Bebe nascut la 33 de saptamani: e foarte grav?

Bebe nascut la 33 de saptamani: e foarte grav? | Autor: Medeea76

Link direct la acest mesaj

Am eliminat dopul gelatinos, iar colul e deschis (cam 1-2). Intreb mamicile care au deja un bebe nascut prematur si pe fetele care cunosc astfel de situatii: e foarte grav daca fetita mea s-ar naste acum, la 33 de saptamani? Stiu ca trebuie sa mai avem rabdare, stau cuminte acasa si fac tratament cu No-Spa, Gynipral si Scopantil, dar daca totusi se declanseaza travaliul, cat de grav e?

Medeea 33 saptamani fix

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Eu stiu ca daca treci de 28 de saptamani bebe are toate sansele sa supravietuiasca si sa fie bine. Asa ca eu cred ca nu ai de ce sa-ti faci griji.
Sarcina usoara in continuare si sper ca bebelina ta sa fie rabdatoare si sa mai stea la tine in burtica.

26+
I wish I were an angel...

Poze diverse
Poze cu bebe si burtica
Varsta comoricii noastre
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev256pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Medeea76 am o prietena care a nascut acum o luna la 32 de saptamani o fetita de 2 kg. In cazul ei totul a fost bine, i se facuse inainte cu cateva zile injectii de maturizare a plamanilor copilului pentru ca avea colul deschis si se banuia ca va naste prematur.
Ea a nascut in Franta.
Alt caz cu nastere atat de prematura nu cunosc.

Te pup si iti tin pumnii da fie bine bine pana la capat.

Ignatica

29fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Draga mea
nu fii ingrijorata ca-ti face rau.
Uite, cauta pe site, papadie a nascut la 33 de saptamani si a doua fetita la 32 de saptamani.
Important e ca fetita sa fie mai grasunica si spitalul sa aiba o sectie de prematuri bine pusa la punct. Daca nu are, intereseaza-te unde poti sa te transferi cu copilul, in cazul ca nasti.

Nu cred ca e motiv de ingrijorare, fetele indeosebi sunt niste luptatoare



sa ma anunti si pe mine de eveniment



A&C&O

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Nu e grav DAR trebuie sa ai facute injectii cu cortizon (2 la numar)pt maturarea plamanilor bebelusei. Eu am nascut-o pe Catrina la 33 de sapt si 3 zile, iar pe Sofia la 32 de sapt plus 2 zile:) Nu au nici o pb dar, ma repet, primul lukru care l-au facut medicii a fost sa-mi administreze cortizon.
uite asa arata Catrina la 2 ani:
http://community.webshots.com/photo/551318240/2370670220055904683FBwNdg
Nu difera cu nimik de copiii nascuti la termen:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Eu am nascut la 34 de saptamani si 2 zile.Bebe este bine, in 7 saptamani a ajuns la greutatea normala si speram ca si la inaltime.Daca faci injectiile nu vor fi probleme.

Arabela si bebe Victor(22 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri, fetele.
Papadie, e superba fetita ta, am tot citit la mamaicile de mai-iunie si mereu ma gandeam la tine, ca fetitele tale au reusit!
Cand trebuie facute cele doua injectii? Daca le fac acum si bebe se naste la termen, e vreo problema? Cum se procedeaza?
Adriana, sigur ca am sa te anunt. Nici tu nu mai ai mult... Eu nasc la Cantacuzino, unde au sectie foarte buna de neonatologie. Doctorul meu va fi plecat cateva zile din tara, dar mi-a recomandat sa nasc tot la Cantacuzino, daca incepe travaliul, tocmai din cauza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

arabela, tu ai facut injectiile?

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 33 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Medeea nu e nici o pb daca faci injectiile acum si bb se naste la termen. Injectiile se fac 2 in 48 de ore. Sa stii ca mititeii astia sunt mari luptatori de felul lor. Sofia, de exp, s-a nascut cu 1.395 kg si la controlul de la 2 luni avea 3.310 kg. In prima luna a luat 6 cm. La o luna jumate a inceput sa-si tina capul. S-a 'lipit' instant de san si ii spunem Piranha;)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Am facut doar una inainte de a naste.Ca am avut o sarcina fara probleme si nimic nu anunta ca o sa nasc la 34 sapt.Mi-a facut-o dupa ce s-a rupt apa.In seara respectiva am si nascut.Si chiar nu are bebele nici o problema.O zi doua nu a vrut sa suga pt ca nu avea reflexul format, sa-l vezi acum cum papa.Se spune ca astia mici recupereaza repede si asa e.Bafta sa-l tii pe bebe cat mai mult.



Arabela si bebe Victor(22 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Medeea, stai linistita, cat mai linistita si la orizontala. Eu am eliminat tot asa dopul, inainte cu 2-3 saptamani de a naste. Important e sa stai linistita. Eu am luat No-spa si Magne B6, dar am stat la pat...
Sanatate

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput