PRAJITURI - VERONICA

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

da,da dar nu erau umplute cu gem.avea o crema cu unt ceva inauntru.
imi pui reteta te rog?



"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Tot de pe aici e luata reteta,de la adi2003.

Numplus (prajitura tip bezea)adi2003

350 grame faina se omogenizeaza cu 250 gr. unt sau margarina (sau 200 gr. Untura).
Se adauga 4 linguri cu varf zahar praf vanilat, 3 galbenusuri si daca mai e necesar putina smantana ca sa se lege, dar aluatul trebuie sa fie tare.
Aluatul se intinde subtire, se decupeaza rondele mici cu un paharel de tuica sau cu o cutie de medicamente (de marimea unei monezi). Se pun in tava una langa alta.
3 albusuri se bat foarte foarte bine cu 280 grame zahar pudra vanilat. Cu spritul de tort, pe fiecare rondea se pune cate o floricica de spuma, mai turtita, astfel incit sa acopere intreaga suprafata a cerculetului.
Se coace la foc mic, mai mult sa se usuce.
Se scot din tava, iar reci se lipesc 2 cate 2 cu gem.


Daca zici ca ce ai mancat tu erau umplute cu crema,poti sa le umpli cu unt frecat cu zahar pudra,esenta si cacao..
Mie mi-au placut umplute cu gem acrisor..

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

merci mult.notat si vin cu realizarea in curand



"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Am vazut ca in ultimele pagini au fost ceva discutii (contradictii) despre prajitura televizor.Eu am facut-o de curand dupa reteta de aici chiar am scris ca mi-a iesit foarte bine. E adevarat trebuie sa ai ceva experienta sa "simti"cand aluatul de la foile maro e bun de intins.Conteaza cata faina pui daca e prea tare se rupe nu mai e elastic sa il intinzi.Eu am intins foaia direct pe dosul tavii nu am pus hartie si a fost o.k.Data viitoare o sa pun putin mai mult unt ca sa am mai mult aluat si sa ajunga bine pana la margini.Dar secretul e ca aluatul se framanta bine cam 10 minute ca sa se omogenizeze si asa devine elastic.Iar faina se pune treptat la inceput mai mult si apoi pe masura ce il framanti mai adaugi cate putin.Si nu stiu daca are importanta dar imi aduc aminte ca in Romania se folosea amidon aici nu stiu cum se cheama si am folosit praf de copt.Sper ca v-am fost de folos.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monika@USA spune:

quote:
Si nu stiu daca are importanta dar imi aduc aminte ca in Romania se folosea amidon aici nu stiu cum se cheama si am folosit praf de copt


Eu cred ca se folosea amoniac alimentar, aici se numeste Baker's Ammonia, poti sa o cumperi on line de la www.kingarthurflour.com/" target="_blank">http://www.kingarthurflour.com/
Am incercat sa pun tot linkul, dar nu merge... Daca ajungi la Home page, search cu Baker's ammonia si o vei gasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Mersi mult.Stiu ca are un miros mai intepator dar o sa incerc sa il gasesc.Cred ca si de la asta foile ies mai fragede.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caty7free spune:

o reteta de prajitura fanta fara branza de vaci stie careva?[pm]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Caty, nu stiu ce sa zic.....poti face eventual alta prajitura. Asa e reteta aia cu branza.
Sau:
Poti face ce crema de care vrei pe blatul ala si pui glazura din suc fanta.

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Sa va spun ce fursecuri am facut azi pentru Craciun. Ele se pastreaza in cutie de metal. ioa n-am avut de metal si am pus in cutie de carton.

Fursecuri de Craciun
Deci I tura de fursecuri am facut-o cu pistolul de biscuiti(cele albe din poza de mai jos).

Compozitie pentru pistol de biscuiti:
500 g faina, 2 galbenusuri, un praf sare, 250 g margarina (eu am incalzit-o la micro si a fost moale),200g zahar pudra, lapte caldut cat cuprinde.
Le-am ornat cu stelute si bobite colorate si in mijloc am pus cirese confiate-jumatati.

Tura II de fursecuri. Pentru ca mi s-a stricat pistolul am intins cu sucitoarea si am decupat forme:inima, brad, luna, stea, fluture.

Aceeasi compozitie de aluat ca la primul + cacao dupa preferinte(atat cat sa iasa aluatul maro).

Aceste fursecuri maro le voi glazura cu ciocolata topita in ploaie si le voi lasa pe un gratar sa se scurga.


poza la fursecurile facute de Craciun aici


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

Buna fetelor, am citit toate retetele voastre , sunt superrrrrrrrrrrr ,nu am cuvinte,dar as vrea sa o intreb pe BALBINA cum face prajitura " Lemon meringue pie " ca arata super in pozele ei.
Te rog frumos sa imi sctii si mie reteta, iti multumesc mult de tot si astept raspuns.

Sarbatori Fericite !!!


annes

Mergi la inceput