Ai nostri, ca brazii (ianfeb 05) (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielai spune:

Buna ziua la toata lumea si Hristos A Inviat!

Noi am fost plecati la Sinaia, deci am lipsit motivat.

In primul rand sanatate pentru copilasii bolnaviori(Natalia, Cristian, Vladut, Sergiu Denis).Sper ca nu mai sunt si altii.

Alina Maria, condoleante pentru bunicul tau.

Oana, ma miram eu sa fie 10 dinti, caci sunt de obicei 4 sus, 4 jos si apoi pauza si incep maselele. Caninii ies de obicei mai tarziu.

Patricia, problemele de somn pot fi de la masele. Are nevoie de alinare.

Kris, am citit vacanta la tara si ma asteptam sa vad o mica nazdravana. cand colo, o printesa!!

Crinuta, apropo de Z, voi stiati ca cica e marca lui Zidane? In legatura cu smatana, s-ar putea sa fie din lapte de oaie, de-aia sa fie un pic diferita. Si probabil mult mai grasa.

Cory, Simona, daca se mai poate vreau si eu cele 2 carti la daniela_isaila@yahoo.com



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sirimie, eu zic ca doarme cam mult de la 10-14. Aici poate ar trebui schimbat ceva.

Rayan are un program total schimbat fata de Ro.

10:30-11:00- trezirea; masa de lapte ( cam 200 ml)

13:00- 13:30 - masa de pranz ( ce mancam noi, rar gatesc special pentru el)

18:00 iaurt si fructe + alte chestii ( fara ora fixa)

20:00-22:00 ( depinde daca iesim sau nu seara)- cereale cu lapte de la Nestel

Inainte mai accepta al doilea biberon in somn. Acum nu stiu cand sa i-l dau din moment ce adoarme pe la 24:00-1:00.

In timpul zilei mai doarme de la 15:30-16:00- 18:00 sau chiar 19:00( foarte rar), timp in care eu imi fac treburile casei in liniste.


Danielai, nu stiam ca e marca lui Zidane, dar imi place mult.

Oricum, am mai descoperit un magazin super, insa foarte scump. Se numeste " Little pioneer" si hainele sunt de calitatea intai.
Noi am avut noroc, deoarece era promotie exact la hainute de baieti si exact pentru varsta lui asa ca am cumparat la pret foarte bun, dar altfel, cam greu....

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Am uitat sa va spun ca ii dau 2 iaurturi pe zi. Pe cel cu fructe i-l dau dupa masa de pranz, iar pe cel simplu la 18.

Ii mai dau si branza Kiri sau cascaval, sau branza topita, ii place mult, dar nu mananca in fiecare zi.

De 2 zile ii dau si masa de fructe tot la 18:00, ori inainte de iaurt, ori dupa, vad eu , niciodata nu fac la fel, si procedez in felul urmator: rad 2 mere, 2 biscuiti si pun 2 lingurite de miere si iese o minune. Asa mancam eu cand eram mica si tin acum minte.
Ieri i-am pus chiar suc si suc de portocale in combinatia asta si a " ras" un castron intreg.

pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Program:
- la 7 trezirea - lapte 250 ml. O luam cu noi la masa si mai ciuguleste cascaval simplu sai paine cu unt/Almette sau omleta. atentie ciuguleste nu mananca in adevaratul sens al cuvantului
- la 10 somn pana la 11:30
- 11:30 - 12 fructe (mar, banana, portocala, para..etc) facute la blender si mazgalite cu putin iaurt ca sa alunece
- 12-14:30 afara in parc
-14:30 - 15 pranzul (supa cu carne sau legume cu ou, ardei umplut, dovlecel umplut...etc) - zdrobit cu furculita
- 15-17 somnic
- la 17 incerc sa-i mai dau putin lapte (150ml) caci seara nu-l vrea, prefera mancare solida cu lingurita
-17 - 19:30 afara in parc
- 20 iaurt cu cereale, dar nu foarte tare, ii pun 2 lingurite de cereale
- 21:30 sforaie


In tot cazul cand nu mai vrea zice nu din cap si mai face nu si cu manutza. E tare dulce.




www.ubi.ro/alexandra
www.ubi.ro
http://www.ubi.ro/botez/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielai spune:

Program Maria:

ora 6,30-7,00 Trezirea. Laptic 150 ml
ora 9,00 - Fructe
ora 10,00 somn, 1 ora max
ora 13,30 - masa cu legume+carne
ora 15,00 -somn, 1 ora
ora 18,00 - iaurt
ora 21,00 - baie, laptic (150 ml cu cereale) si somn
se trezeste pe la 3,00 si mai bea max 90 ml lapte

Afara sta in functie de vreme, dar de obicei 2 reprize, una dimineata si una dupa-amiaza. Daca e placut si doarme afara, in carut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Irina nu mai doarme la amiaza de cateva zile. Nu stiu cum sa fac sa ii schimb somnul de dimineata (de la 9.30-10.00 doarme pana pe la 11.30 - 12.00... Bonei ii convine, mie nu. O gasesc treaza sau se trezeste imediat ce ajung eu acasa. seara cade lata. Problema e ca nu mi se pare normal sa nu doarma 8 ore la rand. Aveti idee cum sa fac sa-i mut somnul de dimineata la amiaza?

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Dimineti in pijamale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielai spune:

Anda, nu cred ca somnul de dimineata in sine e problema, ci durata. daca doarme asa mult dimineta e normal sa nu mai vrea sa doarma si dupa pranz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

mi se rupe inima s-o trezesc... pe de alta parte peste tot am citit ca majoritatea renunta la somnul de dimineata... a mea se pare ca renunta la ala de pranz

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Dimineti in pijamale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Anda, exact asa face si Vlad cateodata, ca de exemplu azi: s-a trezit de la 6 dimineata, nu a vrut sa mai doarma, apoi la 10:30 a adormit pana la 12:30 si pana seara nu a mai dormit deloc, iar acum la 19 deja ii e somn, dar nu-l mai culc, ca la 9 ii fac baie. De cele mai multe ori il culc pe la 12:30 si doarme max 3 ore.

Poate ar fi bine sa o lasi sa doarma doar o ora si sa o trezesti, apoi dupa masa sigur va dormi.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Mai fetelor, am fost in Tineretului, a fost super, si l-am dat pe Vladut in masinute de copii mici, aveau si centura de siguranta, dar nu va zic ce emotii am avut cand l-am vazut acolo singurel, credeam ca nu o sa-i placa...dar de unde...dupa prima tura, nu a vrut sa coboare si l-am mai dat inca o tura, apoi a plans cand l-am luat...aveau si butoane care cantau si ii spuneam sa apese pe ele si apasa, asa...cu un degetel, a fost mortal!
Va pun si poze imediat!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput