Prichindei martie-aprilie 2005 (102)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rp spune:

Ligia, bravo! Sa inteleg ca tati cel curajos nu s-a molipsit? Bravo si lui!

Rrox, nu este deloc offtopic.Eu sincer m-as ingrijora daca ar fi prea cuminte in clasa. (cum fac cu Mara, daca sta o clipa locului o verific repede sa nu aiba febra). Eu nu mai sint la curent cu ce se invata in clasa I acum, dar ma indoiesc profund ca sistemul este adaptat la inteligenta si nivelul de cunostinte cu care a mers Mariuca la scoala. Si ca sa nu fac numai teorie iti dau exemplul personal: pentru ca eram terorista rau, ca sa-mi ocupe timpul ai mei m-au invatat sa scriu, sa citesc (sa-mi citesc singura povestile si sa nu-i mai bat la cap) si sa fac calcule diverse. Primii doi ani de scoala au fost un dezastru. Am amintiri din copilaria mica, cit de stupid mi se parea sa scriu intre liniutele alea si cit de plictisitoare mi se parea scoala in general. Ai mei m-au lasat in pace, nu m-au ajutat la lectii niciodata si abia in clasa a 3-a scoala a inceput sa mi se para o provocare si mi-am "revenit" destul de bine, n-am fost geniala (n-am fost la olimpiade internationale), dar am invata foarte bine.
Acum apropo de asemanari, mama o admira pe Mara: ce frumoasa, ce dulce, ce inteligenta este = seamana cu Cristi. Cind e incapatinata si vorbesti singur pe linga ea ca nu te baga in seama = seamana cu mine cind eram mica. Saracii, sint inca marcati.

Marutza, iubirea noastra

roxana si marutza (22.03.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

si noi ne-am saturat de vremea asta pana-n gat...tocmai ne gatiram si noi sa iesim si....a inceput ploaia...pana ne-am dezbracat ...a iesit soarele...dar n-am mai iesit...m-am apucat de facut mancarica ...
sper macar cand mergem la mare sa fie frumos...sa ne balacim si noi...am vazut si noi piscinutzele ,ce frumoase sunt, noi o s aluam una simpla rotunda pt la mare, poate pe la 3 ani una cu topogan...



Adriana si bb Cezarica 23 Aprilie 2005

Cezar,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Am reusit sa iesim afara!
Am stat 30min, ca atat e norma,e de-abia a doua iesire. Nati a dormit dusa, si nici acum nu s-a trezit.
Maine poate e frumos si ducem ambele fete in parc, tare mi-as dori.

Nino, Rrox - va multumim si voua!

Daria - mi-a placut la nebunie ce-ai povestit despre vizita la psiholog. Super experienta!

Mi-ar fi placut si mie sa o duc pe Irina, numai ca, din pacate, aici fetita mea scumpa cred ca ar avea niste lacune, pentru ca socrii mei, oameni in varsta, s-au preocupat mai putin de joaca si educatia ei, cat de dragalasit, pupat, tinut in brate, mers afara si mancare.
Ca urmare, cand am ajuns la ei, am gasit-o pe Irina rasfatata, dornica tot timpul sa stea in brate, dar f bine dezvoltata, in sensul ca mananca f bine, orice ii fac ei. Si se chinuie sa-i faca tot ce-i mai bun, sanatos, si in fiecare zi altceva.

In fine, nu vreau sa ma mai gandesc, ca e un subiect tare dureros pt mine.

Fetelor, as si eu o intrebare: are cineva melodia lui Zucchero "Baila morena"? Caut un cd cu el si melodia asta de mult timp, dar nu gasesc. Imi place la nebunie. Daca o aveti, pls dati-mi-o si mie.

Irina, piticul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

andira,
daca poti intra pe mess si ti-o dau eu.daca nu,ti-o trimit pe mail.
mai vin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

gegea si ligia,multumesc ca ati remarcat absenta noastra si v-ati interesat de soarta noastraNu vreau sa ma vaicaresc,pentru ca nu mi se pare ca s-a intamplat nimic serios,doar mai multe maruntzele cumulate si obositoare.Eu am racit din nou,la nici o saptamana dupa prima raceala,de cand m-am intors de la Brasov,D-zeu stie cum,ca nu-mi pot explica;mai enervant este ca a racit si Alexut,tot"din nou",nu mare"mucareala",ba chiar minima,dar suficient sa-l tracaseze in conditiile in care il chinuie nenorocitele alea de 4 masele care nu vor sa iasa de 2 luni,asa ca facem nopti albe.Mai administram cate un antiinflamator,dar nu imi place sa fac exces,ba chiar sunt "zgarcita"rau cand vine vorba de medicamente.Azi,desi azi noapte intre 22 si 3 m-a trezit de 6 ori,apoi i-am dat"doza",si a durat 1 ora sa-l adorm,a fost in forma;si eu!Asa ca ne-am plimbat cu si mai mult spor decat zilele precedente.Nu mai mergem la plaja,ca fugim de ploaie,dar sunt suficient de multe locuri de explorat si vremea a fost calda.
Am vizionat poze:Bia,Cezar si Raducu[mi s-a ridicat parul cand i-am vazut nasucul,dragul simpaticul Raduc],niste dulci si frumosi,dar Nati m-a dat gata,pentru ca delicatetea ei de bebelus nou-nascut mi l-a readus in minte pe Alexut si asa o ciuda m-a apucat pe resursele noastre limitate[din toate punctele de vedere,apropo de ce spunea si andira de educatie,joaca etc],ca tare as fi vrut doi...,dar e bine fiecare sa-si cunoasca posibilitatile.Eu le admir pe mamicile care au mai avut curajul de inca unul,doi etc copiisi care ii cresc cum se cuvine,ca de-astia facuti"la norma",sa ma ierte Dumnezeu,cate 8 si ei n-au ce manca nici 2,darmite educatie,psihologie si ce alte filozofii ne umbla noua prin capetele de mamici
andira,Nati nu seamana,in opinia mea,cu Irina,dar nu cred ca are nici o relevanta,atat timp cat amandoua sunt minunate!Sa te bucuri de ele si sa ai parte de norocul de a le oferi tot ce va doriti!Ce-ti mai face"laptaria"?Esti bine?
rrox,felicitari pentru IQ-ul Mariucai si pentru obiectivitatea ta de mama inteligentei si intaligenta;faptul ca observi minusurile si intervii "stiintific",fara sa consideri ca"asa copil ca al meu nu s-a mai pomenit"nu poate decat sa-i aduca beneficii majore fiicei tale,iar pe tine sa te certifice din nou drept ceea ce stim=desteapta,informata,nu exagerata, dar nici delasatoare.Bravo!Iar din experientele tale invatam si noi,asa ca nu esti offtopic deloc.La fel,mi s-a parut interesanta relatarea dariei,nu mi s-a parut deloc offtopic.
rp,n-oi fi fost tu la "olimpiade internationale",dar din modul si continutul comunicarilor tale de cand te-ai alaturat grupului nostru,eu te consider de acel nivel,si cred ca in asentimentul celorlalte mamici
zuzunaki,intrebai de AC:ce anume te intereseaza,firma,puterea,amplasamentul...,ca sa nu bat campii degeaba.
ligia,ma bucur ca intrati in etapa "sanatosi tun"si s-o tineti tot asa;tare m-am mai distrat de toate ipostazele cu bilele,tare-i scump...
Hai c-am scris o groaza,desi sincer n-am apucat sa citesc,ca sa dau si raspunsuri unde e cazul,si nici nu cred ca mai am cand...e fantastic cum zboara timpul!

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora racz spune:

Mamacita iti doresc sanatate si tie si samuraiului;am crezut ca ati plecat in concediu;si eu fac nopti albe tot din cauza maselelor;azi noapte de la ora 2 s-a trezit din ora in ora si chiar mai des;eu sper sa-i iasa mai repede dar daca tu zici ca de 2 luni va chinuiti nu mai sper!!Maine seara ytrebuie sa mergem la o nunta dar nu vreau sa o intind asa ca voi gasi un pretext sa nu ma prinda dimineata acolo;asa as dormi!dar traiasca cafeaua de dimineata!Tu cum reusesti sa te "montezi"dupa o noapte de nesomn?sau mai bine zis mai multe?Pe mine cand ma intreba cineva ce mi-as dori,raspunsul vine sigur:200ore de somn!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramella spune:


Nu am avut acces la comp zilele astea,se vede ca sotul a avut liber.
Noi ne laudam cu un nou dintisor si cred ca se anunta masele.
La dr am fost dar e super aglomerat,eu care credeam ca doar noi vom fi,avea loc doar in august,dar asistenta draguta ne-a facut loc miercuri inainte de program.Vin la cabinet chiar din alte judete,m-am mirat.
Cu trezirile nocturne continuam,sper sa fie totusi de la dinti.
RP mersi de sfat,incerc din nou maine sa-i recoltez urina,azi am mai fost dupa pungute.Cred ca o lipeam cam sus totusi.
MAMACITA sanatate lui Alexut!
TEO sa va iasa maselute repede si fara dureri!
ANK ce fruumos povestesti cum va petreceti voi timpul liber!
DANNA ce fata cuminte ai!

SOMN USOR!
cARMEN SI alicia

http://pg.photos.yahoo.com/ph/krinis_caramella/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Buna fetele,
Multumim tuturor care ne-au admirat:Ligia pupici Raducului,Rrox pupici zanelor,elinia.
Caramela,sa stii ca nu mai imi amintesc exact dar fac sapaturi.
Gegea multumim,ma straduiesc sa vin mai des ca tare mi-e dor sa va citesc ,dar nu-mi iese tot timpul.
Marox,pupici zanei ,iti dai seama ce m-am distrat cand au venit de la mare si am aflat povestea.....
Rp,Daria mersic mult,sa dea domnul sa fie si sa termin cu scoala asta,sa pot incepe alta.
Daria super mi-a placut descrierea de la psiholog.
Teodora mersi pt urare,mie imi vine sa-mi bag capul in apa rece,caci mi s-a incins neuronul prea tare.
Rrox poate ca Mariuca nu trebuie sa se obisnuiasca cu "trebuie'sa faca ceva,eu cred ca sunt si alte fraze care pot obtine ceva de la un copil,zic si eu nu scot pistolul.De exp aici nu se foloseste cuvantul trebuie.
Mamacita sanatate pupici samuraiului sa -i treaca mucisorii.
Zuzuse spune ca ac nu e tocmai bun pentru sanatatea noastra,mai bine deschizi fereastra.
Si noi am avut doua zile 33 de grade si eram cam lesinati toti,dar acu a revenit la normal,adica azi a fost naspa,18 grade si mai pe dupa-masa se facu de 20.
Cand a fost cald ne-am balacit si noi nitel,a fost super.
Nu stiu daca v-am spus,daca da iertare,si sper sa nu va plictisesc,am invatat sa batem din palme ,imi arta degetelele,ne-am jucat nitel cu degetelele si le numaram si azi am venit de la munca si nu-s ce ma apuca si am inceput sa numar degetelele(o fi vreun semn?)si Martijn a venit langa mine si mi-a aratat degetelele.Dar sa va povestim ce putem face cu degetelele.
Am mai pus ceva pozici in ultimul album.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/danaready/album?.dir=9758re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/danaready/my_photos

Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Gata, avem Raduc acasa. Cuminte, grasutz si mancacios. Azi noapte nu a dormit f bine, a mai chitait aproape din ora in ora, cred ca isi uitase patul. E un "cersetor", daca te vede mancand ceva, e linga tine cu gura cascata ca o oasarica, astepata sa-i vari ceva in gura.
Azi dim a mincat juma de felie de paine cu cascaval si jumate cu miere. Asha frumos mesteca, e baiat mare de-acuma!

Aseara m-a sunat socrela. Cica, ai primit coletul? E ok, e intreg, esti multumita??

mamacita, bine ca ai dat un semn ca ne ingrijorasem, ca nu-ti statea in fire sa dispari. Daca tu esti racita nu-i asha grav, bine ca Alex e numa un pic mucos, ca el e important . Scuze, dar asta e, ai trecut pe locul 2
Nasul lu Raduc acum e vindecat, desi vad ca a provocat emotii la toti care s-au uitat la poze. Va dati seama acum ce am sintit eu cand la-m vazut prima oara asha?



Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Multumesc Teo,Caramella,Dantje.
Teo,desi am antrenament de ani de zile cu lipsa somnului,cafeaua de dimineata e nelipsita
Dantje,am admirat inotatorul si piscina cea frumoasa,s-o stapaneasca sanatos.I-ati luat pampers de piscina?Ca asa mi s-a parut,seamana cu al lui Alex,dar el inca n-a apucat sa-i faca safteauaSunteti multumiti,se spala bine[in caz ca patiti un"accident"major,de kaki]?Piscina i-o dezumflati zilnic sau ramane asa?
Apropos,Ank,daca nu e prea mare efortul,te rog mai pune si ptr mine linkul cu piscinele.

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput