PRAJITURI - VERONICA

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

aaaaaaaaa si DESERTUL CU FRUCTE cum ai inchegat fructele? Cu ce fel de gelatina? As vre sa fac si eu dar nu stiu cum.
Astept raspuns , multumesc.

Sarbatori Fericite (de azi intr-o saptamana)

annes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

canne-marie, ti-am raspuns aici.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

La fursecuri vreau sa mai adaug. De fapt azi vreau sa fac sa vad ce iese
Reteta e din revista Ioana-Dulciuri 2005.

Glazura pentru fursecuri: se amesteca 250 g zahar pudra cu 2 linguri de capa sau 2 linguri de suc de lamaie.

Glazura de zahar se coloreaza cu coloranti alimentari si se presara drajeuri minuscule colorate.


Se mai poate face:
Pe prajiturile calde sau umede se presara cacao acoperind pe diagonala cu o hartie.

Sau:

Glazura colorata se spriteaza pe fursecuri creaind diferite modele.


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Inca o reteta din Revista Ioana:
De astea facea si buna mea dar fara fistic si alune

Fursecuri cu miez dulce

Avem nevoie de:
200 g faina, 1 praf copt, varf de sare, 100 g alune macinate prajite, 120 g zahar pudra, 1 rama cub 150 g , 50 g crema finetti de laune,1 ou 25 boabe de fistic.

Cum facem:
se framanta un aluat din faina, praf de copt, alune, 70 g zahar pudra, sare, 1 ou si bucatele de margarina. Se infasoara in folie si se da la rece 60 min.
Pe planseta cu faina se intinde aluatul si se taie cu o forma. De la jumatate din ele se taie miezul. Se coc toate pe o tava cu hartie cca 10-12 minute. se scot si se racesc.. Florile fara miez se pudreaza cu zahar. Florile pline se ung cu crema si se acopera cu cate o flore cu gaura. Restul de crema se spriteaza si se aseaza fistic.
Eu n-am pus fistic....ca n-am avut in viata mea asa ceva.
Se pot pune bombonele mici colorate in mijloc sau cirese confiate-jumatati.




de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Uite ce tort vreau sa-i fac eu la Stefan de Sf. Stefan.
(reteta e luata din Secretele bucatariei 1/2007)

Tort de portocale rosii cu crema de frisca si glazura


Blatul: 100 g faina, 1/2 plic praf de copt, 1 ou, 50 g zahar, 1 plic zahar vaniliat, 50 g unt
Se prepara blatul din ingredientele mentionate. Se aseaza intr-o tava de tort 26 cm unsa si tapetata cu faina. blatul se coace 15 min la 150 g C. Se scoate din forma si se lasa la racit 30 min.

Crema de portocale:
2 pahare iaurt de portocale (2X150g), 25 g zahar, 125 ml suc de portocale rosii, 1 lingura votca, 10 foi gelatina, 250 ml frisca
Se amesteca iaurtul cu zaharul, sucul de portocale si votca. Gelatina se inmoaie in apa calduta apoi se dizolva in bain-marie. Se inglobeaza in crema de portocale-se da la frigisder 10 min, ca sa inceapa sa se intareasca. Se inglobeaza frisca batuta.

Crema de frisca:
400 ml frisca, 1 intaritor frisca, 1 plic zahar vaniliat, 2 pachete baghete de ciocolata cu menta
Blatul racit se aseaza inapoi in forma, peste el se aaseaza crema de portocale. Se da la frigider cel putin 1 h.
Se bate frisca impreuna cu intaritorul si vanilia. Se incorporeaza batonasele de ciocolata, taiate bucatele. Se aseaza pe crema si se da la frigider inca 15 min.

Glazura:
250 ml suc de portocale rosii, 1 lingura zahar, 1 lingura votca, 1 plic tort gelee rosu
Se prepara glazura din ingredientele mentionate, conform indicatiilor de pe plicul tort gelee rosu. Se aseaza pe crema si se da la frigider inca 15 min.

Nota:
Eu in loc de baghetele cu menta voi folosi baghete tip stiks de ciocolata.
Pe tort se fac rozete de frisca si pe fiecare rozeta se pune o bagheta de ciocolata(asa arata si tortul in revista ornat)
Ies 12 felii din acest tort.
Se prepara in 70 minute

P.S In loc de blatul facut aici eu voi folosi unul cumparat ca nu am timp de lucru

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Iaca un tort din Secretele bucatariei 11/2004

Tort magic cu crema de ciocolata si portocale


Blat: 2 oua, 75 g zahar, 1 plic zahar vaniliat, 1/2 lingurita praf de copt, 75 g faina, 50 g nuci prajite si macinate, 50 g ciocolata amaruie rasa
Crema:
6 foi gelatina, coaja rasa de la 1/2 portocala, 150 ml suc de portocala, 25 g zahar, 50 g ciocolata amaruie, 500 ml frisca

Decor: 200 ml frisca, 30 g ciocolata rasa

Cuptorul se incinge la 180 g C. Se bat ouale cu 2 linguri de apa fierbinte, zahar tos si zahar vaniliat. Se adauga deasupra faina amestecata cu praf de copt apoi nucile si ciocolata. Se inglobeaza si se toarna intr-o forma tapetat cu hartie de copt (26 cm tava) si ce coace cca 25 min.
Pentru crema de portocale se inmoaie 3 foi gelatina. Se amesteca sucul de portocale cu coaja rasa si zahar, se incalzeste putin si se dizolva inauntru gelatina. Se da imediat la frigider.
Pentru crema de ciocolata, se topeste ciocolata in bain marie si se lasa sa se racoreasca. Se bate frisca.
Cand sucul de protocale incepe sa se intareasca se inglobeaza 2/3 din cantitatea de frisca batuta. Blatul se taie pe 2 niveluri. Pe baltul de jos se aseaza 2/3 din crema de portocale. Se inmoaie restul de gelatina, se dizolva si se inglobeaza in restul de frisca. Se inglobeaza si ciocolata topita si racita si 2/3 din cantitatea de crema obtinuta se aseaza in sprit. Se spriteaza rozete pe crema de portocale. Se aseaza deasupra blatul de sus si se acopera cu restul de crema de portocale. Se spriteaza deasupra din nou rozete de ciocolata. Se lasa tortul la frigider 2 ore.
Se unge apoi marginea tortului cu frisca batuta si se presara ciocolata rasa. Se orneaza cu felii de portocala confiate.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Fursecuri
(din revista Dulciuri de Craciun nr.2/2005)

BANUTIcu anason

Ingrediente: 2 oua, 150 g zahar pudra, 150 g faina, 1 lingurita anason macinat

Cum procedam:

Se bat ouale cu zahar pudra. Se adauga treptat faina si anason. se tapeteaza o tava cu hartie de copt. Aceasta se unge si cu putin unt topit si se pudreaza cu faina.
Se iau cu lingurita portii mici de aluat si se aseaza pe tava. Se lasa sa se usuce peste noapte la temperatura camerei.
Cuptorul se incinge la 150 g C. Fursecurile se coc la mijlocul cuptorului timp de cca 15 minute.




de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Fursecuri(Revista Dulciuri de Craciun)

Duet dulce

Ingrediente:
200 g faina, 80 g migdale macinate, 150 g margarin Rama Maestro, 50 g zahar, 1 galbenus, 150 g crema de alune si ciocolata, 100 g cioclata alba, 100 g ciocolata cu lapte, nuci.

Cum procedam:

Se framanta un aluat din faina, migdale, margarina, zahar si galbenus. Se infasoara in folie transparenta si se da la frigider 60 min. Se incinge cuptorul la 180 g C.
Se intinde aluatul pe o tava cu faina si se decupeaza fuersecuri cu frome speciale de Craciun )stelute, braduti etc. Se aseaza fursecurile pe tavi cu hartie de copt si se coc la cuptor 8 min. Se lasa la racit. Se cupleaza cate doua fursecuri de aceeasi forma, folosind crema de alune si ciocolata. Se glazureaza fursecurile cu ciocolata alba si ciocolata cu lapte. Pe fiecare cuplu se aseaza cate o jumatate de nuca.




de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Fursecuri(REvista Dulciuri de Craciun 2/2005)

Banuti cu nuci

ALUATUL SE FACE DIN TIMP

Ingrediente: 350 g unt moale, 600 g zahar, 3 oua, 1 lingurita sare, 1 lingurita scortisoara, 225 g nuci macinate, 680 g faina, 1 lingurita praf de copt, 100 g ciocolata.

Cum procedam:
Se bate untul cu zaharul. Se inglobeaza pe rand oualem apoi sare, scortisoara, nuci si faina amestecata cu praful de copt. Se imparte aluatul in 5 sis e fac rulouri. Se infasoara in folie trasparenta si se da la frigider (pana la 2 sapt)
Se taie felii rulourile si se aseaza pe tavi cu hartie de copt. Se rumenesc 8-10 min la 180 g C. Apoi se topeste ciocolata si se traseaza dare pe suprafata fursecurilor.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Turta dulce ( revista Dulciuri de Craciun)

Ingrediente:
175 g unt, 250 g miere, 250 g zahar, 1 lingurita bicarbonat de potasiu, 500 g faina, 1 lingura cacao, 1 lingurita scortisoara, anason, cuisoare, coriandru, nucsoara, enibahar, 1ou

pentru decor: 1 albus, 100 g zahar pudra, drajeuri colorate si perle de zahar(eu am pus bilute colorate) + colorant alimentar rosu
in plus: hartie de copt

cum procedam:

se topeste untul si se dizolva inauntru mierea si zaharul;se ia vasul de pe foc si se lasa sa se racoreasca.
se dizolva bicarbonatul in 2 linguri de apa si se amesteca impreuna cu faina, cacao, mirodenii si ou. Se adauga compozitia de miere si se framanta aluatul. Daca e prea moale se mai adauga faina;se infasoara in folie si se lasa la frigider 12 ore.
Cuptorul se incinge 200 g. C. Se tapeteaza tavile cu hartie de copt. Pe planseta tapetata cu faina se intinde o foaie de aluat groasa de 1 cm si se decupeaza bucatele cu forme speciale. Se aseaza in tavi. Se coc 15 min. pana se rumenesc.
Se amesteca albusurile cu zahar pudra.;se toarna amestecul fluid intr-o punga, se decupeaza un colt si se decoreaza turtitele. Se lipesc perle decorative de zahar.
Se prepara in timp de 45 minute.

poza aici


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 1 luna

Mergi la inceput