Deserturile Nataliei (9)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, te referi la smintina aia lichida, pentru frisca? Am inteles de la mai multe fete ca iese cam grasa/greoaie prajitura cu frisca asta. Dar daca ai luat smintina obisnuita (la galetusa/pahar, stiu ca astia de la Dorna au si asa ceva), are si un procent de grasime mai mic, si o alta consistenta. Eu nu folosesc intaritor pentru crema acestei prajituri, intrucit e chiar mai preferabil sa fie mai lichida, ca sa imbibe "degetele" mai bine.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Am luat la cutie, cu 32% grasime. Acum asta e, sper sa iasa buna. Vedem maine,n-o mai schimb.


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Natalia draga mea am o intrebare,te rog.Am facut pandispanul cu suc de portocale rosii si l-am copt in tava de prajitura.Ideea e sa fac o prajitura cu crema.A crescut frumos, e pufos si foarte bun la gust.
Vreau sa tai aceasta prajitura in doua si sa-i pun crema.Crema la care m-am gandit eu este una din cafea cu zahar ,cacao =sirop gros si adaugat la o crema de unt batut .Tu cum crezi , s-ar armoniza gusturile astea?
Nu e musai aceasta crema,doar am eu un fix cu ea momentan.Daca tu crezi ca nu merge da-mi si o alta idee,te rog.Dar si daca gandesti ca er fi ok,tot vreau si alta idee,please.
Iti multumesc frumos.

Joanna

"Fasting means controlling the power of fire and closing the mouths of lions."

St. Basil the Great.


Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by bumbacel

Iata si rezultatul. Sunt foarte buni. Mie mi-au iesit 26 de bucati din cantitatile din reteta.
Si-s foarte simplu de facut


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...




Si noua ne-au placut mult! Cu adevarat usor de facut si gustosi. Am pus si putina esenta de vanilie.
Si Brownies super! Singura chestie... copiii erau superagitati dupa... hi,hi!
Si pentru ca vorbiti despre blaturi de tort, imi poate spune si mie cineva care-i secretul ca sa nu se lase dupa copt (in cazul unui blat fara agent de crestere, deci ceva facut nunmai din ingrediente naturale)? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Joanna, eu de obicei combin pandispanul de portocale cu frisca batuta, iar odata am folosit si crema de la brownies (almette + unt + zahar pudra). Eu zic ca ar merge crema descrisa de tine, de ce nu? Incearca neaparat si scrie impresiile.

ML, eu mereu pun macar un pic de praf de copt in blaturi de tort, nu prea am incredere ca mi-ar creste suficient. Dar chiar si asa, inevitabil se lasa dupa copt, poate nu foarte mult, dar se lasa.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Natalia iti multumesc frumos pentru raspuns. Sa nu te superi daca voi mai intreba. Nu ca nu te-as crede, dar am un fix cu chimicalele din mancare. De admirat tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

ML, nu ma supar, poti sa ma intrebi oricind si orice, numai sa-ti pot eu raspunde
Bicarbonatul de sodiu se foloseste de f. mult timp in bucatarie, cel putin de peste o suta de ani, sper ca nu spun prostii, parca asa stiam. Iar praful de copt e un amestec dintre bicarbonat si sare de lamiie, care intra in reactie cind i se adauga lichid si se amesteca (asa cum reactioneaza bicarbonatul cind se toarna otet peste el). Bicarbonatul de sodiu nu este in nici un caz o substanta nociva pentru om, rog daca exista chimisti pe forum, sa ne confirme, daca nu, ma fac de ris aici.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Draga Natalia,dupa ce am trimis mesajul,m-am razgandit si am facut o crema din caramel(cu lapte,4 linguri faina,si adaugata la unt batut spuma) si inca una ,similara,la care am adaugat vanilie.
Gustul este foarte bun,pandispanul parfumat se imbina bine cu vanilia si caramelul.N-am fost prea sigura de crema de cafea.Poate alta data am sa incerc.Ce-mi place tare mult la pandispanul asta, e faptul ca nu trebuie insiropat.Imi dau dureri de cap insiroparile.
Prajiturile sunt cadou pentru oameni dragi mie,si poate si de asta nu mi-am permis sa am posibilitatea sa gresesc cu crema de cafea.Poze poti vedea aici:http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/joannaadresa/detail?.dir=d79bre2&.dnm=a548re2.jpg&.src=ph
Oricum,multumesc de suport.

Joanna

"Fasting means controlling the power of fire and closing the mouths of lions."

St. Basil the Great.


Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Joanna, ce prajiturica frumoasa ti-a iesit, ideea cu 2 creme diferite e beton! Chiar e o idee interesanta, un amestec asa intens de arome cred ca impresioneaza orice musafir.
E curioasa culoarea blatului, parca are o nuanta roza, sau ma inseala monitorul?
Mi-a placut mult si farfurioara de sub prajitura, e asa simpatica.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Multumesc Natalia.Nu,nu te inseala monitorul,are o culoare rozie din cauza ca sucul de portocale era din portocale rosii.Asta aveam in casa.E usor de facut si a fost apreciata .Am daruit-o astazi.
Voi injumatati reteta ta si voi face acest pandispan ca baza pentru tort.Nu i-am pus multa crema deoarece nu ne place multa ci asa doar o idee.Oricum nu cred ca prajitura asta cere multa crema.


Joanna

"Fasting means controlling the power of fire and closing the mouths of lions."

St. Basil the Great.


Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput