VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

anca
da-ne si noua de stire daca gasesti lampa UVA
sunt si eu interesata de achizitionarea uneia
multumesc
gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna ziua, sotul meu are vitiligo din copilarie. A incercat tot felul de tratamente la Lugoj si la Bucuresti. Unele au fost pe baza de radiatii. (scuze ca nu stiu exact de care), dar din cate stiu a dat semnatura la inceputul tratamentului in caz de doamne fere . As vrea sa va intreb : crede-ti ca aceste radiatii l-au putut afecta, astfel incat eu sa nu reusesc sa raman insarcinata din aceasta cauza?


vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by iuca

Buna ziua, sotul meu are vitiligo din copilarie. A incercat tot felul de tratamente la Lugoj si la Bucuresti. Unele au fost pe baza de radiatii. (scuze ca nu stiu exact de care), dar din cate stiu a dat semnatura la inceputul tratamentului in caz de doamne fere . As vrea sa va intreb : crede-ti ca aceste radiatii l-au putut afecta, astfel incat eu sa nu reusesc sa raman insarcinata din aceasta cauza?


vio



io nu cred ca.s radiatii...sunt raze UVA...e cu totul altceva...

...apoi ca nu ramai tu gravida...cred ca raspunsul ar trebui sa ti.l dea un medic dupe ce faci toate analizele...si tu si el...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

fetele...am fost azi la selgros, metro si carefour...aia s.au uitat la mine ca la urs..."adica d.aia de bronzat?"...nu auzisera de asa ceva...in fine...n.au avut niciodata...

...mi.a trimis o firma oferta de solare...de la 3000 euro in sus...de m.am uitat io in "jos"...le.am scris din nou ca nu vreau solar...ci o amarata de lampa UVA...nu vreau solar cu lampi mixte (UVA si UVB)...ca n.am nici unde naiba sa.l pun in casa si p.ala...sa vaz dc imi mai raspunde careva...

...l.am rugat pe dir.dir.de sanatate sa se intereseze la minister de unde naiba iau aia asa ceva pentru cab.dermato...ca unde facea sotul meu demult cu oxoralen solutie aveau o lampa micuta, cam ca o veioza...acoperea cam 15 cm2...si zic io ca ar fi suficient...ca face si el doar pe pete expunerea...dau de veste dc aflu amanunte...ca.s asa greu de gasit (nu ma asteptam!)...zici ca.s extraterestre...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getak spune:

Buna, cum mai merge cu repigmentarea? La mine a intrat pigmentul si pe fata dar de o culoare mult mai inchisa ca tenul meu, asa ca acum in loc de pete albe am pete maro inchis. A mai patit cineva la fel? Daca stie cineva cum se numeste Melaoline aici in Spania il rog sa-mi spuna. Pe 5 sept am programare aici la dermatolog, daca sunt noutati in legatura cu tratamentul o sa va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

na, de va cruciti si voi...ca io m.am imbolnavit de nervi deja...oferta de la o firma de lampi UVA casnice...


1. SunCar, 4 x 400 Watt HPA lamp, pret: 1.419 EUR + TVA

2. SunCar IR, 4 x 400 Watt HPA lamp si 2 x 1000 Watt lampa
infrarosii, pret: 1.675 Eur + TVA

mai sap...



getak...melaoline in grecia se cheama chiar melaoline...ca acolo.i produs...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

sanziana,ai fost la doctor?ce are fetita ta?
Eu azi am fost si concluzia e ca n-are nika grav,nu e nici vitiligo,nici alta boala de piele,nici ciuperca...e putin "prespalat" de la bronz,chestie care ar putea sa-i apara si la anul sau ii dispare de tot peste vreo 2-3 ani.A zis ca la iarna,cand se duce de tot bronzul nici nu se mai observa.Sa n-am nici o grija,nu e nimic,doar pielea sensibila.
Sper din suflet sa fie asa si la voi. Sa postezi te rog ce-ti spune dermatologul,o sa urmaresc subiectul.

ps. chiar spunea cineva la subiectul pe care l-am deschis la parintii intreaba ca a vazut multi copii cu pete,dupa ce au venit de la mare si chiar toti sa aiba vitiligo????


Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

mamica ma bucur pentru vestea buna !

Anca, persoana care mi-a spus de lapa a zis ac a luat-o de la metro cu 700.000 la reduceri, Philips, cred ca anul trecut, probabil ca aduc rar si de aceea nu se stie de ele...

Am gasit siteul unei clinici din Iasi - Roderma care se lauda ca trateaza si vitiligo,

http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/parteneri/Clinici_partenere/Centrul_Medical_Roderma_-_Iasi_38.htm?user_id=37f87a1&nwsl_ind=Aug16

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lapinou spune:

Dragele mele, eu sunt persoana cu lampa UV, despre care va spune Arrina.

Eu am cumparat-o anul trecut de la Metro Iasi, era ultima, de fapt era produsul care era expus si din cauza am luat-o si cu reducere la pret. Eu am plecat din tara, dar cam peste o saptamana o primesc prin pachet, sper sa ajunga intreaga si atunci am sa va fac si o poza daca vreti. La mine, cred ca a avut efect, eu am folosit-o simultam cu dermovat, poate are mai putina importanta tipul cremei, si intr-adevar am obtinut rezultate.

Arrina, la cabinetul Roderma am fost eu, de cand mi-a aparut primele pete, iar ei folosesc tratamentul clasic, adica oxoralen si PUVA si la mine nu prea a avut efect (doamna doctor fiindu-mi si profesoara la facultate), asa ca imi pare rau ca va dezamagesc, dar nu folosesc nici o metoda revolutionara.

V-am pupat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lapinou spune:

aaa...mi-am adus aminte....am vazut tot o lampa de asta de bronzat la Media Galaxi, in Iasi, nu mai stiu firma, dar era mai marisoara ca a mea, cam 1 mil si ceva parca costa.

Media Galaxi era tot un fel de Flanco....Anca poate incerci la magazinele astea mari de electrocasnice.

Mergi la inceput