clexane

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monip spune:

Eu am avut anestezie totala la nastere.
Cat despre doctori,nu se pricep toti la aceste probleme,chiar si doctori cu foarte multa experienta;si ce e mai trist,nu se baga sa zica daca li se par corecte rezultatele analizelor sau nu-le iau ca atare;pe vremea mea, ce iesea de la Fundeni era cel mai bine-noroc,dar nu pt mine-ca acum sau mai lamurit, accepta si rezultate de la alte laboratoare.
Ayla-nu stiu daca problemele pe care le-am enumerat eu pot proveni si din alte cauze.Dar este posibil sa fie asta cauza si sa se amelioreze cu anticoagulant-adica circulatia sangelui la nivelul placentei sa se imbunatateasca .
Multa bafta,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Monalac - eu mi-am cumparat de la farmacia din Fundeni, saptaman trecuta, Clexane de 0.4 cu 168.000.


Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+
Fasolica din burtica si Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Eimotto multumesc pentru informatii.

Poti sa-mi spui ce trebuie exact scris pe trimitere, ca doctorita mea de familie este foarte reticenta in a da trimiteri (de fapt este reticenta la orice). Asa ca vreau sa stiu exact ce sa ii cer.

Si dr. Uscatescu unde anume la Fundeni poate fi gasita si la ce ora ar trebui sa merg?


Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Val - mie mi-a scris pe trimitere Amenintare de avort (ceea ce nu cred ca era corect) dar nu am fost eu sa imi iau trimiterea, a fost bunica mea. A scris unde ma trimite (Fundeni Hematologie) si parca numele dr. Atat. Acolo m-am dus inarmata si cu eco (ca atat aveam).
Daca intrebi la poarta iti spune unde o gasesti. Cum intri faci stanga, putin dreapta si iar stanga, e o parcare mare si acolo este. Etajul este 1 dar nu pot sa iti explic cum ajungi. Eu am fost acolo si mi-am luat sange pe la 11 si dupa resultat m-a chemat intre 2 si 3 in aceeasi zi.


Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+
Fasolica din burtica si Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raldi spune:

Buna fetelor. Am 36 de saptamani si 3 zile , fac clexane din luna 2, una la 2 zile de 2ml, am scos mereu bula , o fac in burta direct si vad ca pana acum totul a fost ok. Mi-a iesit prost Pro C Globalul. Am facut analizele si la Coltea si la Fundeni. Acum mi-a spus sa nu mai fac din saptamana 37 si vroiam sa va intreb daca asa este , daca se intrerupe inainte de nastere. va multumesc.

dumitrescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Eimotto am si eu o intrebare off topic. Stiu ca ai fost de curand la dr. Pop si voiam sa te intreb ce greutate ti-a spus ca are bebele tau? Si la ce varsta de sarcina. Ca incerc sa fac o comparatie. Fetita mea are greutatea de 1230 kg la 29 sapt/3 zile si mi se pare foarte putin.

Apropo, cum ai ajuns din nou la dr. Pop? Ca eu nu am reusit sa ajung la el. Am fost la dr. Herghelegiu si se pare ca au mai scazut Ir-urile iar de notch nu mi-a zis nimic. Placenta dupa el este gr.I desi Pop o vazuse acum 5 saptamani gr.II. Nu mai stiu ce sa cred.

Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

La 27 de saptamani bb avea 1080 +-90g. Dar nu te lua dupa mine...ca la noi bb are un retard de crestere de 10%.
La dr. Pop am ajuns din nou asa repede datorita problemelor pe care le avem (retard, placenta cu necroze, etc), se pare ca are si o lista de urgente. E adevarat ca prima data (18-19 sapt) am ajuns la el tot in regim de urgenta dar prin cineva, cu colul deschis si in parg de avort (vroiam sa vedem daca e bb bine si daca nu cumva s-au fisurat membranele).
Saptamana viitoare astept sa ma sune din nou secretarele deoarece a zis ca neaparat vrea sa ma vada inainte sa plece (am mai zis, cred ca i s-a facut mila de noi de ne-a trimis si la analize si ne-a si programat din nou). Eu stiu ca in luna martie o sa fie plecat din tara.
Referitor la placenta (ca mai trag si eu cu ochiul la mamici de martie aprilie), mie dr. ginecolog mi-a spus ca gradul de maturitate este intotdeauna interpretabil, ca desi placenta mea e cam varza din cauza necrozelor el nu i-ar da acelasi grad de maturitate ca si Pop deoarece placenta mea nu prezinta calcifieri.
Si Herghelegiu este f bun profesionist, nu cred sa fi dat chix chiar asa... Cu grosimea placentei nu stiu ce sa zic, daca e bine ca a scazut sau nu, eu intelesesem ca grosimea creste pe masura ce sarcina inainteaza...

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 29+



Fasolica din burtica si Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Raldi - nu stiu ce sa zic... inca nu am ajuns asa aproape de termen ca si tine. Ce stiu eu este ca in caz de cezariana (cu epidurala/rahianestezie) se opreste cu 48 de ore inainte si se reiau la 24 de ore. Iar mie mi-a spus ca voi continua dupa ce nasc inca 6 sapt.
Acum eu am alte doze ca tine(0.2 cu 0.4), se poate ca din acest motiv sa nu fie nevoie ...

Nastere usoara si bb sanatos

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 29+



Fasolica din burtica si Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Multumesc de raspuns Eimotto. Urmaresc cu interes evolutia puiului tau. Sa ne dai de stire cum a fost ecografia de saptamana viitoare de la dr. Pop. Acum ca stii cauza si faci tratament problemele se vor rezolva cu siguranta.

Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eimotto,ce faci,est bine?ce face bebe?eu joi merg sa mi fac analizele,pt ca vreau sa mai fac un bebe.cred ca o sa merg la medlife si la fundeni?la coltea te poti duce daca nu ai trimitere?

Mergi la inceput