Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Valen, nu m-am retras din discutie, insa n-am reusit ieri sa intru pe forum
Deci copiii mei au 9.5 respectiv 4.5 anisori. Pana acum am trait in conditii destul de grele, sotul sofer, venea acasa, direct la bautura, seara de seara. Certuri, probleme, mai mergea pe la parinti, de acolo venea acasa cu capul umplut de prostii+ bautura. Sper ca niciuna dintre voi nu stie ce inseamna un barbat beat si pus pe cearta, de multe ori abia am reusit sa-mi duc copiii pana la mama (noroc ca stateam in aceeasi bloc), erau nopti in care pana tarziu nu puteam adormi, pt ca tati urla intr-o camera, iar noi in cealalta camera stateam in liniste si ne tineam de mana toti trei, de frica, si asta pe la 1-2 noaptea...
Si pe langa asta soacra mea e cum e, da, e "draguta", imi "iubeste" copiii (asa zice ea), insa nici cand eram in relatii mai bune la inceput, nu m-a ajutat deloc, o singura data am rugat-o sa stea cu cel mare vreo ora, insa ea a plecat de acasa! Iar fazele cu mancare expirata si stricata le cunoasteti deja.
Iar dupa 10 ani traiti astfel, sotul sub teroarea soacrei si a bauturii, eu sub teroarea sotului si a grijilor, am inaintat divortul, m-am mutat la mama. Stam in camera mea mica din copilarie, eu cu copiii, ne vedem de viata noastra. Copiii mei nu-s rai, insa sunt copii cu nevoile lor, cu problemele lor, nimic deosebit... Nu primim nici un fel de ajutor de la tati sau de la madam soacra. Duminica trecuta soacra a venit la noi sa ma ameninte.. dar crezi ca a adus macar o bomboana copiiilor?
Apropo, soacra mea nu e in relatii une nici cu vecinii, prieteni de familie n-are deloc... asta iti spune ceva, draga Anca?



ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Magnolia, mi-au dat lacrimile citind poemul. Si mi-am reamintit cit de mult imi placea Kahlil Gibran. Acum nu mai am timp nici sa dorm, ce sa mai spun de citit poeme..... Si doar am "Profetul" cu mine, este una dintre cartile pe care nu le-am putut lasa in Ro pina la o data ulterioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Off topic: Simina - eu am achizitionat cartile de pe amazon.co.uk (sunt temporar in Suedia) - dar ele pot fii cumparate si de pe amazon.com
Cartea care o citesc acum si-mi place este: http://www.amazon.com/Parents-Make-Difference-Jossey-Bass-Psychology/dp/0787946052/sr=8-6/qid=1163663724/ref=pd_bbs_sr_6/103-5991960-5562207?ie=UTF8&s=books
Web-site-ul ei este: www.micheleborba.com
O alta carte pe care o recomand (achizitionata de pe amazon): "How to talk so Kids will Listen & Listen so Kids Will Talk" de Adele Faber si Elaine Mazlish.
On topic: pt toti cei care sunt nevoiti sa faca fata unui bully (cred ca toti am avut/avem ocazia de a intalni astfel de specimene la un moment dat in existenta noastra) recomand (am citit-o in Ro acum vreo 8 ani): "Cei 6 stalpi ai respectului de sine" de Nathaniel Branden (http://www.amazon.com/Six-Pillars-Self-Esteem-Nathaniel-Branden/dp/0553374397/sr=1-1/qid=1163664236/ref=pd_bbs_sr_1/103-5991960-5562207?ie=UTF8&s=books).
Multa sanatate si fericire va doresc,
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

fetelor, de ce nu poate cineva sa-si spuna si parerea "contra"?!
de ce credeti ca nu sunteti intelese?!
eu consider ca aici e ca in cazul unui prieten care iti e prieten si daca-ti spune parerea lui....parere care nu e ceea ce-ti place de cele mai multe ori!

voi credeti ca-ti e prieten doar cel care te lauda si da din cap la orice zici tu?

imi pare sincer rau ca ori de cate ori cineva a incercat sa fie mai impaciuitor a fost imediat pus/pusa la zid!



Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Buna fetelor,

Ma bag si eu in discutie, va urmaresc de la inceputul subiectului. La unele post-uri m-am amuzat, la unele m-am ingrozit.
Violeta, aici nu cred ca e vorba de faptul ca cineva e contra, au mai fost fete care au postat si au spus ca au o relatie foarte buna cu soacra si nu le-a sarit nimeni in cap dimpotriva, li s-a urat numai de bine.
Problema e ca atunci cand ai o parere diferita de cea a unei alte persoane, nu trebuie sa-i dai acesteia din urma peste nas. Poti sa-i explici ca poate greseste, poate exista o nota de subiectivism dar asta pe un cu totul alt ton decat cel pe care l-a avut Anca in postarile sale.
De unde vine presupunerea ca daca faci greseli de scriere pe calculator, inseamna ca nu ai educatie si ca urmare tu esti singura sursa a conflictelor mai mult sau mai putin imaginare pe care le ai cu soacra, inca n-am inteles. Daca fetelor de pe forum le lipseste educatia, asta inseamna ca soacrele o au? In plus, ghidandu-ma dupa propriile afirmatii ale Ancai si anume cele legate de lipsa educatiei, as fi curioasa cate din soacre poseda aceste atribute pe care ea le considera atat de inaltatoare si care, pare-se, in opinia ei, ca lipsesc cu desavarsire fetelor de aici.
Anca, desi ai mentionat ca nu vei mai scrie la acest subiect, nu ma pot abtine sa nu iti spun ca o relatie de respect si buna intelegere intre doua persoane nu se poate face decat cu acordul partilor. Faptul ca unele persoane reusesc sa-si stapaneasca emotiile si ignora diverse acuzatii sau rautati, nu dau curs unor scandaluri, nu defineste o relatie armonioasa.
Am lasat la sfarsit mentiuna ca nu sunt soacra, nu am soacra si nu am copii, pentru a nu fi acuzata de subiectivism. Ca parte neutra in acest subiect, nu mi s-au parut fair-play nici acuzatiile Ancai nici cele ale turturicii.

P.S. Note pentru gramatica?

www.tickercentral.com/view/76xc/1.png" target="_blank">Slabesc,slabesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Violeta, ma tot gandeam ce sa-ti raspund, dar Saddie a dat raspunsul. E una sa-ti spui parerea, si e alta sa ataci persoanele. Si indiferent de cine o fi de vina, eu ma simt victima soacrei mele. Si mai sunt cateva fete aici care tot victime sunt.

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Desi eu nu sunt in razboi deschis cu soacra simpatizez cu cele care sunt detinatoare de poame acre. Fosta soacra comenta tot ce faceam de la faptul ca nu-i spalam ciorapii lui fiu-su cum dorea ea pana la felul in care gatesc. In plus m-a sfatuit sa avortez cand am ramas insarcinata cu fiul meu. Atunci diplomatia a sfarsit, in momentul in care atingi in copiii mei ai trecut orice limita si devin fiara.
Cand Anca si turturica vor spune ca ele pot trece cu vederea soacre care afecteaza viata copiilor lor le voi spune si eu ca probabil sunt mame incapabile (asa cum Anca si-a permis sa o numeasca pe Gabi intr-un mod mai coafat e adevarat).

In alta ordine de ideei din cate am inteles eu acesta este un topic care face referire la problemele avute cu soacra, care ajuta nurorile sa-si descarce sufletul tocmai pentru a nu a provoca mult mai mari discutii cand nu-si au rostul. Prezenta persoanelor care nu intalnesc astfel de probleme si care vorbesc din teorie pe acest topic mi se pare inutila si de-a dreptul hilara. E ca si cum eu m-as duce la un topic destinat persoanelor la menopauza si as spune "eu nu sunt la menopauza dar..." si as incepe sa vorbesc din carti si teorii.

Fetelor daca aveti sa dati un sfat privind atitudinea nurorilor fata de soacre, felul in care ar putea sa-si rezolve problemele, inspirat din experienta voastra este bine venit, in rest carti putem citi si noi desi stam mai slab la gramatica, macar asa pe litere ne descurcam.

Eu propun sa va deschideti propriul topic numit "Noi ne iubim soacrele si nu facem greseli gramaticale" si promitem ca nu vom intra pentru a nu va afecta karma pozitva care va ajuta sa va intelegeti perfect cu acestea. In alta ordine de idei, daca totusi veti incepe sa aveti probleme cu soacrele va asteptam pe la noi sa va descarcati sufletul.

O zi buna.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Luna , , iar pentru Saddie, . Pentru gramatica , nu ne permitem sa-ti dam TOCMAI noi-note..Iar eu tin sa-mi cer scuze ca am scris anterior "poezie" in loc de "poem" , dar cred ca nu poate fi considerata greseala gramaticala , si , oricum , Siminaf nu mi-a reprosat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Ca sa fie clar: nici soacra mea nu e poate idealul pe care mi l-as fi dorit, insa sint perfect constienta ca si eu la rindul meu am o multime de defecte. In consecinta, mi se pare normal sa ii tolerez defectele din moment ce am pretentia ca si ea sa le accepte pe ale mele.
Ce incerc sa zic eu e ca toleranta si bunul-simt pot aduce mai multe beneficii unei astfel de relatii decit lupta de guerilla. Consider ca faptul ca am o soacra cu care ma inteleg se datoreaza si modului in care am ales sa o tratez, nu numai faptului ca e o soacra buna.
Ce m-a deranjat mai mult la topicul asta a fost atitudinea de “noi sintem perfecte, soacrele sint de vina” si “cine nu e cu noi, e impotriva noastra”.
Saddie, pe tine poate te-au amuzat, pe mine m-au zgiriat la ochi expresii de genul: “vipera”, “scorpia”, „imi venea sa o iau la palme”, „Am inceput sa tip la ea fara motiv, am dat-o afara din casa ca a venit neanuntata, nu mananc mancare facuta de ea decat dupa ce o frec cu pretentiile, etc”
Asta e, o fi motiv de distractie pentru unele treaba asta, insa mie in nici un caz nu-mi dovedeste nevinovatia nurorilor.
Si in plus, din proprie experienta, stiu ca adevarul e mereu la mijloc. Cum versiunea soacrelor lipseste, prefer sa nu pun etichetari. Insa, cumva ma indoiesc ca nurorile care sar la beregata oricui are alta parere decit ele au fost extrem de tolerante cu soacrele.
Din pacate e evident pentru mine ca parerile echilibrate nu sint binevenite pe topicul asta. Nu m-ar deranja o discutie in contradictoriu cit timp partenerul de conversatie aduce argumente interesante si nu-mi sare la beregata. Numai bine va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Luna , eu , cu scuzele si parerile de rau aferente , trebuie sa marturisesc , daca-mi este permis , ca am de gand sa intru si sa citesc topicul mai sus mentionat , ca sa-mi pot corecta greselile (atat cele gramaticale , cat si cele comportamentale),si sper ca acest efort sa-mi imbunatateasca relatiile cu soacra. Dar de postat acolo , nu cred ca am sa o fac , nefiind in situatia respectiva- desi lucrurile s-ar putea schimba , in timp...

Mergi la inceput