Colectia de toamna-iarna 2005 (120)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki si Anda tari de tot nazdravanii vostri!
Noki,esti sigura ca n-a inghitit?
Anda, nu te supara pe mine dar mi-amintesc eu asa de tine cand ai zis ca decat cu parul, bluza, tavaul si podeaua pline de mancare mai bine ii dai tu cu lingurita pana la adanci batraneti.
La noi, dupa faza aia cu parul.. tavanul etc, acum nici macar nu mai trebuie s-o schimb de haine dupa fiecare masa!
La un moment dat o sa schimbi si tu placa... cred.

Eram stresata cu pneumonia Silviei mai ales in seara dinainte cand nu stiam ca e cea mai simpla, mi-era frica sa nu fie vreuna nasoala, mai ales ca Silvia era ca o leguma fierbinte saracuta.

Joy
1. Vaccinul ala contra meningitei este ACT HIB-ul, care e impotriva lui Hemophilus Influenze (sau cum s-o scrie) care poate da, printre altele si meningita. Dar nu te fereste de toate meningitele produse de toti agentii (virusi sau bacterii).
2. Semne ale meningitei:
-fotofobia (se fereste de lumina)
-ceafa rigida
-febra ?
Dar nu stiu daca sunt obligatorii.
Eu zic sa nu devii paranoica; asa citeam si eu ca unele "specii" de virusi de-aia de la pneumonie pot sa te omoare in maxim 3 zile .
Pe de alta parte, daca starea lui te ingrijoreaza mai bine du-te cu el inapoi la dr (aia buna).
Multa sanatate!
Lipsa echilibrului poate fi si de la otita - vezi Bic, Anda, Silvia.
3. Ceva e in neregula de aveti problemele astea cu Vlad (cu nedormitul si urlatul) dar nu stiu ce. Ori ca are el vreo problema, ori ca voi puteti sa va schimbati comportamentul astfel incat sa se schimbe Vladone. In ambele cazuri poate v-ar ajuta un psiholog, neurolog sau un pediatru cu experienta, atentie si rabdare. Pe pediatra mea o recomand la pct 3. Dar or mai fi si altii.

Hildegard la multi ani pe maine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

prima chestiune: in albumul "de la un an la 2 ani" exista sub-albumul "ce pot sa fac in 15 minute" cu poze facute in 15 minute in seara asta. cand ii dau drumul, parca e intors la cheita: inspecteaza si rascoleste toata casa, face jucarii din orice obiect mai mult sau mai putin casnic, se baga peste tot...si poate sa faca asta ore intregi!!!!fara oprire, pana cand cade lat de oboseala...nu sta 30 de secunde intr-un loc

ca mi-am adus aminte de fotofobie: poll nr. 1: copiii vostri strang okii la blitz? al meu asa face si am cam renuntat sa folosesc blitul. trebuie sa ma ingrijorez?

poll nr. 2: cand aveti de gand sa schimbati patutul copilului? si cu ce? patutul lui nic s-a cam subrezit, dar nu pot sa-i iau fara zabrele ca el doarme in toate pozitiile si face cativa km pe noapte in pat, taras pe coate, genunchi, spate etc. se misca incontinuu. ar cadea sigur din pat de 20 de ori pe noapte. poate mamele de 2 bb au experienta sa raspunda...


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anda cel putin Silvia, de pe la 2 ani a avut suficient "uz al ratiunii" sa doarma fara unul din peretii de zabrele.
Am lasat-o asa pana la un moment dat cand a avut diaree si si-a facut varza salteaua de la patut si atunci am zis ca n-are rost sa luam una noua si am luat una 90x190 pe care am pus-o provizoriu direct pe parchet pana i-am facut mobila la ea in camera.

Va fi absolut necesar sa se poata da singuri jos din pat atunci cand ii vom invata la olita.

madau de ce zici ca pe La Redoute se accepta numai card Visa? La ei pe site zice ca si Mastercard si altele....

negaracristina ma bucur ca a avut succes omleta promovata de mine! Cu atat mai mult cu cat e vorba de degustatori pretentiosi ca Elise!

Silvia cu LCD-ul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Buna!

Joy , multa sanatate lui Vladut!

Noki , are talente artistice Sarah! Pictorita o faci. Mie i-mi place de ea ca e agitata (ca si Bianca , se vede ca sunt nascute in aceeasi zi).

Multumesc tuturor de sfaturile cu trasul de par. Eu tin parul strans de fel, dar tot ma trage cum prinde monentul. Si azi a repetet figura, off deloc nu ma intelege fata asta a mea!



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

quote:
Originally posted by anda77
poll nr. 2: cand aveti de gand sa schimbati patutul copilului? si cu ce? patutul lui nic s-a cam subrezit, dar nu pot sa-i iau fara zabrele ca el doarme in toate pozitiile si face cativa km pe noapte in pat, taras pe coate, genunchi, spate etc. se misca incontinuu. ar cadea sigur din pat de 20 de ori pe noapte. poate mamele de 2 bb au experienta sa raspunda...



Si Sma la fel! Dar inteleg ca exista bebelusi imobili, ca stiu ca multe aveti curajul sa-i lasati sa doarma in patul vostru.
Din cauza ca se plimba noaptea prin pat noi trebuie sa plecam intotdeauna cu patul pliant in vacanta; iar de adormit in vizita si lasat copilul pe pat, asa cum face Rianna nici vorba! Din motiv de kilometri, eu cred ca sintem abonati la patut pentru muuulta vreme.

Ei si despre junk food, mey, daca cineva intra le mine in suflet o data mai are voie sa si triseze din cind in cind si tot acolo ramine.

Noki, ce intimplare! Astia micii sint foaaarte inventivi. Foarte dulce in filmulet.

Bey, eu sper sa mai ajung cit in Romania cit nu se fac astia micii niste galigani, ca asa mi-e dor sa ne intilnim! Acum ar fi cel mai haios ca au inceput toti sa mearga si sa interactioneze cu cei din jur.

Foarte mindra sint ca azi fii-mea a facut cu mina si a spus "Pa" foarte clar. Iar ieri cind ne-am intilnit cu an al bebeu pe care il stiam si care era tot pe scaunul de bicicelta i-a facut cu mina tatalui si i-a zis "hi."
Altfel vorbeste pe limba ei in special cu copii un pic mai mare decit ea. Crede ca daca sint cam de aceeasi marime o vor intelege.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Da,Lavi,pe bune,de-aia se numeste muzica psihedelica(ma refer la Pink Floyd),ca luau la greu LSD-un drog care da halucinatii-"culorile se-aud si sunetele se vad"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Guten morgen! Am zis ieri ca mai intru mai pe seara, dar m-am luat cu altele si nu am mai apucat!

Ma bucur ca v-a placut de pictoritza mea!Am schimbat placa cu ea, am mutat toate cremele si altele asemenea din raza ei de actiune si am luat chiar si un aparator de sertar ca sa-l izolez pe cel cu pricina.
Cea mai tare faza a fost ieri la pranz, cand dupa ce s-a sculat a deschis iar sertarul si era taaare dezamagita ca nu a gasit nimi de pictat!

Asa...sa bagam cateva raspunsuri:

Anda77- frumos rau poetul! Stii ca io-s fana Nic!Cu sertarul e asa: uite in poza cum arata - despre cel de sus e vorba. Eeee...Titi se apleaca peste masa de infasat si-l deschide.Numai ca nu stiu cum i-a venit ideea. din poza pare destul de aproape, dar in realitate nu e chiar asa. Numai ca suplineste Titi cu imaginatie bogata. Cu patul ai vazut ca e de-ala mare. o sa-i scot zabrelele tot asa cum au zis si fetele, dupa 2 ani. Ca Sarah e fix ca fii-tu: kilometraj nocturn! Cu blitzul- da, ii cam inkide, dar nu-i strange. Oricum Sarh fufe de aparat ca de draq, la cate mii de poze i-am facut...

Lavi- ce ma bucur ca sunt bine fetele. Pupam Silviuk-habauc si Natalici-pogonici!

Joy- of...dau dreptate fetelor. Musai trebuie sa mergi la un medic mai experimentat. Nu e normal sa se scoale atat de des noptile si sa urle atata. Tie iti doresc nervi de otel si te pupicesc!

Silvia- ma bucur ca v-ati odihnit putintel! Cand e intervul? Sa tinem pumnii!



Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 si www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4
Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Hildegard, LA MULTI ANI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Hilde,
"Muuulti aaani, traiaaasca!
Muuulti aaani, traiaaasca!
Laaa muuulti aaani!"

La multi ani! Cu sanatate, fericire si tot ce iti doresti. Sa aveti petrecere frumoasa.

Cristina & Elise-Stefania
-----------------------------------------------------------
Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

MADAU, LAVI, FELI, SILVIA, CRISTINANEGARA multumesc de urai.
Sunteti niste dragute.
Fetelor, ce m-as face io fara voi, ca n-as avea cui zice ce am pe suflet.
Azi fac 30ani, petrecerea o tinem cu sotul impreuna sambata.
---------------------------------------------------------------

Da, si azi o sa caut ce fac de papa pe sambata la musafiri
Despre Steff vreau sa zic, ca de la 2 la 4 am avut 2 scaune groase, culmea. Deci aseara dupa ce a balotat la 9 aseara 300 ml lapte pe la 11 a mai ras 2 titi. Eu deja ma gandeam ca de 3 zile nu a mai subt asa si gata o lasa....pe saracia, ca a papat aseara tot din ele. Si zic eu ca era pana-n gat cu laptele...si in plus dintii...I-am dat Smecta si a dormit dat cu Dentinox pe gingii...deci e de la caninul nr. 4 pe care il asteptam cu bratele deschise. Ne ies unul dupa altul

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput