prajituri cu mere!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

quote:
Originally posted by romana_74

MAMINI-suna superrrr! O fac si pe asta ca ma omoara cu prajiturile si ma gandesc ca decat sa-i cumpar cu tot felul de e-uri, mai bine ii fac de casa, mai ales ca imi place sa stau prin bucatarie! MERSI la toata lumea, am salvat toate retetele si le fac pe toate, dar pe rand ca dam in diabet!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)



Romana, sper sa va placa, e una din chestiile cele mai simple pe care le fac, dar si una din cele mai bune. sa aveti pofta.

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

Asa numita "placinta bucuresteana", se face ff simplu:

200 gr unt
200 gr smantana
300 gr faina sau cat cuprinde

Se amesteca toate ingredientele cu mana, aluatul final este destul de moale dar totusi legat. Se lasa la frigider preferabil pana a doua zi. Se scoate cu o ora inainte de preparare. Se taie guguloiul in doua si se intind foi cu sucitorul, presarand faina cand e nevoie (ca la orice placinta cu foi).

In tava unsa cu unt si tapetata cu faina, se pune prima foaie, apoi merele (rase pe razatoarea mare si calite cu zahar, zahar vanilat, scortisoara, stafide daca vrei), apoi a doua foaie. Se lipesc foile la margini, se inteapa cu o furculita cam la 4-5 cm distanta si se da la cuptor pana incepe sa devina bejulie pe margini. Se pudreaza cu zahar.

Aluatul este foarte fraged, un pic sfarmicios.

Se poate face si cu branza dulce.


Luminous beings we are, not this crude matter.






Cam cat aluat iese? cat de mare poate fi tava?As vrea sa stiu,daca se poate ca sa stiu cate mere calesc...

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash78 spune:

Chiar acum am facut aluatul pt placinta mea cu mere, iese foarte bun shi e de post:1 pachet marga, 4-5 linguri apa, putzin amoniac stins cu otzet shi faina cat cuprinde (pana nu se mai lipeshte)!Se framanta shi se da la rece pt cateva ore sau shi mai bine pana a doua zi ....!Eu il fac de cu seara, iar a doua zi il prepar!Iese foarte bun shi cu branza dulce, dovleac...etc!

ppv shi Sara Ioana(7 octombrie 2004)
pozele noastre:http://photos.yahoo.com/greierash78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Ce se intampla daca nu tii aluatul in frigider?
Sau daca-l tii foarte putin,o juma de ora?

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am si eu o prajitura cu mere, foarte buna la gust si cu putin zahar. O puteti gasi www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61129&whichpage=5" target="_blank">aici.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Cea mai simpla reteta de prajitura cu mere(si de post,pe deasupra:
1 cana faina
1 cana zahar
1 cana gris
1 plic praf de copt
1 kg mere,date pe razatoare(cu tot cu coaja)
cateva cubulete de margarina
scortisoara

Se amesteca prafurile(faina+zahar+gris+praf de copt) si se imparte cantitatea la 3.Se unge o tava(de cuptor) cu ulei,se tapeteaza cu faina si se acopera dupa cum urmeaza:prafuri,mere(+ scortisoara),prafuri,mere,prafuri.La final se pun deasupra cateva cubulete de margarina.Este rapida si extrem de gustoasa si...chiar se taie(daca va intrebati...)
Pofta buna!

ANDREEA GEORGIANA +20 saptamani
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Andreea Georgiana, chiar de curind am vazut pe un alt forum poza acestei prajituri, preparata dupa aceeasi reteta. Arata spectaculos, o s-o pregatesc si eu neaparat.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Andreea Georgiana, m-am tinut de cuvint pina la urma si am facut prajitura dupa reteta ta, uite ce frumusete mi-a iesit. De gust ce sa mai zic, e absolut mortal, era o aroma in casa de ameteau toti de pofta. Super prajitura! Multam mult de reteta!

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

cam cata margarina ati pus deasupra:100-200g?? ca vreau si eu sa o fac maine ca e tare usoara si arata si bine.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by osna

cam cata margarina ati pus deasupra:100-200g?? ca vreau si eu sa o fac maine ca e tare usoara si arata si bine.



Eu am pus cam 100 g, numai ca am folosit unt.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput