Deserturile Nataliei (10)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

LA MULTI ANI, VLADUT! O VIATA FRUMOASA, PLINA DE BUCURII ALATURI DE PARINTII TAI! si duulce si buna, ca bunatatile mamei!

Gratiela, strumfilor Mariuca si Stefanut
Stefan si Mariuca - 2 anisori (aproape) si poznase si www.dropshots.com/strumfi" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, vai, ce surpriza placuta mi-ai facut ai tinut minte... iti multumesc frumos pentru urari.
Uite tortul pe care l-am dus la cresa azi. Diseara o sa aflu impresiile despre gust.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia ptr Vladut (tizul lui Vladut al meu )...daca ai sti de cand pandesc sa vaz ce bunatate i-ai facut...acu am vazut, super si cred ca si bun.


aime si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aime, mercik
O sa mai fie o bunatate simbata, cind va fi petrecerea acasa. De fapt vor fi mai multe, voi incerca sa fac poze la toate.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Natalia, cum era sa uit? pai nu e el racusor ca strumfita mea? Sa va traiasca!
arata grozav tortul! sigur e si bun. o sa ne spui si noua ce ai pus in el, nu? si asteptam si celelalte bunatati.

Gratiela, strumfilor Mariuca si Stefanut
Stefan si Mariuca - 2 anisori (aproape) si poznase si www.dropshots.com/strumfi" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Natalia, La multi ani lui Vladut! Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii! Sa aibe mult noroc in viata si sa fie sanatos!

WoW arata bestial ce ai facut tu acolo pt. Vladut la cresa! Ne dai si noua reteta dupa ce te linistesti cu musafirii??
Io inca nu m-am hotarit ce-i fac lui Patrick si m-ar tenta, nu pare greu de facut si arata asa cremos, ceea ce copiilor le place, asa vad eu dupa poza!

toate cele bune
si distractie placuta
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Narcisa, multumesc si tie de urari

Tortul l-am facut extrem de simplu. Am copt un pandispan de portocale intr-o forma cu dimensiunile de 20/30 cm. Dupa racirea completa, am scurtat dreptunghiul, facindu-l aproape patrat. Din fisia taita sotul a decupat locomotiva si vagonul, care sint din bucata intreaga, unse numai la suprafata cu crema. Cosul de fum a fost decupat si el din resturi de blat si asamblat la locomotiva cu ajutorul unei scobitori. Rotile au fost din biscuiti (pepito mini stars). Vagonului, de fapt remorcii, i-am facut o scobitura pe care am umplut-o cu drajeuri si jeleuri.
Pentru tortul propsiu-zis am taiat blatul in doua pe grosime si l-am umplut cu frisca. Peste stratul de frisca, intre blaturi, am pus si niste visine, am vrut sa au o tenta acrisora, dat fiind faptul ca blatul si crema erau f. dulci. Am pastrat un pic de frisca pe care am colorat-o in verde si am uns suprafata tortului (cica, sa fie iarba ). Alta portie de frisca am colorat-o cu cacao si am uns marginile, pe care apoi le-am ornat cu fulgi de cocos.

Sper sa ajute pe cineva ideile mele.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Nati, multumesc mult ca ti-ai rupt din timp azi si ai scris si reteta; o sa-l incerc si eu de ziua lui Patrick adica peste o saptamana; si tati a vazut poza si a zis ca o sa taie el trenuletul si remorca, e o idee excelenta sa se implice si taticii cumva ! Visinele le-ai pus din compot, nu?
Cind o sa-l facem o sa pun poza sa vezi ce ne-a iesit!
Cum ma salvezi tu mai tot timpul din impas la capitolul dulciuri! Vroiam ceva nu complicat ca sint la o cura ma drastica si sa nu-mi ia prea mult timp, ca sa ma abtin sa gust in timpul prepararii, ca doar o bucatica tot o sa maninc cu musafirii!
Si banditilor astia mici le place frisca, in ultimul timp!
toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Narcisa, ma bucur ca te-au inspirat ideile mele. Iti doresc mult succes si o sa astept cu mare nerabdare pozele si impresiile.
Visinele au fost proaspete, ca doar e sezonul lor acum.
Cit despre frisca, mi se pare o crema foarte potrivita pentru copii (bineinteles, vorbesc de frisca naturala, nu de cea vegetala). Si ce bine, ca le si place.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Nati, tot eu , crezi ca merg si din compot? Aici nu sint decit cirese proaspete, visine n-am vazut in toti anii de cind sint aici, nu stiu de ce?! Mai reflectez, poate fac cu capsuni, avem in gradina mari frumoase, de un rosu inchis si zemoase maninca amandoi cite un castronel zilnic cu frisca sau zahar !
Tu ce zici?
narcisa

Mergi la inceput