LMA - Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (108)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Ionikka, fte frumoase pozele, fte frumoasa familia voastra.... si casa de asemenea din cate se vede.

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

osteffy-noi am fost in sit asta 5 zile nu a mancat mai nimic,adica max 200 ml de lapte pe zi,si voma dupa ce manca tot,asa ca am ajuns la 11 noaptea la grigore si a doua seara la budimex,dar degeaba,ca alea aberau ca are entoroviroza,apoi am ajuns la un nenea dr care ne-a explicat acre este cauza,mucisorii care erau in sinusurile frontale posterioare si pe care nu puteam sa-i scot,cadeau in stomacel si fiind celule moarte,leucocite si puroi produceau starea de voma,
dr a zis asa:dat multe lichide,lapte,apa ceai,suc de porto cu apa(20 ml suc cu 30 apa),si nu mai mult de 80-100 ml de lichid la o masa chiar daca mai vrea,nimic solid,poate doar putine cereale,si mesele date la 2 ore
daria imi refuza laptele asa ca mi-a zis sa i-l fac ffff diluat ,adica la 100 ml apa in loc de 3 masuri sa pun una jumate,si ne-a dat metocopramid,picaturi de 2 ori pe zi parca cate 3 picaturi ,scrie oricum pe cutie cum sa-i dai,
te inteleg eu eram disperata,nu mai stiam ce sa fac
daria a slabit in alea 5 zile 1 kg,dar a recuperat in 3 sapt kg pierdut,

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ina asta e culmea, tot tu sa-ti ceri scuze ca vezi Doamne ne deranjezi. Of, of!
Multe pentru tine, mamica draga!!!
Daca tie ti-e mai simplu sa descrii intr-un singur loc situatia ta, o sa-ti raspund acolo.

Azi noapte pe la 1 Nati mi s-a trezit cu febra 39.5. I-am pus Novocalmin. De dimineata 36.5. Sa vedem cum evolueaza situatia. Parca m-as duce totusi cu ea la , mai ales ca azi e ultima zi cand o pot prinde. Noi sambata ar trebui sa plecam la Alba...

M-as duce la dr sa vada daca nu e rosu in gat, ceva. Desi febra teoretic ar putea sa fie de la agitatie/stat in caldura/sete la serbare. Plus ca plangea cand i-am luat temperatura. Eu eram la dus, Virgil dormea si asta cand doarme nu aude copiii, poa' sa urleeee, si cand am iesit de la dus am auzit-o plangand. Nu stiu de cand plangea.
Totusi cam mare temperatura sa fie doar de la plans.

Edit: e clara treaba, intr- o ora si ceva a ajuns la 37.5 O sa urce...
Edit2: m-am programat la pediatra pe azi.

Fetele intarcatoare: mie de la 2 supturi/zi mi-a scazut f repede lactatia. Cand am ajuns la 1/zi - si mai repede. Dar a zis pediatra ca asta e o particularitate a mea, ca nu la toata lumea e la fel.

Nu e o idee proasta sa continuati alaptatul, uite Nati n-a facut nicio febra pana am alaptat-o si doar am expus-o la greu - zilnic a intrat in contact cu colegii de gradi ai Silviei. Si acuma

(Nu sustin ca alaptat = zero boli, nealaptat = multe boli, dar cred ca acelasi copil, in aceleasi circumstante se imbolnaveste mai rar/putin grav daca e alaptat decat daca nu.)

Cheia intarcatului e reusitul sa-i adormim fara tzatza. Ca altfel... nu-ti vine sa te apuci de intarcat.

osteffy multa sanatate puisorului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Lavi, sanatate lu' Nati!

Eu nu prea cred ca bebelusii alaptati mai mult timp sint mai rezistenti. Pentru ca noi ne invirtim in acel playgroup de care va spuneam, luam toate racelile, dar absolut toate, care circula prin oras. Abia am terminat una, ca eu una am luat-o pe a doua si fii-mea cred ca ma urmeaza. E adevarat ca niciodata in viata ei nu a facut febra. Dar nu mai sint asa de convinsa ca e de la alaptat. Stiu bebelusi sugaciosi care au facut de mai multe ori febra pina acum.
Ceea ce s-ar putea sa creeze, totusi, laptele de mama este imunitate treptata; daca si mama e racita sau are gripa beblusul isi va crea anticorpi. Io tot sper ca toata durerea asta a mea in git sa foloseasca la ceva, ca daca nu-i gasesc un scop nobil ma sinucid.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Bic mai bine sinucide-o pe ea! (pe durere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Lavi, multa sanatate pt. Natilici

De acord cu Bic, si asta NU pt ca eu am alaptat-o pe Ana pana la 3 luni (si of ce-as fi vrut sa pot mai mult)... dar uite ca pana la 10 luni cand a adus tati gripa in casa n-a fost absolut niciodata racita, nu a facut febra..... etc. si asta in conditiile in care se mai joaca cu verisorii ei care sunt la gradi si scoala.
Cred ca tine totusi si de imunutatea innascuta, de ingrijire, de fte multe chestii asta cu racitul, nu numai de alaptat, pe care dealtfel il consider benefic din toate punctele de vedere atat pt copil cat si pt mama.

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona dragusin spune:

Buna !
Sa scriu repede un mesaj ca-s ramolita si uit...
Am vazut poze cu bb,de fapt copii,frumooosi !!
MADAU de Miruna nu mai zic nimic...ca-i vedeta de mult si n-am cuvinte potrivite sa o descriu..
Da' cu tortul...m-ai spart!!

TANIA,misto petrecere si tu esti o frumoasaaa!

Ca de obicei sint galbena de invidie cind vad pozele artistice ale lui Aron !pupici si voua !

GABITACO ,Mateea e chiar o printesuca !

Multa sanatate bolnaviorilor !

OSTEFFY,fetele acestea dragute de aici spuneau mai demult ca nu-i voie sa dai papa nu stiu cit timp dupa ce a vomat copilul...

ANDA cum ii merge poetului cu noul tratament?

INA FEMEIE SI MAMICA PUTERNICA SI CURAJOASA

SIMONA si PATRICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Hello

Ina subscriu si eu la ce au zis fetele, nu e cazul de scuze, suntem aici sa ne sustinem si la bine dar si la rau...cu atat mai mult cand una din noi are asa probleme. Eu iti respect decizia de a posta la un alt subiect, insa ma intristeaza tare faptul ca tu crezi ca ai deranjat pe cineva cu postarea ta..asa e, vin sarbatorile, si cu atat mai mult ar trebui sa incercam sa stam uniti si sa ne gandim si la cei aflati in necaz. Sa stii ca toate ne rugam ptr tine, si ptr bb mic, sa fiti bine si te sustinem oricare ar fi decizia ta

Alaptatul=zero boli si viceversa aici s-ar putea discuta cred zile intregi...exista exemple si pro si contra, cred ca nu tine doar de asta...intr-adevar o parte din anticorpi vin de la mama, dar conteaza si copilul foarte mult. Io am in apropiere copil alaptat exclusiv pana la 1.5 ani (cat are acum), bolnavicios de nu se poate, fatza de Mirun, alaptata pana la 4 luni, care in afara de cele 2 raceli (nici alea prea rele) e sanatoasa tun, fara alergii, etc.

Lavi sanatate Natiliciului!!!

Osteffy si voua la fel, auzi dar tu folosesti "batista bebelusului" ptr muci??? Ca la noi pompita nu facea nici o treaba, chiar si aspirata la 1 ora cu batista bb avea tone muci. Io ti-as recomanda-o, asta daca n-o ai deja.

La 1 ma intalnesc cu o prietena la Unirii sa-mi dea un DVD cu baby Einstein, toate filmuletele, plus muzica...mi-e o lene de ma doaarreeeee. Dar ptr Miruna..incerc sa ma montez. Fug la imbracat deci

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 1 anisor
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Multumim de urarile de sanatate!

Noah, eu consider ca alaptatul aduce un "ceva" in plus la capitolul imunitate.

Oricum, nu-mi fac procese de constiinta cu intarcatul, la un mom dat trebuia sa se intampe iar 1 an si o luna jumate e ceva totusi.

Ripley, tu o sa-l alaptezi pe bb2 mai mult. La pariu! Pe care o sa-l si faci si o sa fie la fel de reusit ca Ana chit ca te mai ia si cate o frica din cand in cand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

lavi-sanatate multa nataliei!!

bic-insanatosire grabnica,si sma sa scape de data asta

mai eu nu mai stiu ce sa zic cu imunitatea si alaptatul,depinde de organismul fiecarui bb,eu am alaptat-o pana la 3 luni iar la nici doua luni era racita,luat de la tati cu toate ca l-am izolat dar a fost de ajuns sa fie in casa si virusul s-a raspandit,eu nici nu mai stiu numarul episoadelor in care daria a avut muci,la noi asta predomina,febra mai rar,si mucisorii ii face de la polipi care mereu sunt mariti,stiti ac va povesteam eu

acum chiar nu a avut de la cine sa o ia,pun mucisorii pe seama schimbarii de mediu,bucuresti-oltenia,cu toate ca am ferit-o cat am putut de aerul mai rece de acolo

hmmmmmmmmm ripley-chestia ca depinde de ingrijire-nu prea sunt de acord cu asta

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput