VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

arinna...mercic...am sa sun la reprezentanta Philips...dar mai tarziu un pic

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

am gasit lampa Philips...am sunat la reprezentanta si este lampa HB172 care e doar UVA, este pentru dermatologie...are 75W, este 27/21 cm, se primeste cu manual de instructiuni si 2 perechi de ochelari de protectie, costa max.2 mil.

reprezentanta nu vinde direct, dar mi.au dat un distribuitor:

dl.Kamal
tel.0214116105, 0214116106, 0214116107

stie deja dl.Kamal ca s.ar putea sa mai sune si altii

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

anca
cand o cumperi poti sa pui niste poze si sa ne dai mai multe detalii?
o fi avand si tuburi de schimb?banuiesc ca se ard si astea dupa o vreme!
multimiri
gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

-------------------------------------------------------------

quote:
Originally posted by mamica dulce

sanziana,ai fost la doctor?ce are fetita ta?
Eu azi am fost si concluzia e ca n-are nika grav,nu e nici vitiligo,nici alta boala de piele,nici ciuperca...e putin "prespalat" de la bronz,chestie care ar putea sa-i apara si la anul sau ii dispare de tot peste vreo 2-3 ani.A zis ca la iarna,cand se duce de tot bronzul nici nu se mai observa.Sa n-am nici o grija,nu e nimic,doar pielea sensibila.
Sper din suflet sa fie asa si la voi. Sa postezi te rog ce-ti spune dermatologul,o sa urmaresc subiectul.

ps. chiar spunea cineva la subiectul pe care l-am deschis la parintii intreaba ca a vazut multi copii cu pete,dupa ce au venit de la mare si chiar toti sa aiba vitiligo????


Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.





Ma bucur pentru voi ca e totul ok!
Noua medicul ne-a pus diagnosticul de vitiligo! Dar la ea e o ditamai zona mai alba pe abdomenul inferior. Si continua sa ii apara pete. Initial si eu m-am gandit ca e de la bronz.
Am incercat sa ajung si la doctorul Nedelcul dar se poate de abia in octombrie. As vrea insa sa mai vad inca un medic ca sa am un diagnostic clar. O singura persoana poate totdeauna sa se insele.

Momentan o dau cu elidel ca asa mi-a prescris dermatologul si imi aduce cineva Novitil din SUA. Stie cineva daca Novitil se poate folosi la un copil de aproape 2 ani ? Ca la raze in mod sigur nu am de gand sa o expun.
Mi se pare ca diferenta de culoare intre pete si zonele din jur este mai putin vizibila. Nu stiu daca se duce bronzul din jur sau se coloreaza petele !? O sa vedem.


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by gabi30

anca
cand o cumperi poti sa pui niste poze si sa ne dai mai multe detalii?
o fi avand si tuburi de schimb?banuiesc ca se ard si astea dupa o vreme!
multimiri
gabi



normal ca trebe sa aiba si tuburi de schimb! si garantie...

chestia e ca am un unchi bolnav de psoriazis care are o lampa de vreo 15 ani si o foloseste intensiv...si pana acum nu s.a ars niciodata becul...si lampa a luat.o de la casari de la un spital...

pun poza cand il primesc (probabil sapt.viitoare!)

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Lapi, bine-ai revenit pe-aici!

Sincera sa fiu mi-a scapat ca nu erai din Bucuresti,dar pana la urma uite ca a iesit bine,cu ajutorul tau
Deci asa cu Clinica din Iasi, oricum e bine de pus aici orice informatie avem despre tratament ca sa o luam la disecatUnii au avut insa rezultate cu raze dar cionteaza mult medicamentul folosit...

Anca ma bucur ca ai reusit sa mergi pe fir si multumim pentru informatii!!! Chiar ca e buna lampa aia la casa omului ( cu vitiligo )Poate imi iau si eu cand vin in tara dar intre timp o sa ma uit si pe aici dupa asa ceva...Nu prea suport soarele .

Sanziana, din cate am auzit la copii se rezolva mult mai bine vitiligo...Din pacate Novitilul are nevoie de soare sau lampa ca sa actioneze ..eu asa stiu...
Nu te grabi sa iei tot felul de chestii, sunt f scumpe, mergi intai la alt dermatolog si vezi ce recomanda pentru copii...Noi ne mai permitem sa incercam una alta dar pentru bb asa mic poate nu e indicat sau are alt regim de tratament si expunere...


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

... sanziana dar e dar cam ciudat sa apara pete de vitiligo in continuare, atat de repede ...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

i.am trimis un mail tipului de pe vitiligo.ro...mi.a raspuns ca cea mai mica (si mai ieftina) lampa NBUVB...este 290 euro

...asa ca traiasca melaoline si lampa UVA...

...am reusit sa vb mai mult si cu dr.de familie...ea m.a sfatuit ca sotul sa nu stea mai mult de 10 min expus...la 2 zile...si sa.i dau o luna liv52 si o luna esentiale...peste vreo 2 luni sa.i fac niste analize de sange sa vedem dc e vreo pb.cu ficatul (el a avut hepatita cand era mic...si asta ma ingrijoreaza putin)...

...SUPER!...suntem fericitii detinatori a 5 puncte de repigmentare...deci tratamentul asta functioneaza...are 3 puncte (doua mici, 1 mm2...unul mai mare 3mm2) pe gat...i.a aparut unul micut langa ureche si mai are unul micut pe frunte...is tare fericita...

...ne.a sosit si melaoline din grecia...1,93 euro cutia...iar ma apuca piticii cu tipa aia...cred ca sapt.viitoare ma duc la dir.de la prot.consumatorilor sa vb cu el dc putem sa facem ceva...ca ma gandesc la lumea care inca ia de la ea...am sa vb.la minister sa de.a naibii aprobare pentru melaoline sa.l aduca legal in farmacii...ca sa nu mai dea loc la nesimtiti sa fac d.astea...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

anca draga si eu sunt revoltata pe tipa din timisoara dar din pacate nu putem face nimic.....nu a facut nimic ilegal...singura ei nesimtire e ca si-a pus un adaos super mare si probabil ca pana acum si-a asigurat traiul pt tot restul vietii....daca din punct de vedere material sta f bine acum probabil ca are sau va avea in curand probleme de constiinta....sau poate ca nu......
sa o felicitam deci pentru afacere ....si sa o hulim pt ca a hotarat sa faca bani de pe urma unor oameni care intr-adevar sufera.....
si la mine au aparut din ce in ce mai multe punctulete de pigment...dar numai in interiorul anumitor pete......probabil cu perseverenta o sa apara rezultate peste tot.......
multa sanatate si optimism va doresc
v-am pupat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by alexa_x

anca draga si eu sunt revoltata pe tipa din timisoara dar din pacate nu putem face nimic.....nu a facut nimic ilegal...singura ei nesimtire e ca si-a pus un adaos super mare si probabil ca pana acum si-a asigurat traiul pt tot restul vietii....daca din punct de vedere material sta f bine acum probabil ca are sau va avea in curand probleme de constiinta....sau poate ca nu......
sa o felicitam deci pentru afacere ....si sa o hulim pt ca a hotarat sa faca bani de pe urma unor oameni care intr-adevar sufera.....
si la mine au aparut din ce in ce mai multe punctulete de pigment...dar numai in interiorul anumitor pete......probabil cu perseverenta o sa apara rezultate peste tot.......
multa sanatate si optimism va doresc
v-am pupat





AVEM CA SA.I FACEM...IN PRIMUL RAND AFACEREA EI ESTE ILEGALA COMPLET, UNA PENTRU CA IMPOZITE LA STAT NU DA...DOI CA INCA NU.S APROBATE IN ROMANIA ACESTE MEDICAMENTE...

saptamana viitoare ma duc la dir.prot.consumatorului de aici si la seful politiei, ca.mi sunt prieteni, am ultima chitanta de la posta de medicamente...s.ar putea sa am nevoie sa depuneti si voi plangeri...va anunt...ideea e ca nu ca as vrea neparat sa ma razbun pe ea...dar ma gandesc ca trebe sa o opreasca cineva...ca va mai tepui multi dc nu o oprim...am vorbit deja la min.sanatatii sa inceapa procedurile de aprobare pentru melaoline sa.l importe si sa se vanda prin farmacii...asa nu vor mai exista nesimtiti care sa profite de niste oameni disperati...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput