prajituri cu mere!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

natalia mersi.pun si eu unt atunci ca am in frigider.poza ta m-a convins sa o fac




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Initial creeata de dream

Prajitura cu mere

Ingrediente: 6 oua, 7 linguri zahar, 7 linguri faina, vreo 6-7 mere (depinde de marimea tavii), budinca de vanilie, frisca, margarina, zahar vanilat

Blat: se bat albusurile de la cele 6 oua, se adauga pe urma galbenusurile, 7 linguri de zahar, 7 linguri faina, o lingura de ulei, 2 apa, o lingura rasa de praf de copt

Intre timp merele se curata si se taie felii, se aseaza pe fundul tavii (care inainte a fost unsa cu margarina), se presara zahar pe ele si se baga la cuptor sa se rumeneasca.

Cand sunt gata merele se toarna blatul peste ele si se baga la cuptor din nou sa se faca blatul.

Pana e gata blatul se face budinca. Se adauga cateva plicuri de zahar vanilat. La budinca se adauga doar 400 ml lapte ca sa iasa mai tare. Se lasa sa se raceasca bine. Se freaca margarina pana devine cremoasa. Cand s-a racit budinca se amesteca.

Cand e gata blatul se rastoarna pe o tava plata si asa merele vor ajunge sa fie deasupra blatului. Se asteapta pana se raceste si pe urma se pune budinca. Deasupra la budinca se pune frisca, care a fost batuta ca sa fie tare.

Se pune deasupra la frisca ciocolata rasa.

Pofta buna!

P.S. Eu zic ca merita sa incercati. Daca nu intelegeti ceva puteti sa ma intrebati. Am uitat sa fac poza sa va arat cum arata. Data viitoare.

www.babiesonline.com/babies/a/andydaniel/" target="_blank">steaua noastra




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Svetlana, ai mai facut prajitura aia?

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

natalia,am reusit sa fac abia azi prajitura.e asa buna ca am mancat ca spartii amandoi.mi-au mai ramas cateva bucati pentru maine.saptamana asta o fac din nou.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream spune:

Va pun poza cu prajitura asa cum am promis
http://img436.imageshack.us/my.php?image=dsc00803large8kl.jpg
http://img50.imageshack.us/my.php?image=dsc00802large8ew.jpg


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

DREAM- scuza-mi ignoranta... in budinca ai amestecat unt? arata super!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream spune:

Da, am lasat sa se raceasca budinca si am amestecat untul frecat inainte pana devine cremos.

www.babiesonline.com/babies/a/andydaniel/" target="_blank">steaua noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dream, merele alea dintre blat si crema le-ai caramelizat cumva?

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream spune:

Da balbina, le-am rumenit la cuptor inainte. Am scris reteta, a fost mutata de osna aici, cauta mai in sus si acolo scrie. Daca totusi nu intelegeti ceva puteti sa intrebati.

www.babiesonline.com/babies/a/andydaniel/" target="_blank">steaua noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dream, am inteles acum, am gasit reteta, eu cautam dupa mesaj postat de tine, nu stiam ca e un mesaj mutat. Merci, pare interesant.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput