va ganditi ca e apa mare, doar asa cat sa stea pe burta si cucapul afara.
Intradevar rutina este f. imp. pt somn, vorbeste ziua fff mult, explica-i ce are noaptea de facut, ca toata lumea doarme, si el trebuie sa doarma, spunei ca il iubesti si esti acolo pentru el.Ti-am spus Joy ca este cartea aia despre somnul bebelusului scrisa de o americanca, eu o (re)citesc regulat.In fine, eu nu sunt in pielea ta pt ca V. doarme f. bine de la la 8 la 7 dim, bea lapte doar o data pe noapte.

Ref. la capsuni-preferatele lui, alaturi de kiwi pe care il mananca zilnic.

Ile 30 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 10 sapt.
www.onetruemedia.com/shared?p=298317a6ed3728312027b9&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Paste 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lavi, pupam pe Silvia sa treaca nasucul.
O sa incerc si io cand va fi cazul ceai de cimbrisor. Sa sti ca Pulmexul e foarte bun la copii. Are un miros frumos.

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Buna!
N-am mai scris de mult timp, dar v-am citit mereu, sunt la curent cu toate.

Imi pare rau de copilasii bolnaviori rau de tot. Neavand ce sfaturi sa dau, va doresc insanatosire grabnica si sa uitati cat mai repede!

Tie, Joy as vrea sa-ti dau un sfat-doua legate de somnul agitat al lui Vlad, mai ales ca tu trebuie sa te gandesti ca mai vine pe lume un bebe, care va avea nevoie de tine cam tot timpul, cateva luni bune. In primul rand, laptele e greu digerabil, nu are ce sa caute in burtica lui in timpul noptii, decat daca au trecut suficiente ore de la ultima masa, sa poata fi deja digerat. Apoi, i-as da ceai de tei cu macar doua ore inainte de culcare, eventual asta sa bea si peste noapte. In timpul zilei, nu-l obosi si alerga prin casa, stati in aer liber, va face bine amandorura.
In ultimul rand, dar poate printre cele mai importante: te-ai gandit unde va dormi Vlad dupa ce nasti? Nu vor putea sta amandoi cu tine. Daca acum se foieste, atunci va plange si nu va mai dormi deloc. Ca sa nu mai vorbim de tine! Eu il vad pe Bogdan, care doarme toata noaptea de la o luna jumate, ca desi e singur-singur in camera lui, tot se foieste ingrozitor si nu doarme cand plange asta mica. Dar macar nu plange si el! Se scoala in fund, se suceste, da din picior, suge degetul... stiu asta ca in jur de 2:30 il schimb, dupa ce termin cu alaptatul/schimbatul Stefaniei. Cade lat la pranz! Gandeste-te bine daca nu e mai bine sa-l muti singur intr-o camera numai a lui. Zic asta pentru ca prezenta ta il face pe el sa se foiasca de doua ori mai mult... iar foiala lui te deranjeaza pe tine. In camera lui, singur, tu dormi linistita ca nu-l mai auzi/vezi, iar el e linistit ca nu-l mai deranjeaza nimeni!
Nu-i da medicamente doar ca sa-l linistesti! Mai ales Nurofen, care da ceva dependenta!

Capsuni: ii dau cand apar ale noastre. In afara de banane si citrice, restul de fructe i le-am dat la vremea lor... cand apar ele "natural".

Si acum, ca sa stiti ca nu e totul chiar roz la noi, va spun asa, pe scurt, ca incerc din rasputeri sa mai am rabdare cu Stefania cum am avut cu Bogdan, dar imi este tare greu. Sunt constienta ca trebuie sa fac eforturi, sa depasim primele luni, ca e la fel de importanta ca si el. Dar cumva, oboseala psihica isi spune cuvantul. Asa ca o sa scriu rar, cand o sa reusesc sa fiu calma si echilibrata. In rest, ma simt supra-solicitata. Mi-ar pride bine o intalnire, asa as mai socializa si eu si mi-as limpezi mintea, desi probabil as fi nesuferita din cauza oboselii si poate cam neprietenoasa... Sau poate nu.

va pup pe toate si o sa continui sa citesc ce scrieti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Hilde stiiiiu, cu Pulmexul, ca-l folosesc de cand avea Silvia 10 luni...

Multumim de pupicii pentru Silvia-zgamboaica mare-lovita la nas

De acord cu ce au zis fetele in problema somnului lui Vlad, Joy trebuie sa fii mai ferma, dar si calma totodata.

meems ce mai face Rianna?

Gandacel hai sa bagam o intalnire, pe undeva prin centru, unde poti si tu sa ajungi. Dar eu am de asteptat sa se faca ale mele bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Hehe, ce chef as avea si eu de o intalnire cu fetele, sa mai vorbim si altceva decat de copii. Desi, acum majoritatea prietenelor mele au copii, si numai asta mai avem in cap .

Eu vin la serviciu la 6 ore incepand cu luna asta. Treptat, treptat, desi nu-mi mai doresc nicidecum zilele alea stresante de la 8 la 18 de pe vremuri. Chiar si-asa, nu stiu ce mi-a venit, probabil ma saturasem cu binele. Nu mai am timp de NIMIC, dupa-masa nu-mi vine sa-l pasez pe Cristi (si nici nu se poate intotdeauna), prefer sa ies cu el la plimbare, treburile le tot aman si am teancuri de haine necalcate, mancam ce gasim (noroc cu soacra!), compozitia de clatite zace in frigider de 2 seri caci aveam chef dar n-am avut timp sa le coc... Ufff. Eu va admir sincer si pe cele care mergeti la serviciu full-time, si pe cele care aveti rabdarea sa stati acasa cu bebeii. E obositor rau si in ambele variante tot noi iesim prost, fara nici un pic de timp si pentru noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Buna ziua dragele mele. va mai amintiti de noi? Glumesc desigur. Azi-noapte m-am intors din Anglia, dupa 11 zile departe de tara si de cei dragi. Nu prea am reusit sa ma uit in urma, insa ma vazut ceva pitici cu probleme, sper sa se fi rezolvat intre timp.
Noi suntem bine, Titi a sata cu tatal lui si cu ceva ajutor, dar tot greu a fost pe umerii lui. S-a descurcat excelent si m-a facut foarte mandra de calitatile lui de tatic...sunt absolut incantata de baietii mei, iar Titi mi-a facut o primire de zile mari cu pupici, zambete, turul casei si tot tacamul, astfle incat am uitat zilele lungi de chin petrecute departe de ei.
Cam atat despre noi, ma duc sa incerc sa mai citesc din urma.
Va pupam pe toti si poate se mai face o intalnire sa va vedem.
Mihaela

album dn Titi

Mergi la inceput