Bebe nascut la 33 de saptamani: e foarte grav?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Pai vin din cand in cand la calculator, nu stau tot timpul pe scaun. Stau in pat si citesc, ma uit la televizor, ma lucrez la un goblen, mai stau cu ochii pe pereti... Dar nici chiar 42 de saptamani nu vreau, zau, ca oricum bebe e mare (la toate ecografiile mi s-a spus), iar eu vreau sa nasc natural. 38 de saptamani e ok? Please...

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Medeea, mai ai putin si tii bebelina in brate - mamica fericita si norocoasa. Daca nu poti sta in pat, macar la piscina sa nu mai mergi. Daca doamne fereste se rup membranele cand esti in apa? Eu stiu ca odata desprins dopul gelatinos riscul de infectii creste. Cel mai safe e sa stai acasa. Sper sa nu te superi ca m-am bagat si eu cu sfaturi... dar sunt patzita rau de tot.
Iti doresc nastere usoara si cat mai aproape de s 40 si o fetitza frumoasa si mancacioasa!

Papadie, nici nu stii ce mult m-a linistit ultima ta postare. Eu abia am incheiat 22 saptamani si mi s-a prescris deja injectia cu dexametazona pt. maturarea plamanilor bebelusului. Credeam ca e mult prea devreme si imi faceam griji ca ar putea sa-i dauneze bebelului in cazul in care pot sa duc sarcina mai incolo de saptamana 28. De nastere prematura nu cred ca scap pt ca sunt izoimunizata, dar macar de-ar fi cat mai aproape de termen...


Larisa 22+ Horia Matei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

papadie , dar totusi ai facut 2 injectii in 48 de ore? Intreb, pt. ca o cunostinta a facut vreo 3 sapt. la rand, in fiecare luni, cate 2 injectii - una dimineata si una seara.

Mi-ka
www.snugglepie.com/tickers/tdb.php?tid=478145&ignore=1" target="_blank">bebelusul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

laliq ca si Medeea va dam voie sa nasteti la 38 de saptamani:)) Medeea dai o bere:)
Mi-Ka da. de fiecare data asa am facut injectiile. colega mea de camera le facuse la 23 de sapt (ea e insarcinata cu gemeni si acum 3 ani a nascut o fetita la 27 de sapt). tot asa 2 la 48 de ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Medeea, iti tin pumnii sa ai rabdare in continuare, hai ca mai ai 3sapt pana la 38, nu e asa mult. Cum vrei sa nasti: cu/fara epidurala? Ai ramas la Dr.Posea?

Sandra 25+ poze

varsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Sandra, eu imi doresc sa nasc natural cu epidurala. In cazul in care suport durerile, poate renunt la epidurala. Asta ar fi ideal, nu? Da, tot la Dr. Posea am ramas, ne intelegem din ce in ce mai bine. De ce, tu ai renuntat?
papadie, sigur ca dau berea, mai ales ca-mi dai voie mai devreme! Ce fac bebelinele?
laliq, m-ai pus pe ganduri, la asta nu ma gandisem, chiar, daca se rupe apa... in apa? Atunci nu as simti, nu? Of, si astazi aveam program de inot... Dar tu cu ce zici ca esti patita?

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 35 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellietudor spune:

quote:
Initial creeata de Medeea76

Am eliminat dopul gelatinos, iar colul e deschis (cam 1-2). Intreb mamicile care au deja un bebe nascut prematur si pe fetele care cunosc astfel de situatii: e foarte grav daca fetita mea s-ar naste acum, la 33 de saptamani? Stiu ca trebuie sa mai avem rabdare, stau cuminte acasa si fac tratament cu No-Spa, Gynipral si Scopantil, dar daca totusi se declanseaza travaliul, cat de grav e?

Medeea 33 saptamani fix




Medeea , honey! Eu sunt gravi in fix 32 de saptamani acum, si m am lovit tot de problema iminentei de nastere prematura! Fetele zic acolo de 2 injectii, eu daca ti as zice ca dok al meu mi a dat sa fac 12, iar eu deja am facut 9( cate 3 per week)... cum ti s ar parea?! Si uite ca bb e ok, inka n a dat semne ca vrea sa se nasca real, si ma gandesc ca atunci cand se va naste, din cauza acestor corticosteroizi, isi va pupa asa tricepsii,la cat i am dat eu:)), haha! Ma amuz si eu, ca sincer ce as mai putea face, atata timp cat dok mi a dat sa fac atatea,caci in fam mea toata lumea e prematur nascuta, colul meu deja pregatit de alea alea, bb cu capu n jos de 4 saptamani, deci il inteleg si pe bietu doktor ca s a panikat!

Eh, eu zic ca e de bine, spar sa l mai tin pe bb ik makar 3 saptamani... ehe, vise~!!! Pup!

Ellie Tudor

Chill, o sa fie bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellietudor spune:

Fetelor , i am scris si eu Medeei! Ideea e ca , citind mesajele voastre ulterior, m am gandit ca mai bine postez si eu la subiect!

Ideea ca eu sunt 32 de saptamani fix, si , tineti va bine, dok m a pus sa fac cortikosteroizi: 12 injectii, cate 3 per week, una la 12 ore! am facut 9 pana acum, si asta din cauza ca am sanse f ridikate de nastere prematura, sau cel putin asa mi se preconiza acu 3 saptamani! Si, na , ca nu am nik acum.. da bine ca l steroizez pe pici al meu!:) of, sper sa fie ok, si sa l mai tin makr 3 saptamani, sa iasa Leutz, hehe! Voi ce ziceti, are ce rau sa faca atea doze.. eu zic ca totusi dok a fost circumspect , il inteleg, dar ma intreb si eu, ca toata gravida ce sunt:)

32 Ellie T. cu Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

La 35 de saptamani s-a inchis colul!

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Atunci te asteptam sa ne spui cum arata o grasuna nascuta la 40 saptamani...

Mergi la inceput