Bebe nascut la 33 de saptamani: e foarte grav?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Medeea chiar ca nu mai este nici o poblema. ar totusi eu tin pumnii sa ajungi departe!!

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

medeea chiar daca nu ar fi probleme daca ai naste acum, eu iti tin pumnii si ma rog sa ajungi la termen!

Valentina 34+ (30ani), Alexandru(5ani) si taticu' Gaby (30ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

Medeea76 Verisoara mea din Franta a nascut pe 24 aprilie si trebuia sa nasca aproximativ pe 15 iulie, deci bebe nu avea nici 7 luni. Acuma are 2.700 kg si e o dulceata de baietel. E sanatos, voios papa tzatza de la mami
Eu zic sa nu-ti faci nici-o grija, bebe va fi cu siguranta bine daca sar naste acuma, insa daca se poate e totusi bine sa mai duci sarcina cat se mai poate. Vorbeste cu doctorul tau si vezi ce zice si el.
Iti tin pumnii

26 +

pozele noastre

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Eu cat am stat in maternitate am cunoscut o graviduta care venise cu contractii si scurgere de lichid amniotic la nici 7 luni. Am aflat azi ca a nascut marti o bebelusha de 1450g care a respirat singura, nu a avut nevoie de aparate injectii etc, e o mancacioasa si o luptatoare! (nu avea nici 30 de saptamani)

www.flickr.com/photos/84539179@N00/166696886/in/photostream/" target="_blank">poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78768" target="_blank">povestea nasterii micutei Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Sunt din ce in ce mai linistita cand citesc raspunsurile voastre. Multumesc mult pentru incurajari si pentru ca sunteti altaturi de mine. Ieri am fost la inot si azi am avut iar sangerari usoare. Asta e marea problema, ca nu pot sta in pat. Sunt insa din ce in ce mai convinsa ca bebelusa mea vrea sa stea pana la termen. Oricum, nu mai iau pastile pentru oprirea contractiilor, am sa las lucrurile sa se intample atunci cand trebuie.

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by Medeea76

Sunt din ce in ce mai linistita cand citesc raspunsurile voastre. Multumesc mult pentru incurajari si pentru ca sunteti altaturi de mine. Ieri am fost la inot si azi am avut iar sangerari usoare. Asta e marea problema, ca nu pot sta in pat. Sunt insa din ce in ce mai convinsa ca bebelusa mea vrea sa stea pana la termen. Oricum, nu mai iau pastile pentru oprirea contractiilor, am sa las lucrurile sa se intample atunci cand trebuie.

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 34+



Medeea nu te supara pe mine dar daca vrei ca bebelusa sa iaca cand TREBUIE stai in pat. Sa stii ca nun e nici o bucurie sa aduci pe lume un prematur si s apleci acas din spital cu mina goala dar sa faci naveta zilnica sa-l hranesti, sa-l speli, sa-l vezi, sa-l simti. Fiecare zi in burtica ta e un castig IMENS pt ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Eu tot nu m-am lamurit cu injectiile astea de maturare a plamanilor lui bb . Totusi, de la cate saptamani se pot face aceste injectii, au vreun efect negativ asupra lui bb? Am inteles bine ca se fac doar 2 la 48 de ore? Cum se numesc aceste injectii? Are efect daca se face doar cand se rupe apa?

Cred ca v-am zapacit, dar vreau sa ma duc cu lectia invatata la dr.

Mi-ka
www.snugglepie.com/tickers/tdb.php?tid=478145&ignore=1" target="_blank">bebelusul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Mi-ka eu le-am facut la prima sarcina la 33 de sapt ca se rupsese apa si la a doua sarcina la 31 de sapt pt ca aveam sarcina cu risc. NU au nici un efect negativ asupra bebelusului. Eu am intrebat dr daca imi faceinjectiile si totusi voi naste la termen va fi ok cu bb si ei mi-au spus, in cor, ca da (era vizita medicala de dimineata cand veneau chirurgul sef, seful de sectie, chirurgul de serviciu si asistenta sefa). Mie mi-au facut injectii cu cortizon. Au efect oricand sunt facute cu conditia sa nu fii dilatata 10 ca geaba ti le face...

MEDEEA revin la tine cu rugamintea sa fii cuminte si sa stai in pat. Nu te baza ca a zis dr ca gata totul e OK. Vrei sa mergi la spital si sa vii acasa cu bebe, nu sa-l vezi robotel la aparate de respirat, conectat la tot soiu de aparate si cu sonde de gavaj. Iti garantez ca nu e o experienta extraordinar de fericita sa stai neputincioasa langa un botz mik. Stai in pat. Acorda-i lu' bb sanse sa vina pe lume cu peste 2,500 kg. Eu am stat in pat la fiecare sarcina si n-am murit. Hai ca mai ai putin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Papadie, multumesc mult pentru grija, in locul tau as fi fost chiar putin mai dura. Totusi nu sunt chiar inconstienta, ieri bebe avea la eco aproape 2.700 de grame, de-asta sunt atat de linistita. Azi nu am iesit din casa, mai ales ca e cald si nu vreau sa am probleme. Doar ca atunci cand am aflat ca s-a deschis colul am stat trei zile in casa si cazusem intr-o depresie cumplita, asa sunt eu, nu am stare, dar nu-ti face griji, ca fac totul cu masura. Iti multumesc inca o data, esti tare draguta ca ai grija de mine.
Sa nu uit, maine implinim 35 de saptamani.

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

MULTE INAINTE!!! La 42 iti mai dam voie sa te plingi ca nu mai poti :-))
si copiii mei aveau la ecograf cu 500 de grame mai mult...poti sa-ti dai seama ce fata am facut cand mi-au spus ce pisicute erau :))

daca n-ai stare ia si croseteaza ceva la bebitza...sa vezi ce trece timpul cand stii ca faci ceva pt ea. sau incepe un jurnal cu temerile tale...sau uitat-te la tv. sper ca nu stai pe scaun la calc ore in sor pt ca e o pozitie rea, se duce presiunea pe col. serios de tot stai in pat!

Mergi la inceput