Ai nostri ca brazii (ian-feb05)30

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Alina, frumusica Mandy! Si eu tot asa stiam despre negatie. Eu folosesc nu e voie la chestii destul de grave, gen umblat la aragaz, stat pe marginea patului in semi-echilibru sau cand face ceva chiar rau. In rest incerc sa-i explic de ce nu trebuie sa faca ceva. De ex, de la inceput l-am invatat sa nu rupa florile spunandui sa le faca titi. Asa ca el cand ajunge langa o floare o mangaie si zice titi.
In general, e bine sa nu tipi la copil, ca a tunci va tipa si el. Si trebuie sa fii consecvent si ferm. Va dau un exemplu. De vreo saptamana nu mai vrea sa pape supa. Adica il pun in scaunel si zic: papam supica? Si el incepe sa urle: 'nu! carne!' si eu ii arat bolul de supa si el incepe sa tipe. Si ii spun frumos ca mai intai papa supa si apoi carnea. Si el nu si nu. Atunci l-am lasat in scaunel si am plecat din bucatarie. El a mai tipat vreo 20 de secunde dupa care a inceput sa ma strige. M-am intors si l-am intrebat ce vrea, si a zis papi. Si eu am zis 'papam supica?' si el 'da, bine'. Si a mancat. Dar bine inteles ca ei incearca sa obtina ce vor oricand, e datoria lor:) Iti testeaza rezistenta si vor sa vada daca cedezi. Sunt foarte smecheri...

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sunt total de acord cu tot ce ati scris. Tocmai asta ziceam si eu, ca e bine sa folosim cat mai rar " nu e voie" si doar in situatii limita, dar al meu face destule care sa necesite : " nu e voie", " faci buba, au, au, au", " arde", etc. Cand e vorba de siguranta lui nu ma mai uit ce spun, si vad ca deja stie. Zice singur " ate, au, au au", stie si de buba, stie ca poate cadea si se lovi, apoi da " na, na, na" ba zidului, ba obiectelor de care se loveste.


Bubu, sa stii ca te inteleg perfect ca ai plans cand s-a speriat. Si eu accept totul dar nu sa se sperie, ca aia nu rezist sa vad.
Daca ii il vad speriat ( din orice motiv) il iau imediat in brate si il strang cat pot eu, ca sa fie ok.
Oricum, revenind la ridicat tonul sau dat una la pampers, nici vorba sa se sperie de astea, dar daca l-as inchide in camera singur s-ar speria si asta nu fac.


Foarte bine a spus Coraly de consecventa. Asa procedez si eu la mancare, doar ca el nu mai sta pe scaunul de masa, si atata vreme cat mananca bine, chiar daca se plimba, eu sunt ok, deoarece decat scandal, mai bine sa pape.
So, iar am deviat, vroiam sa spun ca daca vrea sa manance altceva, de exemplu desert si vrea sa sara peste masa de pranz, il ignor, si tot mananca pana la urma. La inceput imi da peste mana, dar daca il ignor cateva minute si ma uit la tv vazandu-mi de mancarea mea, sa vezi cum mananca dupa aia, deci a vazut ca nu ii merge.



Lavinia, iar m-ai distrat cu " esti o purcica". Esti figura mare.
Ba sa ne mai povestesti ca noi ascultam ( adica citim) tot ce se scrie.


Apropos de schimbatul pampersului, parca v-am spus ca de vreo 4 luni il schimb doar in picioare, nu? Am tehnica deja, sunt obisnuita.
Ce credeti, ca mai sta baiatul meu in pat? Nici vorba, nu suporta, dar in picioare e mielusel.
Asta ma duce cu gandul la faptul ca n-a mai vazut olita de vreo 2 luni, deoarece mami lui e tare comoda si asteapta o minune sa rezolve situatia, sau eventual, asteapta sa faca direct la wc.




Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Amaya, chiar ca e super canapeaua! Ce bine doarme in ea si e micuta, nu ocupa spatiu, imi place mult. Lacul acela de unghii e o solutie, dar eu inca nu-mi fac griji, se va dezvata el de obiceiul asta.

Ubi, cateodata Vlad isi baga 2-3 degete in gura si le roade la masele, trebuie sa-i mai iasa ultimele 4 si cred ca-l jeneaza deja gingia. Si daca se uita la desene sta cu ele in gura, dar nu tot timpul. Daca ii spun sa le scoata mai rau face. Afara sau la nani nu baga degetele in gura, doar prin casa si cateodata si de plictiseala.

Crinuta, eu nu cred ca as putea sa-l schimb din picioare, nu stiu cum...trebuie sa-l potrivesc bine, sa desfac elasticele acelea interioare, altfel cred ca s-ar uda.
In legatura cu masa, daca el nu vrea sa manance sub nici o forma eu il las pana cere singur. Daca la pranz nu vrea, se culca apoi cand se trezeste primul lucru pe care il zice e "papi".

Coraly, ai dreptate, nu trebuie sa le spunem tot timpul "nu", la fel ca si cu celelate chestii, teoria o stiu, mai greu cu practica! La mine tonul folosit cel mai mult este: Vladeee! vezi ca ti-o iei! sau Vladee, fii cuminte, o sa te lovesti! Chiar il las sa vada ca o sa se loveasca daca mai face lucrul respectiv, ma refer la lovituri minore. Apoi ii spun: Uite, vezi? ai facut buba, sa nu te mai sui pe masinuta, de ex...cateodata functioneaza, cateodata nu...

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Iti arat eu o data cum se schimba in picioare. Eu am invatat in aeropoarte, avioane, etc, unde nu aveam loc si sincer acum mi-au prins bine acele experiente.


Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Alte cuvinte des folosite: " du-te", " iesi", " hai la mama", " unde esti", " ce faci acolo", " iar faci dezastru", etc.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Crinuta expresia cu purcica o folosesc cand mananca diverse si dupa ce le mesteca bine le scuipa pe unde apuca,in general pe hol sau in bucatarie pe jos sau pe pat.M-am saturat sa frec covoare de seminte de dovleac mestecate,covrigi mestecati,mancare de toate felurile ba mai bea si apa sau suc din bibe,le pastreaza in gura si apoi le scuipa ca o fantana arteziana.Mai varsa si bibe cu lapte pe mobile si apoi sterge cu un servetel umed...Mai nou striveste boabe de struguri cu piciorul si apoi ii indeasa sub canapea de nu stiam de ce avem atatea musculite in casa.Cel mai mult ma enerveaza banana mestecata si scuipata pe covor ca o fleasca.Dupa care sare repede cu cate un prosop de bucatarie sa stearga ce a facut.

Azi a adormit plangand,a cazut de pe scaun drept in cap.Se catara pe orice si apoi si da drumul ca si cum ar zbura,cineva trebuie sa o prinda.Azi a alunecat,nu stiu exact ce s-a intamplat,eu eram in alta camera si era la tata in dormitor,mama il ridica pe tata in fund si ea intr-o secunda s-a urcat si a si cazut.

Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Lavinia, nasol cu cazatura. Eu credeam ca pe la 1 an si un pic o sa avem de suferit cel mai mult, dar pe-al meu acuma l-a lovit dorul de catarat. Ma dispera. Cum se mai simte tatal tau?

Legat de scutece, nu stiu cine intreba intr-o zi, parca Bubu. Si al meu poarta si ziua, si ca si Crinuta, astept comoda sa treaca direct pe wc. Chiar, nu stiu ce astept. O prietena stiti cum a procedat? A lasat fata fara scutec de vreo 2 luni incoace, la inceput a spalat o gramada de haine ude simurdare, pana s-a prins fetita ce se asteapta de la ea, si acuma spune. Desi accidente au si acum. Deci cu comoditatea nu rezolvam nimic. Ma gandesc sa mai iau cateva perechi de chiloti si sa incep si eu operatiunea, ca in ritmul asta ne prinde vara urmatoare tot in pampersi.

Apropo de Pampers, la al meu am senzatia ca nu i se potriveste asa bine croiul la marca asta, desi pana acum era ok. Dar de cand a mai slabit la burtica ii coboara in jos pampersul si il tare in parti. Acuam folosim numarul 5 si parca e mai bine, dar si la asta mai aluneca cateodata. Sunt curioasa daca alte marci i-ar sta mai bine. Ce stiti?

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Da Coraly, asa mi-a spus si mie cineva de aici. Cica iti trebuie o rabdare de fier si faci doar asta, adica il lasi in chiloti si cum vezi ca incepe sa faca il pui pe olita, si evident ca speli la chiloti de iti vine rau.
Eu am aici uscator, dar sincer, mi-e lene sa stau mereu sa il urmaresc. Mai am si altele de facut.
Nu e nici o graba, sa fim seriosi, decat ca vom scapa de cheltuiala pt pampersi, in rest, care e problema?
Eu zic ca daca deja Rayan isi da seama cand face kk si imi spune si apoi imi aduce pampersul e deja un pas inainte.
Cateodata il scoate desi nu e decat pipi, si atunci eu il pun la loc si ii spun ca nu e kk si sa il mai tina, ca nu schimb pampersul pentru putin pipi acolo.
Oricum, tati a inceput sa il ia la wc sa vada cum trebuie procedat, iar Rayan este foarte interesat.
Asa si trebuie, deoarece el de regula vine cu mine si va dati seama ca de la mine invata doar chestii femeiesti.



Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magga spune:

zic si eu ca va scriu una alta de trei zile dar mereu intervine cite ceva / cineva...

am tot citit in ultima vreme si mai rau m-am intristat si nici nu-mi merge ym-ul sa-i dau si eu ttzzzrr oanei. asa ca am hotarit solemn ca nu mai bag capul decit la clubul scutecelor...

am citit si povestea Clarei cea fermecatoare...felicitari si multa putere. mi-ati facut pofta de facut copii.
à propos de soacre eu toata saptamina asta (acu' mi-a trecut)bagam divortz de soacra cea urita si odata cu ea si de fiul din dotare.

asa...la noi cel mai des se spune attention. zice si hanna. "atanson" inainte de boacana. Liviana, ca tu m-ai intrebat de ce nu vb romana...deoarece in timp ce eu sunt singura sursa de romana toata lumea din jur vb alta limba.cre ca percepe romana ca pe o chestie de intimitate cu mine...si atit :D

Coraly n-as fi ghicit nicicum ce-s boshashoshe (parca asa era) dar m-am amuzat.

va dau si o ghicitoare simpla elefu (lb romana)

mai vin eu. ma duc sa hranesc familionul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Ne mai tineti minte? de mult n-am mai apucat sa trec pe aici. parca are ziua prea putine ore, nu-mi vine sa cred ce repede trece timpul si ce mari s-au facut copiii. Nectarie are 12 kg si 85 de cm. e cumintel ,destul de ascultator, foarte mancacios(cum se trezeste imi cere ciorapeii-"peii", imi aduce papucii-"papucu" si ma ia de mana spre bucatarie sa mancam- "pepem"). e foarte mamos, nu stiu ce sa ma fac cu el, nu m-ar deranja acum, ca mi-e tare drag sa-l vad asa lipicios, dar cred ca in ritmul asta o sa avem probleme dupa ce o sa nasc. nu vrea sa doarma decat cu mine, imi ia mina si o pune pe perna lui si pe urma se pune cu capul in palma mea si asa adoarme.daca mi se pare ca l-am adormit si vreau sa ma dau jos la treaba, se ridica si imi apasa capul la loc pe perna si imi zice cu un ton poruncitor "dormi". nu vrea sa plece nicaieri fara mine, nici macar cu tati. daca vede ca il imbrac imi aduce repede pantofii sa fie sigur ca vin si eu cu el.daca plec undeva fara sa ma vada, nu-i problema, sta foarte cuminte cu tati sau cu mamaia, dar cand ma intorc sare pe mine de parca nu m-a mai vazut de o luna, chiar daca nu lipsesc decat 10 minute.se joaca toata ziua cu Antim si Elena, ii iubeste mult, sa vedeti ce-i ia in brate si-i pupa cand ii aducem de la gradinita, ma topesc la fazele astea.de vorbit vorbeste tot mai bine, zice multe cuvinte, mai ales legate de mancare, dar nu le leaga deloc. cu olita stam foarte prost, imi mai cere din cand in cand sa-l pun dar nu face nimic. ii place sa ma ajute la treaba, sa-l trimit sa-mi aduca diverse lucruri. ma ajuta sa pun rufele spalate pe franghie, sa alegem spanacul, fasolea si orezul( va inchipuiti ce ma ajuta la astea, dar nu vreau sa-i interzic, sa nu-l descurajez daca tot e asa harnicut), pune toate lucrurile la locul lor (mai putin jucariile, la care are o mare placere sa le rastoarne in a doua secunda dupa ce le-am pus in cos), imi tine farasul cand matur si tot asa. la noi cele mai intalnite vorbe sunt bravo si da-te jos de acolo, ca ii place sa se catere si ma innebuneste facand echilibristica pe marginea paturilor sau eventual pe mese.ce ma deranjeaza mai mult e ca il apuca nervii prin magazine daca nu primeste ce vrea el, urla si bate din picioare. incerc sa-l ignor la faze din astea si sa-i distrag atentia,de cele mai multe ori merge, sa vedem daca s-o dezvata de asta in curand.
cam asta despre noi, sa vedem daca mai am timp sa citesc putin din urma si despre voi, si sper sa mai apuc sa intru din cand in cand
aa, am uitat sa va povestesc putin si de bebe din burtica, e bine, miscacios, promite sa fie tot unul mare, sper sa nu depasim 4.5 kg. se pare ca e tot baiat, o sa merg iar la eco saptamana viitoare, sa vedem daca nu se infirma teoria asta.eu ma simt in plina forma, e cea mai usoara sarcina pana acum, slava Domnului, nu am avut deloc probleme, doar ca ma mai doare spatele cateodata daca exagerez cu treaba, ceea ce nu prea se intampla.

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput