Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

anca74,am voie si eu sa te corectez d.p.d.v. gramatical ?
Cuvintul sint se scrie mai nou sunt.

Ei vezi,tot e bine ca te invirtzi printre "nurori rautacioase",asa mai inveti si tu ceva nou... si asta de la alba,care e plecata de la virsta de 12 ani din tara...si care are doar 7 clase terminate in Romania :-)

P.S.Fetelor,citesc si ma crucesc, ceva e putred cu userul "anca74" este pe un forum despre copii si ii catalogheaza drept progenituri...urit,foarte urit

Asa ca,sfatul meu este:
"Nu mai hraniti troll-ul"...
Metoda cea mai eficienta de a-l starpi e sa-l ignori.

Cu drag,

Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Am vrut si eu sa intreb daca n e un troll, dar nu am apucat, ca au picat serverele.

Ancutza draga (vorba vine), nu sar nimanui la beregata! Tu ai sarit la beregata tuturor celor care scriu la acest topic! Fara sa ai macar habar despre ce este vorba in fiecare propozitiune in parte. De aceea am scris ce am scris. Si de fapt am combatut ideile emise de tine, nu persoana ta. Ca nu am nimic cu nimeni de pe acest forum.

Hai sa ne traim unele altora si sa auzim numai de bine!

Alba, nu am gasit asta cu "progeniturile". Dar nu ma mai mira nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:


quote:
Originally posted by anca74

quote:
Originally posted by Gabi_K

draga Anca, nu-mi place sa ma laud nici cu scolile, nici cu educatia mea, poate mai fac greseli de ortografie... insa daca vrei, hai sa facem schimb. Ti-o dau pe soacra mea sa-ti faca zile fripte si nopti de cosmar... si daca vrei, ca zgomot de fond, incearca-i pe copiii mei De multe ori imi trebuie o ora sa reusesc sa scriu un mesaj mai lung, ca nu ma lasa trupa:)
ex- gabibarta



Draga Gabi, cu tot respectful pe care ti-l datorez ca membra a acestui forum, tind sa cred ca socrela matale, precum copilasii tai draguti si zgomotosi, nu fac decit sa reactioneze la maniera in care te comporti cu ei.

1. Soacra

Desi sint convinsa ca o fiinta mai « abjecta si paroasa » (sorry, e o chestie pe care am auzit-o undeva cu ani in urma si m-a distrat teribil) decit soacra ta nu a existat pe acest Pamint, sint convinsa ca daca ai incerca sa te porti civilizat cu ea, sa nu-i mai dai peste nas de fiecare data cind ai ocazia, sa nu o mai pui la punct instantaneu cind isi desclesteaza falcile sa-ti adreseze o critica (bine-meritata sau nu), sa nu te mai zbirlesti precum un leu in cusca cind vine la tine cu teorii rasuflate gen “sa faci asa, duduie, ca eu am crescut 15 copchii la viata mea si stiu mai bine decit tine”… dinsa ar fi mai putin recalcitranta la prezenta ta, mai ingaduitoare, ti-ai cistiga un aliat puternic in viata de zi cu zi, s-ar ocupa plina de zel de plozii turbulenti cind ai avea chef sa iesi in oras cu sotul, etc.

Ia incearca sa te pui o singura data in shoshonii dumneaei. Din toate punctele de vedere. S-ar putea sa ramii surprinsa de perspectiva care ti se va desfasura inaintea ochilor.

2. Copilasii zgomotosi

Intotdeauna am ramas neplacut impresionata de mamele incapabile sa-si domoleasca progeniturile.
Inteleg ca cei mici pot fi plini de energie la ore ciudate, ca-ti pot minca sufletu’ cu atentia constanta pe care trebuie sa le-o acorzi 24/7, cu plinsete, nazbitii, ispravi care de care mai traznite, etc. Dar nu pot sa pricep cum este posibil ca o mama sa fie incapabila sa se impuna si sa piarda total controlul asupra copilasilor respectivi. Si nu ma refer la a-i cafti la poponeata, nici la a zbiera la ei ca o apucata. Ma refer la a juca rolul adultului in toata povestea asta. Foarte multe femei nu au habar cum sa fie mame.

Ia incearca sa-i domolesti putin, sa ii faci sa priceapa ca tu esti cea care ia deciziile, nu ei, ca daca fac un lucru cu care nu esti de acord exista o reactie negativa pentru ei, adesea tradusa printr-o pedeapsa gen : « nu va mai uitati la desene animate in seara asta», « nu va mai dau, iau, cumpar nu stiu ce jucarie », « mergeti la culcare la ora 7 PM », etc.
Iar daca copilasii tai is mai maricei, pedepsele cu pricina tre’ sa fie pe masura virstei. « Nu iesiti afara sa va jucati cu nu stiu cine pina saptamina viitoare », « Nu mergeti la munte, in tabara, in vacanta de iarna », etc.
Cred ca nu de imaginatie ducem lipsa.
In cazul in care nu ai stiut sa te impui de la bun inceput in fata lor, atunci tind sa cred ca tre’ sa dai dovada de multa rabdare si calm, constanta si forta de caracter sa tii educi acum, la spartul tirgului. Eu zic ca merita efortul.

Ar fi genial daca s-ar preda in scoli si universitati cum sa ne crestem copiii. Si poate ca asa n-ar mai spune unele dintre mamici ca « zgomotul de fond » pricinuit de cei mici le impiedica sa-si acorde o jumatate de ora ragaz pe zi.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.




Simina,uita-te mai sus,la punctul 2. Copilasii zgomotosi



Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:



Scuze pentru neatentie! Si mai este apelativul "Mami", care in context suna cam ca un apelativ de la coltzul strazii...

quote:
Mami, imi permit sa-ti ofer un sfat prietenesc: pe viitor nu mai presupune nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by Carmenbr

Anca, daca nu ai mintit atunci cand ai postat si ai spus ca ai un prieten, ca ai divortat de sotul tau in urma unui abuz sufletesc, fizic...atunci si noi mintim si inventam, nu suntem sigure de ceva. Dar tocmai pt ca ma impresionasei iti citeam sfturile de la sub cu abuz si de acolo stiu ca nu ai sot, copil, soacra!
Imi place atitudinea ta pacifista, atata tot ca nu se potriveste de multe ori socoteala de acasa cu cea din targ, din pacate!

Carmen


Revin numai pentru o explicatie pentru tine, Carmen. Cred ca e necesara.
Sint divortata de 4 ani si jumatate. Intre timp, mi-am refacut viata. Si, daca-mi permiti, prefer sa nu discut despre viata mea personala la acest subiect. Tot ce pot sa spun este ca sint fericita si implinita acum. Ce a fost greu a trecut.
Imi cer scuze ca am agitat spiritele aici. Intentia mea era sa prezint un alt punct de vedere fata de cel arhi-cunoscut: "soacra-mea este o scorpie, iar mie mi s-a facut lehamite de ea".
Bag de seama ca punctele de vedere diametral opuse sint de evitat aici. Foarte bine. Dar nu-s genul sa spun altceva decit ceea ce gindesc pe motiv ca multimea merge intr-o directie, iar eu in alta.
Mai mult, mi s-a facut lehamite (nu de soacra ), ci de a-mi prezenta punctul de vedere fara nici o speranta ca ma voi face inteleasa.

Iar pentru tine, draga alba, tin sa te pun la curent ca nu am facut decit 11 clase in tara si-s plecata de 15 ani din Ro. Cred ca nu e cazul sa amintesc ca nu vorbesc decit maximum 1/2 ora pe zi in romaneste, nu ascult, nu citesc si nu sint expusa unui mediu romanesc 24/7. Si uite, dom'le, ca inca mai sint in stare sa mizgalesc 2-3 rinduri in limba romana. Iar ca mine sint multe alte persoane plecate demult din tara, chiar aici pe forum.
Sa fiu a naibii daca pricep cum de unii romani, locuind in tara, facind o scoala in romaneste, citind, conversind zilnic in limba materna - sa fie incapabili sa scrie corect romaneste! Pentru mine este o chestie absolut rusinoasa. Nu stiu cum e pentru altii, dar pentru mine este o rusine, chiar departe de tara fiind, sa nu fiu in stare sa scriu corect in limba parintilor mei!
Si-mi pare foaaaaaaaaarteeeee rau, draga alba, ca te deranjeaza parerile mele si ma viri instantaneu in categoria troll-i. Daca asta te face pe tine fericita, atunci vira-ma in toate categoriile care-ti viziteaza tie imaginatia, si asa prea bogata.

Toate bune!

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Anca74 WTF is your problem, if you don't like to talk romanian try some english forums

sa fiu sincera nu cred ca dak gramatica are legatura cu soacra

ti-ai refacut viata...iti doresc o soacra cate toate acriturile de pe fata pamantului

aici suntem sa cerem niste sfaturi, sa ne plangem , mai ales daca n-ai cum...nu sa analizezi viata fiecaruia, sa dai ordine la cum sa-si creasca copii, sau cum sa-si trateze soacra sau ce atitudine sa aibe

tu la atitudinea sarcastica pe care o ai, si vad ca locuiesti in Canada, nu e de mirare ca majoritatea lumii urasc romanii si ii vor pe-aproape .Dumnezeule, pot presupune de pe-acuma ce fel de soarca vei fi
[:)))]

*no other comment*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Anca 74, cam asa cred si eu ca e bine sa-ti cresti copiii, insa in viata de zi cu zi lucrurile nu stau ca la carte. Ar fi interesant sa ne spuna GabiK ce varsta au micutii ei. Sunt de acord ca nu trebuie sa negociezi cu copiii si ca trebuie sa ai coloana vertebrala in fata lor, insa fiecare copil este unic iar educatia se aplica in functie de personalitatea fiecaruia.(sunt fiinte vii, nu rulmenti). Noi avem o fetita de 1 an si o luna si am decis sa ne respectam promisiunile facute, sa indeplinim pedepsele promise, sa nu cedam atunci cand spunem nu ,etc, evident insa, atunci cand d-ra va creste. Nu avem totusi solutii pt. varsta de acum. O iau de la gradinita vesela, satula, odihnita; educatoarea imi spune ca e o minune de copil,ca e cuminte, ca se joaca si nu face probleme, insa acasa, uneori, imi vine sa-mi dau demisia. Tipa, urla, se da cu fundu' si capu' de podea, pt. ca vrea altceva decat ii ofer. Este mancata, schimbata, dormita, ii pun muzica sau nu, ne jucam impreuna, ii cant, o gadil, o iubesc...nimic, ea tipa ca vrea altceva, nu se stie ce, ca dupa ce isi face damblaua se potoleste si devine alt copil. Si credeti-ma ca am crescut-o singuri si-o cunoastem, insa are si iesiri din astea. Sunt si insarcinata, as dormi continuu, fac fata destul de greu uneori treburilor casnice, copilului, sotului, cursurilor etc. si se intampla, iata, din varii motive, in anumite zile, sa esuezi in relatia cu copilul tau. Ma gandesc ca asa i se intampla si Gabrielei: trece printr-un divort (asa am inteles, sper sa nu gresesc)sufera, copiii sunt zgomotosi, iar noi o acuzam ca nu stie sa-i creasca. Gabi, cred ca suferi tare mult si probabil de aia te-ai retras din discutie. Sunt sigura ca fetele care au copii te inteleg si te sustin. Anca74, cand ai copii este altfel. Inainte de a fi mama, am vazut in parc o tipa care alapta si mi s-a parut dizgratioasa si needucata. Evident, am nascut si intr-o zi m-am aventurat mai departe de casa decat de obicei. Era cald afara si am simtit ca ma rasfat si eu cu o plimbare in parc. Fetitei mele i s-a facut subit foame,(nu era ora de masa) si a inceput sa urle infiorator, ca nu am reusit s-o calmez nicicum.Nu aveam in fata ochilor decat imaginea tipei aleia pe care o credeam dizgratioasa, cu sanii pe afara, in parc. Imaginati-va ca am alaptat si eu in parc si de atunci mi-am promis ca nu mai judec pe nimeni, pt. ca nu stii niciodata in ce situatie poti fi pus si decat sa devii penibil judecandu-i pe altii, mai bine sa fii tolerant, ca nu stii niciodata in ce galosi nimeresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Parere strict personala - care nu necesita absolut nici o replica - eu consider ca atat Turturica cat si Anca74, prin mesajele lor, dau dovada de lipsa de intelegere si respect pt persoanele care realmente au suferit traume psihice si/sau fizice datorita "soacrei". Aici am sa mentionez doar o singura persoana a carei poveste m-a impresionat f mult: BabyBlue... Eu sincer nu pot nici macar s-o indemn nici sa uite si nici sa ierte acea fiinta cu aspect umanoid (care in cazul de fata se numeste soacra) care a lovit-o si i-a omorat copilasul din burtica (daca am inteles eu bine BabyBlue a perdut sarcina in urma faptului ca a fost lovita de soacra, ea a cazut si a pierdut sarcina...). Vorbesc astfel gandindu-ma ca si eu am fost insarcinata si-mi amintesc cu cata grija, dragoste si tandrete imi mangaiam burtica zilnic gandindu-ma la bb care se cuibareste acolo la caldurica... si visand la momentul in care o sa vina pe lume...
Eu zic ca aceste persoane care intamplator au ajuns "soacre" au fost, sunt si raman "bully" si in relatiile lor cu alte persoane nu numai cu nurorile. Sunt persoane dominatoare carora le place sa controleze vietile altora, carora le place sa maltrateze sihic si/sau fizic persoanele mai slabe. ("The definition of a bully is an over-bearing, controlling person who intimidates and tyrannizes another person for a particular or unidentified reason. A victim is the person involved in the encounter that is being tyrannized in some way; can display vulnerable behaviors; are singled out in a situation; and may end up carrying emotional difficulties with them throughout their lives.
Some Common Traits Of Bullies:
Bullies like to put the victim in some sort of distress
Bullies are constantly seeking power over people;be in control;win
They commonly refuse to accept responsibility for his/her behavior
They have greater than average, aggressive behavior patterns
They have no sense of remorse for hurting/affecting other people.")

Atacurile referitoare greselile gramaticale si la cata scoala au sau nu au cei care scriu pe un forum eu le consider "lovituri sub centura" si merita doar sa fie tratate cu IGNORE.

Multa sanatate si fericire va dorsc si NU VA LASATI INTIMIDATE/I cei care intalniti BULLY in viata voastra (ca sunt colegi de scoala/servici, sefi, vecini, parinti, socrii, soti, copii) - luati atitudine. NIMENI in lumea aceasta NU are dreptul sa va distruga viata!
Lorelai
P.S. Off topic - undeva citeam si ma amuzam ca cei mai buni sfatuitori in cresterea copiilor (cu sfaturile cele mai pertinente si mai "intelepte") sunt cei care nu au copii :-) Daca pe cineva intereseaza sfaturi reale f bune de crestere si educare a copiilor sa stiti ca Michele Borba este un autor demn de luat in seama (am citit si citesc in continuare cu multa placere cartile ei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Tot off topic: Lorelai, poti da un link de unde s-ar putea achizitiona cartile ei? Multzam fain.

On topic: eu am plins cind am citit povestirea lui Babyblue! Desi eram o "dura" inainte sa am copii, si nu varsasem o lacrima in viata mea, de cind l-am avut pe primul puiutz am devenit mult mai sensibila, iar acum, de cind si cu a doua puiutza, sint si mai si.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Alba , multumesc pentru complimente.Poate ca vei fi surprinsa sa afli ca lucrurile nu stau chiar asa deroz.Adica , si la acest stil pasnic ti se poate raspunde violent,asa ca eu am ales sa tratez , pe cat se poate , evenimentele neplacute , cu umor , sau , daca nu pot , ceea ce mi se mai intampla , cu ignore.Sau sa ma mai descarc si eu , pe aici , pe forum, ca am presupus ca acesta este scopul topicului, si nu sa ne acuzam una pe alta de greseli gramaticale , incultura sau incompetenta materna. Si , pentru ca nu ma consider nici o nora buna , nici o sotie buna si nici macar o mama buna , dar ca , in fiecare zi , incerc sa remediez aceste situatii(desi rezultatele se cam lasa asteptate) , si pentru ca am gasit o poezie superba , scrisa de Simali , la un alt topic , as vrea sa o dedic tuturor celor de aici , atat celor care nu au copii dar stiu sa se descurce cu ei , cat si celor care au , dar nu stiu sa se descurce cu ei , atat soacrelor actuale , cat si soacrelor viitoare. "Copiii vostri nu va apartin/ Ei sunt fiii si fiicele vietii / In dorul ei fara spatiu de sine/Sosesc prin voi ,dar nu din voi/Si , standu-va in preajma, ei nu-s bunul vostru/Le puteti darui dragostea,dar nu si gandurile,/Ei gandesc in legea lor,/Le puteti adaposti trupurile,dar nu si sufletele,/Sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care n-aveti cum s-o vizitati/Va puteti stradui sa le semanati, dar nu cautati sa-i fauriti aidoma voua/Caci viata nu paseste indarat si nici nu se manjeste cu ziua de ieri." Kahlil Gibran Profetul, 1923.

Mergi la inceput