clexane

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monip spune:

Si eu stiu ca coagularea trebuie verificata in fiecare luna in timpul tratamentului cu Clexane(pt ca se poate ajunge in situatia inversa).
Si Coltea e un laborator care a devenit credibil-spun ca a devenit pt ca in timpul sarcinii mele nimeni nu prea stia de ei-acum aceiasi doctori considera deodata analizele de la Coltea foarte fiabile-e adevarat ca pe vremea aia aveau probleme cu reactivii.Eu mi le-am facut contra cost acolo; si dna dr Avram e o persoana care are rabdare sa ofere foarte multe explicatii.
AC anticardiolipina si anti beta 2 glicoproteine (analize aditionale la anticoagulantul lupic pt SAFL) se fac si la Cantacuzino si la Colentina (laboratorul ROMAR)
Monalac- e posibil sa le fi facut degeaba, asa cum si la mine se banuieste ca le-am cam facut degeaba-daca ai luat doza mica (0.2) si nu ai avut probleme in timpul sarcinii (gen necroze in placenta, retard de crestere la fat,IR-uri marite),sau nu ai in general probleme (gen varice,tromboflebita)-e foarte posibil.Asta e =-mai bine mai iti repeti analizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Va rog mult, spuneti-mi si mie, cum se fac injectiile cu clexane.

Multumesc,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

nu am avut nicio problema,ba din contra,am nascut un baiat de 4650kg,n am avut nicio problema cu necroza si nici cu ireurile marite.si n am nici varice sau tromboflebita.eu am facut clexane de 0,4.nu stiu de ce nu m a mai trimis dr la analize,daca as fi avut atunci net,as fi intrebat,dar atunci habar n aveam ce tb sa fac.....v am zis ,povestea mea e la //nasterea unei stele//,se numeste//ai un baietel,sa l dai direct la gradinita.//pana acum am avut o parere f buna despre dr care mi a urmarit sarcina,acum incep insa sa am indoieli...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayla spune:

ileana din cate stiu eu, injectiile cu Clexane se fac in mana sau in picior (se mai fac si in burta, dar nu la gravide),subcutanat (deci nu in muschi), adica se face un pliu cutanat si se introduce acul sub un unghi de 45 grade.
monip esti sigura ca problemele gen zone de necroza in placenta, retard de crestere la fat si IR-uri marite sunt din cauza unei tulburari de coagulare? Pt ca eu le-am avut pe toate la prima sarcina, si dr meu n-a binevoit sa ma trimita la analize de coagulare. Abia acum, la sarcina a doua, uitandu-se pe istoricul primei sarcini, a avut o revelatie si m-a trimis sa le fac.
Daca e asa cum spui, inseamna ca intr-adevar am o problema de coagulare, in ciuda tuturor dubiilor mele.

Va rog spuneti-mi si mie, cele care ati nascut (prin cezariana) sub tratament cu Clexane, ce fel de anestezie ati avut la nastere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Multumesc!
Ma duc sa incerc sa ma autoinjectez!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayla spune:

Aoleu, nu incerca singura din prima, daca nu ai vazut practic cum se face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu am facut anestezie totala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Daca nu e tardiv, si eu sunt de parere sa nu iti faci injectia daca nu ai vazut cum se face pana acum.
Eu am o alta "disputa" cu sotul meu: nu stim cum e cu bula ?(mai bine zis el nu ma crede, ca nah, i-am dovedit de multe ori ca sarcina ma apasa pe creieri)
Asistenta ne-a zis sa scoatem bula, ca oricum ar fi pre multe sii sa nu patim altceva... Sotul citi pe prospect ca nu se scoate bula si vrea sa mi-o injecteze iar io nu si nu. Voi cum ati facut?

Apropos de anestezie si eu vreau generala ca mi-e frica de epidurala sau rahi. Dar sa vedem ce zice dr., ca se pare ca numai urgentele beneficiaza de anestezie generala.



Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+
Fasolica din burtica si Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

eimotto Buna, noi nu am scos bula afara. O impingeam in sus.

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Monu . Deci nici voi nu o injectati


Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+
Fasolica din burtica si Poze

Mergi la inceput