Copilasi martie-aprilie 2004(82)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Noi o sa ne straduim sa il facem pe mos sa vina ca la carte, deci dimineata sa gaseasca surpriza. Sunt curioasa daca va fi dispusa sa isi pregateasca ghetutele.
Mariana - felicitari!!! Mult succes si sa fie intr-un ceas bun! Ce frumos cadou de sarbatori, nu? Cand incepi munca?
Lavi - , chiar ma gandeam la voi. Aha, deci se umple casa de-a binelea. Cand vreti sa faceti botezul?
Andreea - cum sa te uitam, chiar asa? Felicitari pentru noul loc de munca!
Simo - ma bucur ca sunteti bine! Nu mai stiu daca ti-am spus cat i-am admirat pe frumosii vostri - sunt niste scumpi si jumatate, chiar mi-era dor de ei.
Clau - of, ce pacat ca va luptati atata cu gazele astea... Lasa, nu va enervati, o sa reusiti si o sa va instalati la casuta noua

Pupici, fetele, pe maine!

Ela 14+ si Cristina (21.04.2004)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Neata si la multi ani de Sfantul Nicolae!

Pe fuga, ca am ceva treab...am si eu o intrebare la voi, copii vostri cum a/dorm noaptea??
Daria, care e cea mica, adoarme singura singurica, ii dau biberonul si-o pun in patut, asta-i tot. In schimb Malina adoarme destul de greu, povestea de noapte buna, scarpinat pe spate, povestit o gramada de alte nimicuri....si intr-un final pica si ea. Daca adoarme la noi in camera o ducem apoi in pat la ea, dar indiferent ca adoarme direct in patutul ei sau adoarme la noi, putin dupa miezul nopii se infiinteaza cu bagajelul de rigoare la noi in camera (isi ia sticulta cu apa, si orice alte nimicuri mai are ea nevoie) si se baga in pat langa noi, unde doarme pana dimineata. Si nu stiu cum s-o mai dezvat....nu era asa inainte, dar acum cateva saptamani ne-a venit noua ideea ca ar fi timpul sa adoarma singura si vreme de o saptamana am tot incercat. A fost criminal, a adormit de cateva ori, da asta dupa lupte seculare....ba voia la olita din 5 in 5 minute ba ii era foame, ba mai voia sa-i citim o poveste, ba aia, ba ailalta, ba mai tragea un pui de plans poate poate, un ritual care tine peste 1 ora jumatate, si nu de putine ori ne prindea ora 11-12 inca treze. Pana la urma am renuntat, am zis ca nu e inca pregatita sa adoarma singura, insa de atunci nu mai scapam de ea . Mi-e drag sa dorm cu ea in pat, dar nu vreau s-o invat asa, mai ales ca inainte venitul la noi in camera peste noapte era ocazional, acum e zilnic! Nu stiu nici cum s-o dezvat de asta...decat ducand-o de fiecare data la ea in pat....dar rupta de somn cum sunt eu noaptea, nu-mi mai arde sa ma plimb cu ea in brate prin casa.

Voi cum procedati cu ei noaptea? A/dorm in patul lor, dorm cu voi, vin peste noapte la voi in pat?

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

La multi ani tuturor ce poarta numele de Nicolae & Nicoleta!

Mickyyy, habar n-am ce sa-ti spun ca eu procedez cu Raul la fel cum faci tu cu Daria. Bem lapticu in pat in timpu asta io ii spun 1-2 povestioare si gata, il acopar, inchid becul, usa si ne vedem/auzim dimineata. Poate au fetele idee cum sa o dezveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Noi ne-am straduit sa o culcam mereu pe Cristina in camera ei sau cel putin in pat separat (cand mergem la bunici). Se rasfata si ea destul de mult si trage de timp, ii plae sa-i citesti povesti, sa stai la taclale cu ea, sa ii cant cate ceva, asa ca se poate intampla si la noi sa adoarma dupa vreo ora. Cand era mai micuta, ii dadeam lapticul si apoi nani in patut, fara niciun comentariu.
De cateva seri suntem in extaz , aci am descoperit ca la ora 9 seara la radio Itsi-Bitsi este povestea de seara, dupa care incepe prgram de cantecele linistitoare, de somn. Din dorinta de a asculta povestea, sta cuminte in pat, isi bea lapticul, iar eu profit si sting lumina pana sa se termine povestea. Si, victorie, la 9:30 doarme!!! Sper sa tina figura cat mai mult.
Ia povestiti, cum au facut copilasii cu Mos Nicolae, si-au pregatit ghetutele? Cristina si le-a sters cu simtul raspunderii cu servetele umede de-ale ei, repetand ca "stii ceva, mami? nici nu e gleu sa faci culat". Cat despre cadou, cel mai tare i-au placut dulciurile, restul pe locul 2.
LA MULTI ANI tuturor sarbatoritilor de Sf. Nicolae!

Ela 14+ si Cristina (21.04.2004)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Buna seara!

A fost Mosu` si la noi . Stefan l-a asteptat cu infrigurare; si-a frecat bine cizmulitele cu o perie; le-a facut si pe ale lui Simon ; a fost super, super agitat; s-a bucurat de cadou, mai ales de masinutza si de kinder.
Stefan a primit si o nuielusa si o scrisorica de la mos ; mosu` ii explica ca trebuie sa fie cuminte si ascultator ca altfel nu mai primeste cadouri etc. Din toata scrisoare Stefan a fost impresionat (si a retinut) de formula de inceput "dragul mosului"; restul i-a intrat pe o ureche si pe cealalta i-a iesit!

Mickyyy, la noi lucrurile stau asa: pe Simon il pun in pat, ii spun somn usor/te iubesc, inchid usa si gata ; pe Stefan il pun in pat; cateodata ii citesc povestea (asta daca reusesc sa-l bag in pat pana la ora 9.30); cateodata ramane fara poveste (desi cere; ii spun ca e prea tarziu si e ok); si adoarme singur. Nu vine niciodata noaptea la noi; insa, dimineata, cum a deschis ochii cum e la noi in pat, neaparat intre noi 2 .
Este super nasol sa-i dezobisnuiesti de faza cu dormitul in pat cu parintii; eu cred ca singura ta sansa e sa o duci inapoi de fiecare data cand vine; si asta cat mai repede; iar seara sa nu o lasi sa mai adorma la voi in camera; trebuie sa-i explici ca acolo e patul vostru, iar ea trebuie sa doarma in patul ei; Stefan a avut o perioada cand ma striga noaptea si trebuia sa ma duc la el si sa raman sa dorm acolo. L-am dezvatat destul de usor explicandu-i ca eu trebuie sa dorm cu tati .

Andreea, bine ai revenit! Felicitari pt noul job! Ce faci? Iti place?
Ma bucur ca Alexandru e bine. Sa vii mai des la taclale!

Stanca, n-am exagerat deloc .

Lavinia, excelenta data pt botez! Felicitari.
Ai perfecta dreptate; D-zeu nu ne-a lasat la greu; ne-a ajutat prin intermediul unor prieteni minunati!

Ela, hihihi, m-am distrat de harnicuta ta si de faptul ca a folosit servetele umede.

Clau, cum mai e cu gazul? Si stai pe-aproape ca dau de baut!

Fetelor, vreau sa va ofer la fiecare cate un de ce vreti voi pt ca ati fost f dragute si mi-ati trimis ganduri bune! Si m-as bucura enorm sa va pot oferi la fiecare cate un pahar de ceva real nu virtual!
si

Sa aveti somn usor!

Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
Nasterea lui Stefan
Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaviB spune:

no servus fetele!

am reusit sa pun si eu "culu" in pat.Cam tarziu ce-i drept insa asta e ora mea normala.Desi a fost sf Nicolae azi am tot trebaluit adica mai bine zis mi-am finalizat lucrarile incepute deja de doua zile si anume decoratul casei de sarbatori.
Mi-am facut tot felul de aranjamente de care-s taaaaaaaaare mandra.mai avem de cumparat brad si suntem gata.

Ca tot e sf Nicolae (la mine inca mai e ca nu e trecut de 24) sa povestim cum a fost si la noi; ieri seara curatat pus cizmele la geam (putin sfioasa ca era bezna afara),la povesetea de noapte m-a pus sa-i mai spun o data cum vine mosul(cu o caleasca si cai cum a vazut ea ca a venit sapt trecuta la noi in oras),pusi si gata.Azi de dimineata nici nu ne-am dus la pipilit fuga in sufragerie unde taaaaaaaaaare i-a mai fost mirarea cand si-a vazut cadourile.Primul lucru luat in mana a fost mosul de ciocolata din cizmulita si apoi carticica cu diapozitiv pe care o indrageste de minune.Daca pana acu ne multumeam seara la somn cu cititul unei povesti scurte acu punem si poze pe perete ca deh" ne-am modernizat
La gradi au primit si acolo cadoutze si ca totul sa fie perfect parintii au fost intampinati in dimineata asta cu vin fiert.FAza nasoala ca la stomacul gol (cum precis vin multi parinti) nu te prea incumeti la o asa servire matinala

Clau cum cred ca ti-am mai urat: nervi de otel si...o cat mai rapida rezolvare a problemelor.

Ela botezul este fixat pt data de 25 dec.Chiar ieri am vb cu preotul, ne-am hotarat sa -l tinem chiar in timpul slujbei de craciun (la catolici te rezolva in max o ora),Luni urmeaza sa vina la noi sa povestim una alta (nu ma intreba ca nu stiu ce),mai avem de facut meniul la restaurant si...cam gata.
faza nasoala e ca daca pana acu multi prieteni de-ai nosstsri ramaneau aici de sarbatori si noi plecam acasa in ro , anul asta cand de musai ramanem aici, pleaca ei.Oricum ne adunam vreo 20 pan`la urma.
pupam cretulina cea frumoasa (cum iti merge tie?)

Mickyyy mie-mi spui cu trecerea timpului?Si eu parca numa`ieri eram gravidutza si acu am fetita de o luna si jumate.Azi chiar am fost cu ea la controlul cu nr 3 (primele doua se fac in clinica) si a crescut cocolina noastra bine de tot.Are 4,260 kg (de la 2,625 cu cat am iesit din spital e ceva) si 56 cm (de la 50)
Sa ne traiasca la toate puiutzii si....sa ne bucuram de fiecare clipa ca daor vedeti ce repede trece totul=
La cap.dormit nu stiu nici eu cum sa-ti spun sa faci.Ori sa i-o dai pe Daria exemplu,ori o privezi de cititul povestilor daca nu ramane la ea in pat.Nu stiu ce sa-ti zic.
Noi ca si la Thea acu avem un ritual (inca si la Hanna) pe care-l pastram cu sfintenie si a functionat brici la amandoua.
Thea desi doarme la noi in camera e in patutzul ei si facem in fiecare seara acelasi lucru:schimbat in pijamale, supt, spus rugaciunea, dat drumu la clownul cantaret si gata (la hanna am inlocuit clownul cu cititul unei povesti )
Bafta!!!

Mariana cand incepi serviciul (daca ai scris pe semne ca am scapat) Ma bucur pt voi ca ati rezolvat-o cumva si mai ales ca aveti prieteni buni.Ce-i drept ca face mult sa ai pe langa familie oameni pe care stii ca te poti baza.Avem si noi cativa pe care daca nu i-am fi avut , pe aceste meleaguri , cred ca am fi luat-o razna

ups am fugit ca parca s-au vb: maraie amandoua (ai mica ca tre sa primeasca tzitzi si ai mare....O visa ceva)

paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Lavinia, mami de doua "cocoline": Hanna (16.04.2004) si Thea (22.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Multumesc pentru urari iubitelor. Poze cu Daria nu sunt pentru ca nu am luat-o cu mine. Dadea semne de raceala si am hotarat ca e mai bine sa stea acasa si nu in frigul din biserica.

Si la noi veni Mosul. I-am dat o laveta sa-si curete ghetele si fata harnica si-a pus vreo 5 perechi la usa ( pantofi si papuci chiar) "ca sa aiba Mosu unde ". Mariana, buna ideea cu scrisorica de la Mos, o sa o aplic si eu de Craciun. Andreea, felicitari pentru noul job. Sa fie mai bine !
Clau, si la noi ce-i de la gaze isi fac de cap. De doua saptamani asteptam sa ne faca racordarea la gaze. Cica nu au contori acum !
Lavi, pupam fetele cuminti. ...si nemtii care va servesc cu vin fiert la gradi !!!! Pe noi ne-au "sfatuit" sa nu ducem copiii azi si maine la gradi ca au nu stiu ce mare "manifestare " si educatoarele sunt "ocupate" si copiii vor sta cu ingrijitoarele ! In schimb a venit Mosul Nicolae la gradi !
Mickyyy, si noi avem probleme cu adormitul. Daca de prin iarna pana in vara dormea singura in sufragerie ( o adormeam citindu-i o poveste +biberonul), acum e chin mare. Doarme cu noi in pat.
In cele mai fericite nopti, dam stingerea la 10, adica stingem lumina si televizorul si toata lumea adoarme. E un inconvenient ca nu intotdeauna ne este si noua somn sau e ceva dragut de vazut la televizor...sau ma rog ceva dragut de facut.
In cele mai cumplite seri, dupa poveste si lapte, urmeaza 1/2 sau o ora de chinuiala si pana la urma ne lasam pagubasi si tot pe picioare ajungem s-o adormim.
Toate ni se trag de la statul la tara vara; mama acolo doarme cu ea in pat ca ii este frica s-o lase singura in alta camera; dorul de noi s-a manifestat foarte acut anul acesta si singura modalitate de linistire si adormire era leganatul pe picioare.
Acum am reinceput operatiunea sufragerie, dar nu ne prea merge. A crescut si se prinde ca daca adoarme acolo o si lasam singura.... asa ca in momentul in care i se inchid ochisorii..tup se aprinde beculetul: "Veau in patul maieeee"
Avem succes daca in loc de povestea de seara ii punem un cd cu povesti, dar n-as vrea sa-i creez acest obicei si nu am apelat prea des la el.

Mama, ce m-am intins,....si am o gramada de munca ! Va pup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Laura, noi am scos leganatul din program de vreo luna si ceva. De fapt eu n-o mai leganam de mai bine de un an (asa, o data de doua ori pe luna in caz de rasfat maxim, acum nici atat) in schimb bona veche avea obiceiul s-o adoarma pe picioare, era mult mai simplu . Si fata mea ii ducea doru, in fiecare seara ma bazaia s-o pun pe picioare, eu nu si nu. Acum, bona noua are interdictie la adormit pe picioare (nici nu cred ca ar fi facut-o, chiar si daca ii dadeam voie) si vad ca Malina n-a mai bazait pana acum dupa asta. Probbail ca daca as pune-o pe picoare ar adormi in 5-10 minute, dar nici nu ma gandesc.
Si problema la noi e ca de cele mai multe ori ma ia pe mine somnul langa ea....si nu ma mai trezesc nici batuta. Si sincer mi-e ciuda, ca as vrea sa pot s-o pun la nani si sa mai stau si eu seara la o tigare cu tati, la un film sau la o emisiune la TV, sa mai citesc o carte....sa mai fac si altceva. Macar de-ar adormi repede......da' de unde.....

Ela, merci de idee, o sa incerc si eu cu itzi-bitzi , poate am noroc.

Mariana....la noi nu exista "fara poveste"; asta e pedeapsa suprema atunci cand nu e ascultatoare. In rest, daca s-ar putea sa-i citesc 3-4 povesti inainte de culcare ar fi cea mai fericita, cu greu scap doar cu 1, de obicei negociem si ajungem la 2.

Lavi, felicitari pentru Thea....a luat foarte bine in greutate, tineti-o tot asa !

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Buna seara. Vorbiti de adormit copiii? Eu ce sa mai zic? Il pun in patul nostru pe la 21.30 si adoarme si pe la 22.30 si pe la 23.30. Bea lapticul, apoi vrea mancare, apa, povestea cu "capa cu tei iezi" sau citite, pp, tv etc. Si asa ma chinuie de adorm inaintea lui. Vine tati mai tarziu si il pune in patut unde doarme pana la ora 4, apoi tot cu noi. Nici eu nu mai stiu ce sa-i fac, ca avea mai de mult obiceiul sa adoarma singur, dar a pierdut obiceiul asta.
De Mos Nicolae a pus si el ghetute si papuci la geam, dupa ce le-a sters bine cu tati si mergea mereu sa verifice daca a venit mosul. A fost incantat mai mult de 2 masinute (ca sotul nu s-a abtinut).
Noapte buna va doresc.

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Buna seara!

Fetelor, duminica vom pleca in MM si nu ne intoarcem decat dupa Craciun; as fi vrut sa mai stam la noi acasa, dar mi-e dor si de MM si abia astept sa plecam. Dar am un mare of; vreau brad! azi am fost in selgros sa vad daca nu au primit (anul trecut au avut ffff frumosi) si nici urma de brad; am aflat ca sunt in metro, dar la 150 ron. Asa ca, avand in vedere ca fac bradul si plec in MM, nu se merita sa dau atatia bani pe el (daca as avea as da; dar nu am ); drept urmare fac brad artificial (imprumutat de la Stanca); nu ma incanta deloc ideea, dar nu prea am de ales; sper sa fie ultimul brad artificial pe care il impodobesc la mine in casa.
Voi de care va faceti???

Lavinia, incep serviciul pe 15 ianuarie; pana atunci sunt in vacanta. As fi vrut sa incep de acum, dar firma se inchide pana dupa sarbatori, asa ca nu avea rost sa ma ia pt o saptamana de munca.
Ce fain ca ti-ai impodobit casa pt Craciun!

Laura, Mickyyy, nasol tare ca piticele vor cu voi in pat! Parca sunt surori sau parca s-au inteles: amandoua vor sa adoarma leganate pe picioare si cu mami si tati in pat; figuri mari, gagicile!
Eu va urez succes in lupta cu reintegrarea in patul lor
Mai, dar daca le cumparati ceva nou care sa le atraga la patul lor??? O lenjerie de pat noua, o paturica, o jucarie de plus cu care sa doarma? N-ar tine figura? De ex, Stefan are o paturica fara de care nu doarme; il invelesc cu ea peste plapuma; daca n-ar vrea sa mearga in pat si daca i-as spune ca ii iau paturica si ma invelesc eu cu ea, instant ar sari in patului lui; sau, mai nou e super indragostit de un caine-ruxacel de plus la care ii zice "prietenul meu"; la amiaza il las sa doarma cu cainele si e super fericit; ii zic doar atat: "Stefan ia-ti prietenul si fugi la culcare"; nu termin bine de zis si sunt in pat amandoi ; seara stie ca nu are voie cu cainele, dar e obligatoriu sa-i facem si lui pat langa Stefan, pe mobila; ii pun cearceaf, perna (din hainele lui Stefan); il punem pe Caine si il invelim; apoi il pupa si-i spune: "noapte buna, dragul meu" ; va dati seama ca nu poate sa paraseasca patul lui ca nu-l lasa pe caine singur.
No, ca m-am lungit cu poveste asta! Sper sa va foloseasca la ceva.

Andreea, cum a pierdut Alexandru obiceiul cel bun? Poate daca te intorci in timp si reinnozi firul de unde s-a rupt reusesti sa readuci obiceiul.

tuturor. Promit ca mai vin cel putin odata pana sa plec in MM.
Somn usor!

Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
Nasterea lui Stefan
Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput