clexane

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

bula nu se scoate,scrie si pe prospect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

M-am ales doar cu o vanataie mica, D4-5 mm...atat ..culmea este ca nici nu m-a usturat...
Daca am supravietuit 16 ore..nu mai exista risc de embolie, nu?
Nu de alta dar in seara asta trebuie sa o fac pe a 2-a...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Deci bula nu se scoate dar nici nu se injecteaza?

Ileana, embolie stiu eu ca se face numai daca te injectezi in vena...
Dar nu cred ca trebuia sa faci vanataie... eu nu am facut...


Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+
Fasolica din burtica si Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

bula se injecteaza.nu patesti nimic.cat despre cum se fac injectiile,mie de la una din primele injectii cu clexane pe care mi a facut o o asistenta de aici,de la camera de garda,mi s a umflat juma de mana si am avut un hematom care s a resorbit dupa vreo 2 saptamani.asa ca,draga ileana,esti meseriasa in facut injectii...cat mai costa o seringa cu clexane de 0,4 ml?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Bula am constatat ca este la inceput in seringa, dar ramane la sfarsit..
Nu stiu..
Uite ce am gasit legat de "bula"...

http://asistenta.ablog.ro/cauta/clexane
mai sta o ora si ma injectez din nou...
ma asteptam la putina amelioare dupa injectia de azi noapte, dar nici un semn...
Mai este vre-una dintre voi care avea parti ale corpului amortite si au trecut in urma injectiilor cu clexane?


Multumesc,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Buna,

Va rog spuneti-mi si mie ce analize pentru detectarea unei boli de coagulabilitate ar trebui sa fac?

Mi-am facut mai demult (prin saptamana 14) la Medlife: Lupus anticoagulant, Ac. Antifosfolipidic, Antitrombina III, Proteina C, Proteina S care au iesit OK.
Dar stiu ca mai sunt si alte analize necesare (spre exemplu legat de Factorul V Leiden). Mai ales in contextul unor Ir marite pe arterele uterine, noch, placenta grad II la 25 saptamani si lichid la limita superioara. Cam astea ar fi problemele mele identificate la ultima ecografie.


Eimotto tie ce analize ti-au facut la Fundeni? Sper sa le pot face la Medlife dar daca totusi trebuie sa merg la Fundeni am nevoie de trimitere? De la cine?

Apropo de bula de aer (daca am inteles eu bine) trebuie indepartata din seringa/perfuzie. Din seringa se indeparteaza prin impingerea pistonului pana iese un pic de lichid. Embolie este posibil sa faci daca injectia se face direct in vasul de sange si nu cred ca de la o cantitate infima de aer dar oricum este recomandat sa indepartezi aerul chiar si in cazul unei injectii intramusculare. Eu asa am vazut ca au procedat asistentele de fiecarea data cand mi-au facut mie sau altora o injectie.

Cineva intreba cum de femei diagnosticate cu trombofilii nu au avut probleme cu una/doua sarcini anterioare si nici avorturi spontane. Am citit in niste articole ca este posibil ca boala sa treaca neobservata, inclusiv in sarcina si sunt femei care pot naste doi copii fara nici un fel de manifestare a bolii iar la a treia sarcina sa aiba probleme.

Valentina 29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Aduc aici raspunsul lui stuard, careia ii multumesc inca o data.
Trimise - 17/02/2007 : 02:26:05
--------------------------------------------------------------------------------

, intra aici : http://www.northdevonhealth.nhs.uk/patientinformation/a&e/how_to_inject_clexane.htm

In cazul in care nu reusesti sa intri iti spun eu ca " 3. bula de aer trebuie sa fie in josul seringii, cat mai aproape de ac"!

Mult succes si sper sa nu fie prea tarziu!



Stu





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Deci eu va jur ca nu inteleg daca pana la urma bula se injecteaza... De ce nu au scris frate ca pentru gravide ca mine claaaarrr ca "bula nu se scoate si se injecteaza" sau "bula nu se scoate dar nu se injecteaza"...
Deci pana acum
1. bula injectata: Monalac
2. bula neinjectata: Eimotto Ileana (?), Monu

Ileana - eu nu pot spune nimic legat de ameliorarea amortelii, nu aveam inainte asa ceva...

Val - pentru Fundeni iti trebuie trimitere de la medicul de familie si sa te mai duci si cu eco care evidentiaza ce ai spus tu. Eventual te duci si cu rezultatele din sapt 14. Ai mai jos ce mi-au scris mie pe buletinul de analize:
PT1 Thromborel S
PT1% Thromborel S
PT1INR Thromborel S
aPTT Pathromptin SL
LA (lupus anticoagulant)
PC
PS
APCR
AT II
Cred ca te-am lamurit betoooonn. Insa un medic bun, care s-a mai lovit de asa ceva ced ca iti poate explica mult mai bine ce trebuie urmarit si analizat.

Monalac - doza de 0.4 este 170.000 lei


Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+
Fasolica din burtica si Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

A fost 170 000 ...este intre 185 000 si 196 000, depinde de unde o cumperi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

pe prospect scrie clar ca bula nu se scoate....deci,n o scoate,fa injectia asa vezi tu daca bula ajunge in mana ta sau nu...eu stiu ca asistentul care mi le facea nu scotea bula,dar habar n am daca mi o si injecta...eu zic ca da,ca pe urma nu mai vedeam nicio bula....dar am nimerit la spital ,pt ca pe tp sarcinii am fost de 4 ori internata in spital si asistente care nu scoateau bula...cred ca nu stiau,pt ca la injectiile subcutanate,de regula,se scoate bula...si cred ca ele at cand au facut practica,au facut injectii normale....parca acum 2 ani era mai scump clexane de 0,4,parca 315mii.sg atat e de 0,4?

Mergi la inceput