FIV 90

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Multumesc mult ca sunteti alaturi de mine.
Cami, deci si tu ai avut probleme cu DP. Eu urmez protocolul lung, Mi-a data sa fac 1/2 fiole diphereline 14 zile (pana la eco pe 29), probabil ca si dupa ai ao sa-mi mai dea sa fac. Deja mi-am cumparat absolut toate medicamentele si seringi, de toate, asta ca sa nu mai stau stresata ca nu gasesc. La Giulesti mi-au spus ca Pregnyl nu prea se mai gaseste, dar am intrat in prima farmacie si am gasit imediat 2 fiole.
Cu injectiile stau bine...am ajutor...mi le face mama. Am pus-o in fiecare seara la 10 fiz sa se prezinte la mine pentru injectie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Rami, nu stiu nimic in legatura cu activitatea ov. mele, pentru ca nu mai simt nimic! Aseara am facut a 3-a injectie dar nu am mai simtit nimic dupa. sincer nici nu am timp sa ma gandesc la ele...aflu eu luni cum stau. Oricum la 5 fiole odata de menogon sper ca voi simti si altceva in afara de somn...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Multumesc frumos, Monica . Sa inteleg ca prima data ai facut doar 1/2 fiola si nu au fost foliculi maturi, iar a doua oara cu 1 fiola ai obtinut ovocite bune ?
In mintea mea cu cat fac mai mult Diphereline, cu atat este mai mic nr. de foliculi obtinuti...Temerea mea este sa nu produc suficiente ovocite. Nu prea cred ca voi fi in situatia de a avea prea multe...

rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

betty, cele mai bune sunt cele de insulina de 1 ml. Daca acul este detasabil atunci pui un alt ac si tragi lichidul in seringa si pui inapoi acul mic. Daca acul nu este detasabil atunci prepari solutia cu o alta seringa si ac si apoi tragi direct in seringa de insulina. Oare am fost explicita?!
Eu le-am facut in burtica si nu mi-a fost deloc greu avand in vedere ca am ditamai colacel numai bun sa-l intep.
Mie mi s-a zis sa fac diphereline seara (si am ales ora 22 pentru ca atunci sunt acasa), iar puregonul mi-l facea o prietena dimineata la ora 9. Si mi s-a mai spus ca dipherelinul trebuie sa-l fac neaparat la aceeasi ora, pa cand la puregon pot sa am o marja de 1 ora.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Betty le faci in burta ca nu doare deloc! Nici sa nu te gandesti in mana... daca vrei te ajut eu pentru inceput. Nu-ti fie frica! Duminica o faci pe prima? Stai linistita ca uite daca vrei ne vedem sambata si iti fac demonstratie si te invat sa ti-o faci. E foarte bine ca te-ai gandit sa le faci dimineata. Si eu tot dimineata le fac. am inceput cu ora 8 si incet, incet am ajuns la ora 7 dimineata si la ora asta raman ca sa pot merge si la eco la 7,30 dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Betty, e foarte simplu sa-ti faci singura Diphereline-ul. E de preferat in burtica. Daca stii sa extragi corect substanta din flacon, restul e...floare la ureche. Pui acul acela mic si fin de la seringile de insulina si crede-ma ca nici nu vei simti cand va intra in burtica. Incearca sa il bagi cam la 45 grade fata de suprafata burticii. Prima data e mai greu, probabil o sa-ti cam tremure mainile pana prepari "elixirul", dupa aceea te vei obisnui.

rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns first_carmen spune:

Buna fetelor!

Tocmai am fost la spital si luni o sa fac punctia. Mi-au gasit 4 respectiv 5 foliculi pe ovare. Miine la ora 23 trebuie sa-mi fac pregnylul, cred ca o sa merg la Giulesti sa-l fac ca este intramuscular si nu ma descurc singura si la cine mergeam eu nu se poate miine. Mi-a mai dat sa iau de miine acid folic, medrol si tetraciclina (toate incepind de miine). A-m intrebat de vaccinul antigripal si mi s-a zis un nu hotarit. Azi s-au facut 27 de zile de cind fac in fiecare dimineata cite o fiola diphereline 0.1 mg si 11 de menogon.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

rami, prima data, in timpul stimularii faceam tot a 2-a zi diphereline. Iar la urmatorul tratament mi-a dat sa fac in fiecare zi diphereline. Nu mi-a dat cu jumatati de masura niciodata .
La primul FIV mi-au aparut ~40 foliculi si toti s-au dezvoltat in acelasi timp. Dar din pacate nu erau prea mari si nici unul nu s-a detasat de ceilalti ca sa poata sa mi-l scoata. Fiind prea harnice ovarele mele, probabil nu au fost bine inhibate. Si tot atunci am avut estradiolul peste limite. De aceea nu mi s-a mai facut punctia. La a 2-a incercare,prin faptul ca luam zilnic diphereline, au controlat mai bine ovarele in asa fel incat am obtinut 5 ovocite bune.
Nu te speria pentru ca dr stiu ce fac. Cu ajutorul dipherelinului se controleaza activitatea ovarului.
Bafta multa!

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Carmen, bafta multa luni! Cate fiole de menogon pe zi ai facut? deci incepi cu medrolul din ziua in care faci pregnylul? cate medrol pe zi ti-a dat? la ce medic esti, ca am uitat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns first_carmen spune:

Sa fie Lachione!
Echipa Niculescu - Cocei se ocupa de mine. Din ziua in care fac pregnyl trebuie sa iau o tableta de acid folic, una de tetraciclina si 8mg la 12 ore de medrol (exista tablete si de 16mg (in cazul asta se ia jumatate la 12 ore) si de 8mg (una la 12 ore)). 5 zile la rind trebuie sa iau.

Mergi la inceput