Ai nostri, ca brazii (ianfeb 05) (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Gata pozele!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Patri, Simona, Danielai, multumesc Si eu de altfel , sunt innebunita dupa Bia.

Patri, si eu ma mai consolez ca nu sunt chiar singura

Anda, mi-e mai bine si sa stii ca sfatul tau a fost bine venit. Scuze pt azi, ca nu am mai scris pe msn. Desi am fost libera, am lucrat mai mult decat la servici. Aproape ca vorbeam de la 2 telefoane si intre timp o si mai alaptam pe Bia. Tare draguta faza cu somnicul Irinei.
Stai linistita, ca timpul le va rezolva pe toate. E o perioada trecatoare. Oricum .

Bubu05, foarte...dragute pozele cu Vladutz! de la Bia pt curajos. Un adevarat pusti! De fapt sunteti toti frumosi.



albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

Codrin inca baga 2 nani/zi de cite 1 ora maxim (uneori si doar 30 min)dupa cum urmeaza:

6-6:30 300 ml laptic dupa care mai doarme cam o ora.
7-7:30 trezirea definitiva si la joaca
9:30 masa de fructe cu brinzica vaci
10-11 pe aici pe undeva adoarme pt ~ 1 ora
11-12 trezirea si afara pt cam 2 ore
14:30 masa de prinz: ciorbita sau supa de legume+carne
16-17 pe aici pe undeva adoarme pt ~ 1 ora
- dupa trezire iar la joaca
18:00 masa de iaurt simplu si apoi 2 biscuiti sau citeva cereale Cheerios de la Nestle
18:30 de obicei iesim afara ca acum e frumos
20:30 baia odata la 2 zile acum (altfel e spalat sumar la chiuveta) si masa de 250 ml cereale cu lapte.
21:00 se da stingerea

wow, Anda, si eu stiam ca tot la somnul de dim renunta... nush ce sa zic, dar dc ea rezista pina la ora culcarii de seara si doarme bine apoi noaptea nu vad nici o pb. si noi ne speriasem cu C intr-o zi cind a cazut frint de la 7 pina la 8 seara fiindca nu vrusese sa doarma toata ziua si am zis vaaai, sa vezi ca si-a mucit somnul de noapte, da de unde?!, n-a fost nimic... si de atunci dc se mai intimpla rar sa adoarma dupa ora 18:00 il lasam.

sanatate multa tuturor copilasilor si adultilor deasemenea!

pupici

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

Bubu, super pozele ca si pozatzii

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiflo spune:

gabitza a renuntat la somnul de dimineata mai mult fortat de imprejurari, la gradinita incepuse sa faca urit la culcare, ba dimineata, ba dupaamiaza si fetele au hotarit sa il culce o singura data, in jurul orei 12, imediat dupa masa de prinz. din pacate doarme putin,1-1.5 ore, daca doarme 2 sint super fericita.de obicei recupereaza in weekend cind poate dormi si 3 ore ! seara se culca intre 7 si 8. baia o are la 6-6:30, imediat ce ajungem acasa de la serviciu/gradinita.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BDana spune:

Noi avem de mult timp, de la 11 luni un singur somnic in timpul zilei, intre 11 si 13, de obicei. Iar noaptea doarme de la 8.30 pana pe la 6.30. Nici nu as vrea sa doarma mai spre dupa-amiaza, ca s-ar culca prea tarziu noaptea si nu am nici un interes.

Cris este asa si asa...aseara am chemat pediatrul ptr ca nu reusesc sa il fac sa bea lichide si imi era teama sa nu fie deshidratat si sa aiba nevoie de perfuzii. a zis ca nu e cazul. Abia de reusesc sa il fac sa bea 1/2 din lichidele care ar trebui...cat despre sarurile alea, am incercat mai mute marci dar au un gust ingrozitor. Desi de 2 zile suntem la regim strict, ieri tot a mai avut 4 scaune moi-moi. Nu stiu ce o fii in burta lui, dar daca nici azi nu ne dregem de tot, ii dau ceva antibiotic.

Oana sunt tare frumoase pozele voastre, iar Vladutu e un scump. De fapt, mie mi se pare ca la voi se confirma regula si, baietelul semana cu mamica lui.

Dana, mamica de Cristian
(13.01.2005).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Buna dimineata; Programul lui Andrei e urmatorul:
6.30-7 se trezeste si bea lapte 210 ml
7-10.30/11 joaca
11-12 somn
12 masa de pranz cu ciorba
13 iesim afaracu caruciorul si dupa cateva ture trage la carut pentru siesta
14.30-15/16 fix o ora imi doarme ori afara in carut ori acasa
16 masa de iaurt cu unul sau doi biscuiti dati ori sfaramati in iaurtul simplu ori mancati dupa;
18 un fruct, de obicei o banana sau un maglvais cu mar ras+banana sau ananas
Cand este frumos afara imi iau iaurtul, biscuitii si fructele cu mine
19.30 baia
20 masa de lapte 240 ml + 4 masuri de cereale;20.30-21 cel tarziu somn de voie pana dimineata+

Programul asta de masa e cam constant, insa baia mai este decalata cu cateva ore mai devreme cand nu poate Gabi sa ajunaga acasa in timp util, sau este de tot scoasa din program daca nu suntem acasa;

Alina MAria condoleante
Bdana ai incercat sa ii dai si Debridat lui Cristi?; poate il ajuta asa ceva

Kita(Alina) si bebe Andrei (nascut pe 10 februarie 2005)
album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Fetelor, multumesc de aprecieri , eu am fost super incantata de masinutele alea, acum avem un motiv in plus sa-l rugam pe tati sa ne duca atunci cand e liber, el de asemenea a fost uimit de cat de mult i-a placut lui Vlad. Noi l-am si filmat in timp ce dansa la volanul masinutei!

Dupa cum observ eu, cam toti piticotii se trezesc pe la 7-7:30, deci sa nu mi se mai para aiurea ca asa se trezeste si Vlad. Insa, in grupul meu de mamici cu care iesim afara, inca vreo 5, toti se trezesc pe la 9-10 si au varste f. apropiate copilasii. Si mai greu imi e mie, pt. ca Vlad la fel se trezea, iar noi ne-am obisnuit sa dormim mai mult dimineata (adica eu si tati) . Partea nasoala e ca Vlad se trezeste de 2-3-4 ori pe noapte plangand, de cele mai multe ori il las in pace si adoarme la loc, dar cateodata urla rau de tot si trebuie sa stau cu el, ajungand si la o ora in care el e chior de somn(ca si mine) si ma calareste pe mine...

Azi dimineata s-a trezit la 8 (minune!!!) si cred ca 15 min m-a strigat in continuu: mama, mama, mama...
Eu ma enervez ca nu mai zice "tata", desi stie cine e tata, se uita la el cand il intreb, iar cand ii zic sa-i duca ceva sau sa-l strige, ii spune "mama". Sper sa-si revina...el mai zice "tata", dar cand se joaca si vorbeste in limba lui...

Aaa, si am vazut ca mai toata lumea face nani la ora 20-20:30, asa il culcam si eu pe Vlad pana sa se treaca la ora de vara, si i-am schimbat programul, il culc mai tarziu cu o ora, adica la 9:30-22. Si i-am schimbat ora de somn din cauza ca se trezeste noaptea f. mult si ma gandeam ca poate nu a obosit suficient...am incercat toate variantele si tot se trezeste...dau vina pe maselute, vom vedea cum va dormi dupa ce ies!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Kris, cind or vrea ele vor merge. Dar Bia merge tinuta de minuta sau altfel? Pe Reb daca o las cu caruciorul pleaca cu el.
Aseara in parc ma jucam cu ea si o puneam sa mearga si a avut curaj de citeva ori bune sa faca cite 3-4-5 pasi pina la mine. pina acum nu vroia deloc, se aseja jos.

Amaya, of...deci sa mergem cu apa oxigenata, rivanol la noi?? sa stii ca mi-a trecut prin cap asa ceva cind o fata din parc a patit la fel si nu stia ce sa faca si nu era linga farmacie.

Bubu, ai baiat mare, ce sa mai!

Noi avem cam asa programul;
-la 9-9.30 -trezirea, papa 210 ml lapte simplu sau cu cereale (nu ii dau zilnic); joaca, eventual iese pe afara cu tati daca e frumos
-pe la 12.30-13.00 papa fructele dupa care nani pina pe la 16 cel mult
- 16 -17 masa principala, carne+legume, ou+legume, etc+ 1 iaurt natural sau dulce;
joaca si eventual mai iese afara
- pe la 18-18.30 gustare si daca este frumos iesim in parc noi doua si stam cam pina pe la 20.
- baia ora 21.-21.30, papa lapte 210 ml
-ora 22-23 culcare;

de citeva nopti in intervalul 2-5 dimineata nenumarate treziri, plinge usor sau maraie si se invirte in tot patul. Mami zombi.


Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Anda, ai putea incerca sa-i muti usor somnul de dimineata in jos. Adica sa vezi daca nu rezista mai mult de la trezire. La ce ora se trezeste dimineata? Ca ar trebuui sa reziste minim 3 ore. Poate daca o culci mai tarziu un pic, nu va mai fi asa obosita seara.
Bubu, daca ii muti ora de culcare in sus nu inseamna ca va dormi mai bine, din contra. Copiii dorm mai bine cu cat sunt mai odihniti , nu invers, daca sunt prea obositi dorm rau. Ai putea incerca sa-l culci mai repede. La noi se verifica intotdeauna. Daca il culc mai repede, doarme mai mult inspre dimineata.


Coraly si bebe Sergiu

poze 1 an

Mergi la inceput