Deserturile Nataliei (10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ailui, crema descrisa de tine e perfecta pentru bezele, aproape in toate retetele cu blat de bezea am intilnit variante ale aceste creme. Se potriveste perfect la gust, iar bezeaua ramine crocanta chiar si mai multe zile.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

quote:
Originally posted by danyce

Disperata, uite aici o reteta de Savoiardi in franceza.



vroiam o reteta facuta deja de cineva, insa multumesc.... am sa incerc..

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Disperata, incearca sa spritezi aluatul de pandispan printr-o punga cu virful taiat. S-ar putea sa-ti iasa ceva f. apropiat de aceste piscoturi. Am citit acest sfat pe un site cindva.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Nati,
mersi frumos pt reteta fursecurilor cu cocos! Simplu de facut si taaare gustoase.
Din pacate poza nu e prea reusita si va trebui sa repet



Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by MamaElei

Nati,
mersi frumos pt reteta fursecurilor cu cocos! Simplu de facut si taaare gustoase.
Din pacate poza nu e prea reusita si va trebui sa repet





Rodica, foarte frumoase fursecurile, si bineinteles ca va trebui sa le repeti, la cit de bune sint.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

balbina, merci de idee.

fetelor am intrat in posesia unui mail cu multe photo de torturi pe cat de superbe pe atat de incredibil de .... executat. vreti sa vi le trimit pe mail? scrieti-mi un mail... pt cine doreste...

pup

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delutza spune:

Draga Nati am mai multe probleme si sper sa ma pori ajuta;
1:vreau sa-ti multumesc pentru prajitura cu miere pe care am pregati-o pentru o pomana(a facut furori) si scuze ca nu ti-am multumit pana acum;
2:am sambata un parastas si as dori o prajitura de post,daca sti,mersi anticipat;
3:pe viitor as dori sa fac o placinta cu branza folosind aluatul fals al lui Dr.Oetker si n-am inteles un lucru;se intinde o foaie,se pune branza,deasupra alta foaie si gata,sau cum se face?
4:cum se folosesc foile de placinta din comert?sper sa nu par ridicola;am vrut sa fac o placinta si in reteta se specifica ca se iau 3 foi se ung cu ulei si se folosesc,dar aluatul cumparat de mine,dupa decongelare era o foaie mare si groasa,in nici un caz nu o puteam taia in trei si apoi partile rezultate sa la suprapun.
Sper sa ai rabdare sa citesti acest mes si iti multumesc din tot sufletul anticipat pentru ajutor.
Mersi mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Delutza,
- Nu esti obligata sa-mi multumesti pentru fiecare reteta de-a mea pe care o faci, dar ma bucura mult sa aflu ca ti-a iesit bine prajitura si ca ai facut furori cu ea.
- Ca prajitura de post absolut delicioasa iti pot recomanda reteta pe care a postat-o mai demult Andreea Georgiana, uite o poza cum mi-a iesit mie.
- Da, placinta cu brinza o faci exact cum ai scris: se intinde o foiae de aluat, se pune umplutura de brinza, apoi se intinde o alta foaie care se unge cu ou batut si se inteapa din loc in loc cu furculita.
- Foile de placinta sint mult si subtiri cam ca hirtia, ce ai cumparat tu cred ca a fost aluat de placinta, un foietaj cel mai probabil. E bun si asta, poti face cu el o multime de bunatati: pateuri, saleuri, parjituri, etc.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delutza spune:

Nati mersi frumos si sper ca nu te superi daca iti voi mai pune intrebari.
Mersi frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Delutza, scrie-mi oricind ai intrebari, daca voi putea, iti voi raspunde la toate.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput