Ai nostri ca brazii (ian-feb05)30

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Crinuta, ai dreptate.
Am remarcat ca daca eu tip la el, sau ii spun ca nu mai vorbesc cu el, incepe si el sa tipe, sa se enerveze si sa planga. Nici eu nu mai vreau sa-i dau la fund, dar Vlad este atat de incapatanat...nu stiu cum sa procedez...nu mai pot sa-l schimb de pampers, ma loveste cu picioarele, se intoarce la secunda si fuge in fundul gol...ma chinui rau de tot la schimbat. Apoi, daca vine la mine sa ma ia de mana sa-mi arate ceva, ma duc de cateva ori, ii dau ceva de joaca, si eu imi vad de treaba mea, la un mom. dat se enerveaza ca nu stau cu el si incepe sa tipe, sa dea si cu manutele, cu palmele...de tavalitul pe jos am scapat, nu a mai facut demult crize din alea...dar e f.f. obraznic...cateodata, nu tot timpul. Are momente cand e cuminte, se joaca si singur.
Cred ca nici eu nu am suficienta rabdare cu el, incerc sa-i explic tot timpul de ce nu e voie...

Deci, cu teoria stau bine, practica e mai dificila!!!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Te inteleg perfect.
Eu am remarcat un lucru: el nu intelege ca eu de fapt cand tip ma supar pe el si atunci ma imita, ia de ex. telefonul si incepe sa tipe, prefacandu-se ca se cearta cu cineva.
De regula se uita la mine cu o figura din aia nevinovata care nu intelege ce are mama de tipa asa ( asta a remarcat si sotul), deci, e clar, nu intelege, ba chiar crede ca asa trebuie sa faca si va invata sa tipe, crezand ca e normal.

Stiu ca de la teorie la practica e o diferenta uriasa, si o vad pe pielea mea.
E greu sa nu ma enervez cand mananca orice de pe jos de N ori pe zi, sau cand baga servetel in gura de vreo 20-30 de ori pe zi, sau cand incepe asa cum ai zis si tu sa se enerveze din nimic si sa tipe ( mama ce ma irit atunci), sau cand vine si da cu capul in umarul meu, si lista e lunga.
De tavalit n-a facut-o niciodata, dar dadea din picioare, din maini, se lasa in genunchi ( asta o face si in magazine si atunci eu il las si plec si sa vezi cum vine dupa mine).
De tipat isteric l-am dezvatat si sunt mandra ca am reusit asta, asa ca acum ne luptam cu incapatanrea.
Inca ceva: el nu se revolta cand eu tip sau ii trag una la fund, din contra, ori pune buzita ( si eu la asta nu rezist si il iau in brate in 2 secunde), ori ma pupa pe mana si ma topeste de mi-e o rusine de mine si de slabiciunea mea, ca de fapt asta e ce fac, semn de slabiciune.
Mama ce tare sunt la teorie, mai greu cu practica asta.

Oricum, hai sa nu ma subestimez prea mult, ca totusi se vad ceva rezultate. De cateva zile nu ne certam si tip mai putin.
Oricum, momentele astea sunt putine, in rest ne iubim, ne pupam de 1 milion de ori pe zi, vine, ma imbratiseaza, ma pupa, imi aduce pantofii cand plec, poseta, abaya ( haina aceea) si face tot ce il rog.
De cate ori nu uit sa imi pregatesc prosopul langa cada si el fiind cu mine in baie, il rog sa imi aduca prosopul, si evident o face.
De fapt, cam orice il rog face, ceea ce e mare lucru, zic eu.



Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Deci ei inteleg ce vor pana la urma!!
La fel si Vlad, cand ma trezesc, ma dezveleste el si zice "gata", imi aduce "pupucii", apoi pe ai lui sa i-i pun si tot asa. La baie la fel, ii spun sa aduca prosopul din camera lui si intelege. Dar cand il cert nu prea intelege de ce!! Sunt si smecheri pe deasupra, rau de tot!
Acum doua zile m-am suparat rau pe el, i-am dat una la fund, am si tipat apoi i-am spus sa stea la el in camera ca e pedepsit si i-am inchis usa. A inceput sa planga rau de tot si a venit la mine si ma strangea de picioare. Concluzia: s-a speriat tare, a crezut ca plec, ca il las singur, nu stia de ce sunt asa suparata.
Cred ca sunt inca mici sa faca diferenta de ce e bine si ce e rau, ce inseamna sa lovesti etc.
Trebuie doar sa perseveram.
De atunci am zis ca nu mai tip la el si nu-i mai dau la fund. Atunci l-am luat in brate si am plans asa amandoi vreo 5 minute, nu-mi mai dadea drumul la gat. Am plans asa de tare, imi parea rau de tot ca l-am speriat...

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Deci va amuz....nu va mai zic nimic de acum incolo,eu imi spun oful si-mi descarc stresu'(teoretic il descarc ca din pacate tot in spate il simt) si voi va amuzati....Pai frumos va shade?

Expresii clasice de acuma:Natalia te plesnesc;Natalia pleaca de acolo;Natalia esti o purcica;Termina cu ciupitul;Mai copile tu n-auzi;Natalia da-te jos de pe scari;Sa nu te misti(asta e la schimbatul pampersului care decurge exact ca la Bubu);Natalia da-te jos de pe masa ACUM(se urca pe masa din bucatarie cam de 10 ori pe zi cel putin)....si or mai fi dar nu-mi trec acum prin minte.

Din pacate nu ma pot deconecta,sa fiu calma,zambitoare,toleranta.As vrea eu....dar nu pot.Cel putin nu acum,sper ca in Liban sa imi revin.

Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Ubi La Multi Ani si casa de piatra in continuare!

Trebuie neaparat sa ies la dans cand ajung in Liban...mi-e pohta de dans!

Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Lavinia, aia cu "mai copile tu nu auzi" o zic si eu!
Si eu am chef de iesit, macar in oras, undeva, oriunde!!!!!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Bubu, am inteles eu bine sau Vladut sta cu degetul in gura? Ca Alexandra mea cand nu are ce face sau ii e somn baga degetul in gura. Am citit ca pana la 2 ani e ok dar eu speram sa nu ajung pana acolo. I-am pus si bandaje groase pe degetele mari dar pana la urma le-a bagat cu tot cu leucoplast si cu tifon si cu tot ce mai era acolo. Si sa-i pun ardei iute parca nu-mi vine. Aseara i-am soptit la ureche "scoate degetul din gura" pana m-a durut pe mine gura si am enervat-o si pe ea ca nu putea sa adoarma de "picatura chinezeasca".

www.ubi.ro
http://pg.photos.yahoo.com/ph/criszaman/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Buna dimineata fetilii! Haideti la cafeluta!

Coraly, multumesc...eu sunt din ce in ce mai incantata de ea. Andrei sta in ea in permanenta. Isi ia jucarii si se joaca acolo sau isi ia apa si biscuiti si se intinde in ea si sta acolo mult si bine cugetand la nemurirea sufletului si tot asa. A devenit locul/obiectul lui preferat.
Bineinteles ca intr-un an-un an si ceva i-o voi schimba ca doar am luat-o ca mijloc de tranzitie spre pat normal.

Bubu, multumesc...eu m-am agitat atat dupa canapeaua asta tocmai fiindca Andrei escaladeaza tot si sunt foarte multumita de alegerea mea. Este utila, comoda (Andrei stie deja sa o desfaca singur), stransa salveaza foarte mult spatiu din camera (in comparatie cu patul de lemn) si intinsa nu deranjeaza absolut deloc si cel mai important este complet din burete si nu are nici macar o particica tare in care s-ar putea lovi, iar husele sunt toate cu fermoar si se scot super simplu. Am mai pus poze de ieri de la pranz, cand facea nani (a adormit asa de repede ca nici n-am apucat sa-i pun cearceaf).

Crinuta, multumesc. Desfacuta are 1,30 m.
Apropo de intrebarea ta, cele mai folosite expresii la noi sunt "Andrei esti prea aproape de televizor, treci pe canapea", "Da-te jos", "Lasa bluza pe tine", "Da-mi un pup".

Apropo de tipat, am renuntat de mult fiindca nu dadea rezultate asa ca acum ma supar pe el si ii intorc spatele sau nu-l mai bag in seama si asta functioneaza sau cand scoate tot felul de lucruri de prin sertare doar ma uit mahnita la el si il intreb "ce-ai facut aici? De ce?" si imediat deschide sertarul cu pricina, le indeasa la loc si apoi se uita mine si zice "gataaa!?!" ridicand din umeri. Din fericire tacticile astea nu e nevoie sa le folosesc foarte mult fiindca la noi merge de minune metoda distragerii atentiei.
La umblatul la prize insa nu a functionat metoda distragerii insa din momentul in care l-am pus eu sa scoata un stecher din priza n-a mai fost interesat de ele (daca nu e interzis nu e nici interesant).

Va si va doresc o duminica placuta.

Oana 24+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Ubi, Bubu, eu am un lac de unghii, cumparat din greseala de cumnata mea , care se numeste "Antibite Clear" si initial n-am stiut ce vrea sa insemne asta insa dupa ce l-am dat pe unghii am realizat. Are un gust amar, oribil, care nu se duce prin spalare, mie imi era si frica sa ma apropii cu unghiile de gura mea, fie si din greseala...ma gandesc la faptul ca poate fi o solutie viabila daca aveti cum sa reusiti sa le dati pe unghii.

Oana 24+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna dimineata gagici , eu sunt la ceai dimineata si va citesc timp in care Mandy e cumintica .
Eu ii vorbesc toata ziua f. mult de4 cand era bb. asa m-am obijnuit , ii spun mai des : hai la mama , ce vrei , o sa fie bine , e bine , nu deschide dulapul .
Eu ii spun f. f. rar nu e voie sau cuvantul nu , am inteles ca nu e bine asa multa negativitate si nu folosesc mai degraba ii spun " Mandy papusa nu vrea sa doarma hai sa o plimbam in carucior " ea asculta si io o indrumez la ceea ce face .Daca spun nu simplu plange . II place cand ii explic .
In rest am fata mare , ma minunez de ea in fiecare zi , nu spune multe cuvinte insa face faze de ramn masca .

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/alina121alina/my_photos

Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 15 luni

http://home.wanadoo.nl/w.deroo/
olanda

Mergi la inceput