clexane

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ayla spune:

blueeyes2003 stiu despre sarcina ta pierduta, pt ca ti-am citit postarile de la un topic despre HTA si m-am ingrozit. Mie mi-au descoperit HTA chiar la nastere, dar nu stiu de cand era asa, pt ca neavand tensiometru nu obisnuiam sa imi masor tensiunea. La prima nastere am avut si IR-urile marite, iar pe la 32-34 de saptamani copilul avea retard de crestere 7%. In ceea ce priveste analizele pe care le-am facut la Medlife, dr a scris pe trimitere doar "analize pt trombofilii", iar cele de la receptie mi-au bifat pe fisa pt recoltare urmatoarele: anticorpi anti-fosfolipidici (care mi-au iesit negativ, d-aia zic ca n-am SAFL), antitrombina III, proteina C, proteina S, anticoagulant lupic, proC Global NR, proC Global FV NR (care mi-a iesit 0,81 fatza de 0,86-1,10 cat e normal). Nu stiu ce inseamna prescurtarile astea. Rezultatul a fost gata in 2 saptamani, iar cu o zi inainte de recoltare dr mi-a spus sa nu mananc grasimi, smantana, frisca. Pana la urmatoarea ecografie, cand ne lamurim daca se impune sau nu Clexane, mi-a dat Aspenter o zi da, una nu.

Am citit zilele trecute prospectul de la Clexane si m-am cam ingrozit, pt ca scrie ca doar in trim II e safe, iar pt trim III nu au nici un fel de informatii privind riscul asupra fatului. De asemenea se recomanda evitarea alaptarii, precum si rahianestezia, fiind de preferat anestezia generala.

Este cineva printre voi care este pacienta a dr. Tutunaru de la Elias? Pt ca am inteles ca dansul da un alt fel de tratament pt problemele de coagulare, tratament ce nu include Clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Ayla- incearca sa intrebi aici fetele Dr.Tutunaru (18)

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

Ayla - stai linistita ca poti sa alaptezi.Eu am mai facut 6 saptamani dupa nastere Clexane si chiar Dr Uscatescu,care initial mi-a zis ca va trebui sa fac injectii toata alaptarea, si-a schimbat opinia si mi-a zis ca pot alapta fara tratament. Am alaptat pana la 7 luni.
Blueyees, daca problema este cunoscuta,tratamentul se incepe in sarcina din saptamana 5-6 parca.


Bafta multa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Ayla multumesc mult pentru informatii.O parte din acestea mi le-a dat si mie medicul meu.Stiam ca trebuie facuta si Ac AntiCardiolipina dar nu este pe lista analizelor facute de Medlife.
Monip multumesc mult!



Mirela
"Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici;dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit.Dumnezeu este treaz!" Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Ayla eu nu am SAFL ci deficit de homociteina ... tot o probleme de cogulare!!
Sunt tot la Dr Anca si am mare incredere in el! Cu alapatul iti garantez ca nu-s probleme... sora mea a facut clexane si a alaptat 8 luni!!

cristina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Monalac..eu am facut clexane dupa ce am nascut...am mai ramas cu unu...daca te ajuta ti-l trimit...e valabil pana in 2009.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

multumesc mexxa,insa nu sunt insarcinata .si nici nu //ma apuc de treaba deocamdata//,pt ca eu ar tb sa fac 300 de injectii,cel putin asa am facut la prima sarcina...asta ar insemna sa dau pe injectii peste 100milioane,insa nu am acesti bani...de aceea ma gandeam sa fac un memoriu adresat ministrului sanatatii,insa vad ca nimeni nu a mai venit cu vreo idee....hai sa facem ceva palpabil,fetelor!!!!celor care sunt insarcinate,copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

ayla,cat te au costat analizele si unde le ai facut?ca iau in calcul si varianta in care nu am nimic si am facut clexane degeaba.eu am facut o sg data analizele astea,cand eram insarcinata in aproape 3 luni si de atunci nimeni nu m a mai trimis sa fac nicio analiza,,si pt ca mi le am facut la fundeni,sper sa fi fost un rezultat eronat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayla spune:

monalac eu am facut analizele la Medlife in Calea Grivitei, si m-au costat 2,2 sau 2,5 mil, nu mai retin exact, asta a fost in decembrie, inainte de sarbatori. Analizele sunt cele pe care le-am enumerat intr-o postare anterioara. Eu am fost indrumata catre Fundeni sau Medlife, ca cica astea ar fi singurele laboratoare care fac aceste analize, ceea ce nu prea cred, pana la urma dr mi-a zis sa merg totusi la Medlife, oricum n-as fi ales Fundeniul, tocmai din cauza celor citite pe aici, despre madam Uscatescu si cum gaseste ea SAFL la toata lumea care merge acolo. Eu am intrebat medicul meu daca e cazul sa repet analizele, si a zis ca nu, ceea ce ma face sa cred ca are incredere in laboratorul Medlife.
Dar eu tot n-am inteles partea cu alaptarea. Deci in timpul celor 6 saptamani de tratament de dupa nastere, ai voie sa alaptezi sau nu?
Ca dupa terminarea tratamentului, sigur poti alapta, ca nu mai e nici un pericol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Monalac - mie asistenta de la fundeni mi-a spus ca e posibil ca de la 1 sa bage din nou clexane pe liste de gratuitati. Daca e ceva putem sa scriem pana atunci, altfel peste 3 luni mai schimba listele.
Referitor la analize am auzit ca se mai fac la Coltea (unde banuiesc ca daca te duci cu trimitere nu trebuie sa platesti).
Asa cu plata, am vazut la IDS Laboratories ca mai fac analize de coagulare (si am auzit ca sunt buni).
Si ca o paranteza, eu va trebui sa repet analizele peste cateva zile tot la fundeni, asa mi-a spus Uscatescu. Si le voi repeta periodic pana nasc. Nu stiu la tine de ce nu te-au indrumat sa le repeti...

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+

Mergi la inceput