Durerea unei pierderi de sarcina (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Fetelor, am fost la doctor... Vestile nu sint nici bune, nici rele...

Mi-a facut control si mi-a zis ca e bine si ca pentru singerarea care a reinceput ieri (!!) sa iau ergomet vreo 2-3 zile. Altfel, uterul e mic si nedureros...

De reluat activitatea bebe - dupa 3 luni... desi initial a zis 6. Ca in mai putin de sase luni nu sint refacuta dpdv psihic, ca fizic sint ok. Ca a fost o sarcina mare si atit de dorita si o sa "ne vedem cel putin saptaminal" daca se intimpla mai devereme. Eu l-am asigurat ca indiferent daca ramin insarcinata peste 3 luni, peste 6 luni sau peste alti 2 ani, noi tot o sa ne vedem saptaminal... Si atunci a zis "bine, hai trei luni". Noi ne-am vazut si in sarcina asta saptaminal, asa ca nu stiu de ce e asa ingrijorat .

Altfel, ce sa mai zic... am stat mult de vorba, era destul de amarit ca in ultima vreme tot are parte de nenorociri din astea, care mai de care mai urita si din nefericire si se pare ca astfel de cazuri se inmultesc...El zice ca de la poluare, mincare, radiatii... io zic ca de la cernobil mi se trage...Sper sa nu ziceti ca sint nebuna... Dar nu e normal sa faci chist hemoragic la 20 de ani sau sa faci un copil malformat la 26, ce naiba. Ca sa nu mai zic de colege/prietene de aceeasi varsta, cu tot felul de belele care mai de care mai grozave.

Bineinteles ca am uitat sa-l intreb ceva, adica daca sa facem testele genetice, dar o sa le facem oricum, sa scapam de o grija. Daca aveti si alte idei de analize pe care sa le fac, va rog sa va exprimati. Precizez ca n-am facut nimic de coagulare, ca analizele preliminare (aptt si timp de coagulare) au iesit bine, si in rest am facut toate analizele de sarcina din care numai ureaplasma a iesit pozitiv. Uf, am uitat sa-l intreb si daca sa tratez asta .

Din nefericire, anatomopatologia nu va face pre amulta lumina, sau chiar deloc... Cariotip nu se face, si probabil dpdv morfologic, totul era bine. Nu mi-a spus ce sez avea copilul si nici nu vreau sa stiu, sincer... poate gresesc... sper sa nu-mi scrie in pacatoasa asta de analiza...

Cam asta a fost... citesc imediat ce ati scris si voi, ca vad ca azi a fost ceva miscare pe aici


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Laura, ai vazut ce am scris... Sa dea Domnul sa fim colege pe la mamici prin septembrie, asa... Nu stiu de tine, cit de repede ramai insarcinata, dar io nu prea... Chiar daca mi-a dat liber dupa 3 luni, nu cred ca voi ramine din prima... Desi doctorul a zis ca el spera sa se intimple repede...

Cu ce mi-ai povestit despre momentul tragediei, inca o data demontrezi ca nu aveai cum sa previi TU aceasta nenorocire, deci inca o data nu esti vinovata ca n-ai simtit.
Daca te incalzeste cu ceva, nici io n-am simtit nimic.... Io nu apucasem sa-l simt miscind, dar il asteptam din clipa in clipa sa "fluture"... N-a mai apucat... Mi-a zis dr azi ca se oprise din evolutie de vreo 3-4-5 zile, iar io n-am simtit nimic... N-am visat nimic, n-am avut nici un sentiment, nimic...Un singur lucru am spus pe negindite, cuiva cu care am vorbit la telefon duminica si i-am spus ca ma voi duce la control; la incurajarea "o sa vezi ca totul e bine" io am zis intr-o doara "da, si eu cred, ca doar nu mi l-a lasat Dumnezeu ca sa mi-l ia acum"... Atit. In rest nimic...

O sa raminem repede si o sa ne bucuram din nou .

lachione, sarumina de incurajare . Sa dea Domnul...

dj_mama, imi inchipui ce greu ti-a fost... Pupici si incurajari muuulte. Azi ma simt ceva mai optimista si as vrea sa va transmit si voua cumva din "binele" meu..

Acu fug putin si apoi mai intru si mai scriu




Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

io am visat si tot m-am incapatinat ca va fi bine.
da nu a fost sa fie , asa ca e mai bine sa nu stii ce se intimpla, iti spun eu din proprie experienta. am avut 3 semne si eu m-am incapatinat sa nu cred.
POFTIM, si mai zic ca treaba nu este facuta cum trebuie.
IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Fetelor, nu credeam ca voi afla atatea de pe acest forum. Nici un dr vreodata nu mi-ar fi putut face un tablou mai complet al problematicii. Mai am o gramada de subiecte necitite ca e stufos rau.
Cel mai mult imi place cand citesc mesaje mai vechi ale fetelor care sunt acum gravidute, toate temerile lor, azi am citit-o pe Madalutza cu ce probleme-si facea de ciclul neregulat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by Alé

Fetelor, am fost la doctor... Vestile nu sint nici bune, nici rele...

Mi-a facut control si mi-a zis ca e bine si ca pentru singerarea care a reinceput ieri (!!) sa iau ergomet vreo 2-3 zile. Altfel, uterul e mic si nedureros...

De reluat activitatea bebe - dupa 3 luni... desi initial a zis 6. Ca in mai putin de sase luni nu sint refacuta dpdv psihic, ca fizic sint ok. Ca a fost o sarcina mare si atit de dorita si o sa "ne vedem cel putin saptaminal" daca se intimpla mai devereme. Eu l-am asigurat ca indiferent daca ramin insarcinata peste 3 luni, peste 6 luni sau peste alti 2 ani, noi tot o sa ne vedem saptaminal... Si atunci a zis "bine, hai trei luni". Noi ne-am vazut si in sarcina asta saptaminal, asa ca nu stiu de ce e asa ingrijorat .

Altfel, ce sa mai zic... am stat mult de vorba, era destul de amarit ca in ultima vreme tot are parte de nenorociri din astea, care mai de care mai urita si din nefericire si se pare ca astfel de cazuri se inmultesc...El zice ca de la poluare, mincare, radiatii... io zic ca de la cernobil mi se trage...Sper sa nu ziceti ca sint nebuna... Dar nu e normal sa faci chist hemoragic la 20 de ani sau sa faci un copil malformat la 26, ce naiba. Ca sa nu mai zic de colege/prietene de aceeasi varsta, cu tot felul de belele care mai de care mai grozave.

Bineinteles ca am uitat sa-l intreb ceva, adica daca sa facem testele genetice, dar o sa le facem oricum, sa scapam de o grija. Daca aveti si alte idei de analize pe care sa le fac, va rog sa va exprimati. Precizez ca n-am facut nimic de coagulare, ca analizele preliminare (aptt si timp de coagulare) au iesit bine, si in rest am facut toate analizele de sarcina din care numai ureaplasma a iesit pozitiv. Uf, am uitat sa-l intreb si daca sa tratez asta .

Din nefericire, anatomopatologia nu va face pre amulta lumina, sau chiar deloc... Cariotip nu se face, si probabil dpdv morfologic, totul era bine. Nu mi-a spus ce sez avea copilul si nici nu vreau sa stiu, sincer... poate gresesc... sper sa nu-mi scrie in pacatoasa asta de analiza...

Cam asta a fost... citesc imediat ce ati scris si voi, ca vad ca azi a fost ceva miscare pe aici



Ale...te-am citi demult, am fost si eu in papucii tai, din pacate, iar ceea ce am ingrosat si e cu rosu e..BUBA!! Am pierdut o sarcina ca si tine, in sapt 18, insa fara singerari, pur si simplu s-a rupt apa iar bb nu mai avea nici o sansa..Cauza a fost ureaplasma prezenta, nu am stiut de prezenta ei, sarcina de dinainte fusese fara probleme, nascusem in sapt.41 si nimic nu prevestea ceea ce avea sa se intimple, pt. ca aici nu faci analizele complete de sarcina daca nu ai antecedente/ereditate, ar incarca prea mult sistemul de asigurari.. Am facut tratament, a disparut, pt. ca la urmatoarea sarcina sa reapara, insa de data asta mi-au fost indicate analize complete, avind antecedent, si-am stat pe ture de antibiotic din sapt. 5 pina in sapt 32 cind in sfirsit a cedat "lighioana". Dupa nastere si mai tirziu disparuse cu desavirsire...Evident ca raspunsul dr. a fost ca nu stiu de ce s-a intimplat, nu-si bagau ei pielea in saramura pt. mine si nici eu nu aveam sanse sa dovedesc vreo culpa medicala, ei fiind acoperiti de faptul ca sarcina anterioara fusese fara probleme. insa cautind pe net am gasit o gramada de materiale si spunea ca ureaplasma actioneaza cu precadere in trim 1 si 2, cind cauzeaza avort spontan, moartea subita a fatului si, in cazul fericit in care duci sarcina la termen, bb are sanse sa aibe sepsis neonatal si trebuie trecut imediat pe antibiotice sa-l salveze...Acum, ce sa zic, au trecut 3 ani de-atunci, am albumul de poze facute dupa pierderea bb, poze care-mi vor ramine scumpe de-a pururi, ma mai uit citeodata la ele, cind sint singura, sa nu ma vada cel mare ca pling, cea mica e prea mica sa inteleaga, insa baiatul are 5 ani...Cicatricea a ramas pe suflet, chiar daca nu mai e dureroasa...
Tu fa bine si scapa de ureaplasma, iar la urmatoarea sarcina fa-ti analize complete, o sa reusesti, vei vedea, si tu si celelalte, timpul va atenua durerea si va reda speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ale dar i-ai zis macar doctorului de ureaplasma? Daca nu, eu zic sa-l suni ca sa-ti dea tratament. Nu lasa sa treaca timpul, suna-l chiar acum Abia astept sa ne intalnim la gravidute

Lachione multumesc pentru vorbele tale bune.

Dj_mama imi pare rau ca ingrosi si tu randurile celor trecute prin asa o tragedie! Sa dea Domnul sa ne intalnim toate la Odisee

Iulia ce semne ai avut?


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Dodo, mie dr. mi-a zis ca rezultatul e mic si ca o sa o tratam "mai incolo". Eram in saptamina 11-12 cred... am citit si eu despre ureaplasma si cel putin in Romania, parerile sint foarte impartite... trendul e ca n-ar avea de-a face ureaplasma cu sarcina, decit o eventuala nastere prematura, mai rar moartea fatului.
Iar ceea ce ti s-a intimplat tie, daca stii sigur ca asta a fost, se intimpla in cazul infectiilor grave.
O sa scap de ea, daca nu cumva am scapat deja pentru ca am luat in timpul sarcinii antibiotice (ca sa nu fac infectie de la singerare, nestiut fiind motivul) si apoi si acum am luat antibiotice... Ce vrei sa spui prin analize complete? ce crezi ca mai trebuie sa fac?

Imi pare rau pentru pierderea ta, ca si dupa 3 ani tot doare... Bine ca ai ramas din nou si acu ai o bebelusa mica .

Laura, doctoru stie, doar ca acum a uitat de el si am uita si io. Ma duc saptamina viitoare sa iau rezultatu minune si il intreb atunci, chiar de-ar fi sa-mi scriu in palma, ca sa nu uit!!!! Mi-ar placea sa fim impreuna la gravidute, pentru ca vom avea o legatura speciala... Offff, s-ajungem noi acolo...Macar sa ramin repede...

Azi m-am depresat...



Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

si mie mi s-a rupt apa pur si simplu si am facut la 1 luna parca toate aceste analize si n-am avut nici ureapl, listeria, micoplasma, ...NIMIC.
Nu stiu daca nu o fi fost de la HIPERTYROIDIA pe care aabia am descoperit-o si sa vedem daca o dovedesc cu tratament. asa, n am nici un semnalment , nici gusa nici slaba nici grasa, mai plang pe la filme ddar noroc ca n-am timp sa ma uit, altfel, nu prea plang.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ale Eu asa vreau: pana in septembrie ne protejam cu prezervativ (mi-e frica sa iau pilule ptc de fiecare data cand am luat pilule sarcina de dupa s-a oprit in evolutie) si din septembrie sa avem liber la bebe Cine stie cand voi ramane avand in vedere ca nu am decat o trompa...

dj_mama e posibil sa fie de vina tiroida (stiu ca dereglarea ei poate duce la pierderi de sarcina).


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

quote:
dj_mama e posibil sa fie de vina tiroida (stiu ca dereglarea ei poate duce la pierderi de sarcina).


oooof-of, maaaaai - mai !!
asta e chiar rau pt ca cele care au astfel de probleme si sunt insarcinate nu au voie sa ia mai mult de 1 pastila de TYROZOL ca-i poate bloca tiroida lui bebe si in multe cazuri e insuficient pt tiroida mamei

Mergi la inceput