Deserturile Nataliei (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Natasaaa...tu ne salvezi pe toate...
Duminica trebuie sa ma prezint cu un tort ,la onomastica cumnatului.
Vreau sa fac un tort casuta(ca-si doreste foarte mult o casuta ..adevarata ,nu tort) si m-am gandit sa incerc reteta de la tortul trufa,doar sa-i dau forma de casuta.
Am nevoie ,sa-mi spui cate portii ies din reteta ta,sa-mi dau seama daca in fac dublu ,triplu ...trebuie sa fac foile dreptunghiulare si suficient de multe sa-mi ajunga de o casa...mai maricica,ca vor fi vre-o 20 de invitati.
Nu ma supar daca-ti vine vre-o idee de decor,pentru casuta sau pentru pe langa casuta...
eu am ceva conturat,dar accept cu bucurie sfaturi..

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, daca vrei sa faci un tort mare, atunci iti trebuie portie dubla. Dar fa mai intii una, apoi dupa ce coci toate foile, apreciezi pe moment daca sa mai faci o portie intreaga sau doar o jumatate, in functie de cite foi iti ies. Pot sa-ti spun orientativ cum imi iese mie tortul asta in varianta rotunda: dintr-o portie imi ies cam 9-10 foi cu diametrul de 20 cm. Tortul final are inaltimea de circa 8-9 cm, deci destul de inalt. Sper sa te ajute aceste informatii sa te orientezi.
Ca idei de decor am vazut recent www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=13&image_id=821" target="_blank">asa ceva si am mai dat o cautare pe google.
Mult succes!


------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Dragele mele,
azi, prima zi dupa dieta, am facut checul dietetic. Mai mult pentru altii decat pentru mine ca eu chipurile incerc sa mentin ce-am dat jos cu chinuri
Este absolut delicios si se face cat ai bate din palme, zau.



bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, ce chec frumusel ti-a iesit, bravo! Arata exact ca al meu

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela-Adina spune:

Natalia, exact in aceasi situatie in care este Cici sunt si eu, trebuie sa fac un tort pentru Gradinita dar eu trebuie sa-l fac de 40 de persoane si nu prea stiu ce gramaj sa aiba, adica cum sa consider portia unui copil.
Marea problema este vreau sa-l fac acoperit cu martipan ca si o papusa din martipan si nu am mai lucrat cu el pana acum.Poti, te rog sa-mi dai cateva indicatii referitor la lucrul cu pasta de martipan ?
Cel mai mult ma ingrijoreaza fusta ( am luat ca model un tort mare, dreptunghiular, cu un print si o printesa facut de acea "artista " rusoaica din site-ul dat de tine-poate l-ai observat si tu)pentru ca nu stiu cum s-o fac sa stea asa ondulata.
Multumesc, Adina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adina, din pacate, nu am lucrat cu marzipan deloc. Am imbracat la viata mea doar 2 torturi, si alea cu fondant (pasta de zahar). La onduleuri presupun ca se intinde fondantul cu un sucitor mai mic si se pune la uscat pe niste obiecte cu forme rotunjite (creioane), sa i se dea forma aia ondulata, apoi, dupa uscare, se pune pe tort - repet, e doar o presupunere de-a mea.
Ca sa calculezi cantitatea unui tort, pentru un copil portia va fi de maxim 100 g, mai ales daca in afara de tort mai exista si alte gustari/dulciuri. Deci, ai nevoie de un tort de circa 4 kg. Poti sa faci 2 torturi mai mici, sau unul mai mare, cum ti-e mai simplu.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Fetelor,
am in cuptor biscuitii cu ovaz. Chiar si necopti is tare buni
Sa vedem ce-o sa iasa.
Revin


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Iata si rezultatul. Sunt foarte buni. Mie mi-au iesit 26 de bucati din cantitatile din reteta.
Si-s foarte simplu de facut


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, ce forma frumoasa si regulata au biscuitii tai, zici ca i-ai taiat cu paharul. A gustat si puiul din ele, i-au placut?

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Natalia, i-am facut cu lingura si au iesit toti la fel, aceeasi marime. Mi-a fost mai usor asa decat modelati cu mana.
Tudor n-a papat inca, am sa-i dau ca desert la masa de ora 19.
Maine incerc Lady`s fingers .Imi trebuie intaritor pt frisca? Am luat smantana La Dorna rosie.


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput