Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

magnolia, multumesc pentru mesajul tau. Ai absolut dreptate.
Incercam numai sa le fac pe unele dintre voi sa remarce ca exista mai multe puncte de vedere care ar trebui luate in consideratie atunci cind ne grabim sa ne catalogam soacrele in fel si chip.
Parerea mea este ca oamenii nu fac decit sa reactioneze la felul in care ne purtam cu ei. Daca dorim sincer ca acestia sa se poarte frumos cu noi si sa ne faca viata un pic mai roz decit este in prezent trebuie sa ne schimbam comportamentul.
Este tot ce doream sa comunic.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Anca , eu cred ca s-a inteles bine ce ai vrut sa comunici , si anume (sper sa nu ma insel), ca exista si o perspectiva diferita a situatiilor pe care noi le povestim pe aici. Ceea ce vreau si eu sa subliniez , un lucru pe care il putem citi printre randuri in mesajele marii majoritati a celor ce am postat aici, este ca , dupa 10 , 12 sau 15 ani de casatorie , in care s-au acumulat umilinte si lupte pentru putere , unele dintre noi am obosit , si , daca la inceput mai faceam fata elegant situatiilor de criza , la un moment dat , omeneste vorbind , cum remarca cineva , am cedat , sau am schimbat modul de a raspunde , fie pentru a ne proteja pe noi insine , fie pentru a-i proteja pe cei dragi( sotul , copiii)Ca , draga Anca , un an , doi , trei , cinci , mai rezisti , dar cand se incearca distrugerea familiei doar pentru a demonstra cine detine controlul , poate ca nu ramane alta alternativa decat sa reactionezi... Nu poti tu hotari cine are dreptate , ca ce se intampla in familia fiecaruia , numai cei ce traiesc acolo , stiu cu adevarat. Uneori adevarata poveste este mai sumbra si mai trista si mai nedreapta decat ce scriem , aici , in rezumat.Si sunt sigura ca noi , toate , am incercat multe metode pentru a nu ajunge sa postam aici , dar , cum am spus , la un moment dat , am obosit.Tie iti dorim sa nu ti se intample. Cu drag , magnolia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Fac abstractie de ceea ce am citit mai sus si spun cu sinceritate ca nici eu nu imi iubesc soacra. Nu are rost sa enumar aici motivele mele, dar asta e realitatea in care traiesc. Norocul meu e ca se afla la mare distanta de mine si nu poate sa imi controleze viata asa cum ar dori.
Intr-adevar este bine sa iti cunosti interesul si - in cazul in care nu puti sa o respecti macar pentru faptul ca ti-a creeat un om minunat (sotul) - sa incerci sa joci teatru din dragoste pt barbatul de langa tine si din respect ca este ea mai in varsta...Dar eu nici asta nu pot, deoarece imi este imposibil. Asa ca prefer sa am o relatie de suprafata cu ea, sa nu intru in detalii prea...adanci si sa o las in treaba ei.

Maria





“Normal înseamnă să te îmbraci în haine pe care le-ai cumpărat pentru lucru, să conduci prin aglomeratie într-o masină pe care încă o plătesti, astfel încât să ajungi la un serviciu de care ai nevoie pentru a plăti hainele, masina si casa pe care o lasi goală toată ziua ca să-ti permiti să trăiesti în ea.”(Ellen Goodman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Magnolia,eu una sunt sigura ca tu esti o nora buna si mai ales pasnica
Asta se vede din felul calm si domol, in care i-ai raspuns lui anca74....

P.S. anca74 tu nu ai nici sot,nici soacra,nici copii zgomotosi,asa ca ai gresit topicul.Tu nu vorbesti din experientza,iar teoria e una si practica alta.
La buna vedere



Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Domle, eu le inteleg pe fetele astea care se plang de soacre : mamei daca-i spui, iti raspunde sa te calmezi sa n-ai probleme in familie, sotului cate ii poti spune, deci cui sa te confesezi ?
Ziceti fetelor tare, descarcati-va ca face bine la psihic !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura 38 sapt si Ioana Nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nici nu mai are sens sa spun ca nici eu nu ma refeream la pedepse corporale sau urlete/racnete sau ce altceva ai zis ca as fi inteles eu. De asemenea nu mai are nici un rost sa-ti spun a treia oara ca nu ai citit ce s-a scris pina aici. Nici la acest topic, nici la cel special destinat soacrelor. Unde ai sa vezi ce fete minunate scriu. Si ce intilniri fac, si ce bine se inteleg. Chiar si cele care au soacre "bune" cu cele cu soacre "rele". Poate daca am cere adminilor sa puna defaultul marimii fonturilor la 3 ai observa. Pina atunci, asa cum a remarcat alba, daca nu ai trait pe propria-ti piele, nu mai da sfaturi din astea generalizatoare, ca nu stii ce se afla in casa sau in familia fiecareia care a postat aici.

Multumesc pentru intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

anca, in mare parte ai dreptate...ma refer la ideea ca orice cauza are un efect...dar sunt situatii si situatii.
ca exista tzatze care vor ramane tzatze si cu gustul scandalului in sange si de o parte si de alta a baricadei soacra-nora..este foarte adevarat.
si sunt intradevar, femei care se plac in postura de victime, fie ca sunt nurori fie ca sunt soacre, ba chiar genereaza tot felul de conflicte din pura placere de a mai exista un motiv de victimizare. si probabil ca asta se asociaza frecvent cu un grad scazut de cultura si educatie.

insa, sunt situatii si situatii si nu e cazul sa generalizam....parca in profilul tau scrie ca esti avocata. ei bine, poate ar trebui sa stii mai bine ca oricine ca abuzul pe care il poate suferi o femeie, din partea soacrei sa zicem, poate fi unul de natura emotionala sau morala...care sa nu aiba nici in clin nici in maneca cu vorbe spurcate, agramate sau cu iz de non cultura. exista in unii oameni un anume gen de perfidie, de rautate nativa...care ii face, in ciuda educatiei pe care o au, sa urezasca intrigi, sa domine sau sa maltrateze sufleteste alte persoane, care se gasesc in postura de a nu putea sa reactioneze. din diverse motive.

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Anca mama, de ce dai sfaturi doar din carti, cand tu nu ai nici sot, nici copii, nici soacra?! Toata lumea stie ca teoria e teorie, pe cand practica te omoara. Cand ai un copil de 2 ani, cand terrible two e in floare, pai poti sa ai tu teoria teoriilor, ca nu o sa reusesti sa faci nimic cu un copil care urla si se da cu curul de pamant. Poti sa-i zic eu de desene, de orice, ca mai rau se intarata si urla si mai rau. Asa ca il tratez cu ignor si apoi ma port ca si cum nimic nu s-a intamplat.
Eu iti stiu povestea despre abuz si chiar te admir pt puterea ta de a trece prin tot calvarul ala, dar nu imi place atitudinea ta acum. Chiar, ma interb daca tot asa de sfatoasa ai fii, daca vreuna din noi ar veni cu sfaturi in ceea ce priveste abuzul si sa-ti spuna ca de fapt vorba dulce mult aduce si stai si rabda sa te bata, tu vorbeste-i frumos, el sa te acuze ca ai pe altii, dar tu ii vorbesti frumos in continuare si lasa ca ii trece daca ma port frumos, nu conteaza ca sunt cu ochiul vanat si ma ascund prin casa cand face crize. Eu zic ca tu stii cel mai bine sa dai sfaturi acolo unde viata te-a incercat si lasa fetele sa isi spuna oful, ca e mai bine.
Decat sa fie frustrate, mai bine sa isi verse oful aici!

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!

Am un anisor deja!

2 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by alba

Magnolia,eu una sunt sigura ca tu esti o nora buna si mai ales pasnica
Asta se vede din felul calm si domol, in care i-ai raspuns lui anca74....


Alba, eu sint sigura de un lucru: remarca ta de mai sus te caracterizeaza.
Iti dau voie sa intelegi ce vrei.

quote:
Originally posted by albaP.S. anca74 tu nu ai nici sot,nici soacra,nici copii zgomotosi,asa ca ai gresit topicul.Tu nu vorbesti din experientza,iar teoria e una si practica alta.



Mami, imi permit sa-ti ofer un sfat prietenesc: pe viitor nu mai presupune nimic. Daca nu esti absolut sigura de un lucru, genial este sa pastrezi pentru tine anumite prezumtii nefondate. Asta pina cind esti capabila sa demonstrezi contrariul.
Apropo, ti-am soptit io la ureche cumva ca n-as avea copii, barbat sau soacra? (Aceeasi intrebare i-o adresez si d-nei Siminaf, care freamata de nerabdare sa-mi sara la jugulara ).
Ginditi, dragelor, ginditi inainte de a formula o idee. Creatza!
Multumesc anticipat.

P.S. Este ultima postare a mea la acest subiect. Vad ca oricine are o parere diferita de restul populatiei este automat inghesuit catre zidul infamiei. Locatie care nu ma pasioneaza in mod deosebit.

Toate bune!

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Anca, daca nu ai mintit atunci cand ai postat si ai spus ca ai un prieten, ca ai divortat de sotul tau in urma unui abuz sufletesc, fizic...atunci si noi mintim si inventam, nu suntem sigure de ceva. Dar tocmai pt ca ma impresionasei iti citeam sfturile de la sub cu abuz si de acolo stiu ca nu ai sot, copil, soacra!
Imi place atitudinea ta pacifista, atata tot ca nu se potriveste de multe ori socoteala de acasa cu cea din targ, din pacate!

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!

Am un anisor deja!

2 anisori...uraaa!

Mergi la inceput