VITILIGO (2)

VITILIGO (2) | Autor: numeioana

Link direct la acest mesaj

Iata-ne tot aici, cu aceleasi probleme... Nu ne-am pus noi de acord asupra tratamentelorpentru vitiligo, dar macar suntem de acord ca odata si odata tot trebuie sa se inventeze leacul miraculos.

Ioana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Bine v-am regasit!

...pai sa punem si linkul de la capitolul precedent, sa vada si altii ce-i pe-acolo, ca-i interesant...Si asa -s cam putine forumuri in "domeniu" ( n-ar mai fi domeniiile astea

capitolul 1 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45078&whichpage=1

Ioana, nu stiu sa pun ca tine , cu "aici" sau "acolo"in loc de link, poate ma inveti si pe mine...in particular...


Alexa, Ioana, sunteti la egalitate


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Joe

...nu stiu ce se intampla ca la mine mesajele tale apar intercalate abia dupa ce le citesc pe urmatoarele...am citit mesajul Alexei si al Ioanei ieri iar acum m-am uitat intamplator, cand am pus linkul vechi, si am vazut ca scrisesei si tu...

Multumim pentru bunele intentii, si noi la fel o sa facem , daca aflam ceva,(ca de-aia am tot vorbit singura pe-aici o perioada ca sa pastram o legatura ceva) si sa ne mai dam cu parerea cand auzim de vreun remediu...

...pana atunci eu excelez in vointa si astept sa fac anul de cand imi supraveghez evolutia sau involutia,ca sa vad daca trec sau nu la altceva...

Ca de, fortarea asta cu creme nu e universal valabila...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Pai Alexa, Joe e inca moderat pentru ca e nou pe forum. Dupa ce scrie se uita moderatorii ce a postat si abia apoi intra raspunsul lui.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

M-am intors si eu .. n-am mai scris de vreun an

N-am avut vreme sa citesc tot (unshpe pagini breeee!!!!) doar pe sarite. Vad ca tot nu a aparut tratamentul minune oricum nu ma asteptam sa se intample. M-am resemnat la gandul ca o sa fiu baltzata pana la sf vietzii si m-am infratzit cu lotiunile autobronzante.
Am vazut ca voi inca va temeti de soare... Eu am fost doi ani intensiv la prajit si nu s-a intamplat nici mai rau nici mai bine. Sigur, dupa bronzat pareau fosforescente petele si uimitor de albe dar asta nu m-a impiedicat sa le impodobesc cu autobronzant si sa dispara astfel din ochii privitorilor. Care iarasi vad ca sunt un subiect dureros pentru multe din voi. De ce? Petele astea fac parte acum din voi tot asa de mult precum culoarea parului, a ochilor ! Daca nu le adoptatzi VOI,cum vreti sa le accepte cei din jur?

Nu vreau sa fiu a' cu dojana , vreau sa ma intorc in club

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Kittie, bine ai revenit!

Chestia cu soarele vad ca e doar a mea, numai eu ma tem de el fiindca nu-mi face bine la nimic si asa mi-a spus la dermato ca le poate provoca...

Pai si petele astea, depinde cat si unde le ai...daca sunt intinse rau n-ai cum sa faci abstactie de ele...

Eu am in doua trei zone mici si ma scot din fire...uneori nu se vad deloc dar ma gandesc daca se intind sau apar si altele ce-o sa fac...

Tu cum esti, au mai evoluat, au ramas pe loc, si-au schimbat locatia ? Ce fel de autobronzant folosesti??? Rezista cat de cat?Acopera?

...cat despre accptarea lor...prefer sa incerc cu diverse chestii "neminune" deocamdata, ca nu se stie niciodata, unii au rezultate bune...

11 pagini mie mi se par putine :)





........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

kittie, mi-amintesc de tine! Esti singura care mi-a raspuns si care are un bebe. Stii ca de fapt eu am postat subiectul asta din teama de a nu lasa mostenire petele mele copilului meu. Inca nu-l am, dar sper sa apara cat de curand. Sunt hotarata si parca mi-a mai disparut si teama.

Arinna

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:



eu sunt aia
fimiu inca nu are (oricum apar in jur de 14 ani) si sper sa nu se intample nimic rau .. Acum astept al doilea bb...
Nu m-am mai gandit de mult la petele mele.Zilele trecute , din cauza caldurii si a scurtarii manecilor a trebuit sa aplic neshte colorant pe cotul drept unde am doua pete cam cat moneda de 5mii (de unde vine treaba am 10mii in cot ). Mai am doua pete pe ploape (ambele .. mai punem de vreo 30 de mii)niste piticutze pe degete (de 5mii la un loc) si o piticuta inghinal dreapta (hai generos 1 ban) . Am fost paranoica ani de-a randul cu petele si cu expunerea solara. Intr-adevar parerile sunt impartite, unii cred ca o data cu arderea pielii exista riscul ca pigmentul sa plece la cojirea epidermei. Altii recomanda creme (gen Dermovate) si apoi expunere solara.. Am facut tratament neintrerupt 2 ani la Colentina cu diverse metode, diversi doctori. Mi-a disparut o pata mica de pe mana stanga si doua pete mici din jurul gurii. Nu erau nici mai proaspete nici mai vechi decat celelalte, pur si simplu astea s-au estompat iar celelalte nu. Sunt incredintata ca nu medicamentele vor sterge petele ci "capul din dotare". Atata timp cat sistemul meu nervos va face valuri, spuma marii or sa iasa pe piele sub forma petelor. Cunosc persoane cu vitiligo MULT nu ca mine. Si de fiecare data cand le privesc mi-e rusine de orice complex mi-as face vreodata!

uitasem sa spun - folosesc orice autobronzant. Mai ales acum, inainte de sezon nu prea gasesti prin magazine asa ca primu venit, primu cumparat. Imi aplic creme de protectie solara pe zonele expuse in mod normal in oras (chit ca , promit, nu e gluma, cand conduc , mana stanga e intotdeauna arsa, indiferent ce indice ce protectie aplic! Ba cu cat luceste mai tare a crema parca se arde si mai rau ).

Ioana , da' ce mai astepti mama sa faci bebele?

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ioana, curaj!



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

kittie draga am ajuns la o concluzie dupa c am citit ce ai scris.........sunt 'bogata' in comparatie cu tine......mai mult cred ca sunt mai 'instarita' decat toti cei care scriu p aici.....
v-as spune si d cat dispun da' mi-e ca p urma o sa fiti invidiosi...
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

hai, mai Alexa, in loc sa ne spui ca esti bogata in adevaratul sens al cuvantului tu vii cu chestii din astea?? Tot nu ti-ai gasit o preocupare care sa-ti ocupe tot timpul si sa nu te mai gandesti atat la petele astea??
Ma intreb...cand o sa te vad si pe tine mai vesela, optimista, fara grija asta?!

Ioana

Mergi la inceput