VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Alexa, daca asta e o modalitate de a te face sa zambesti gandindu-te la pete si la numarul lor, atunci la mai mare! Pe mine ma distreaza sa gasesc motive de haz de necaz.. E terapeutic!

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

ioana ....lucrez de aprox 2 ani full-time....sunt studenta la zi...si mai nou am inceput si scoala de soferi.....am cu ce-mi ocupa timpul din fericire........
mi-e imposibil insa sa nu ma gandesc la 'ele'........nu pt ca-mi sunt dragi ci pt ca ma impiedica sa-mi traiesc viata asa cum as vrea......
dar degeaba incerc sa va explic...nu aveti cum sa intelegeti.....nu sunteti in situatia mea ....si nici nu va doresc (sincer).....
e tare nedreapta vita cu unii?...oare dc?......
pupici......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

ignorati msg anterior.....e prea pesimist...si prea serios.....e chiar plictisitor.....o persoana care se plange tot mereu nu e prea simpatica......
am sa va scriu acum unul optimist......:sunt atat de fericita ....si ce daca am pete.........si c daca sunt altfel...nu deranjez p nimeni cu nimic.....daca nu vor sa ma accepte asa cum sunt e pb lor ...nu a mea.....
frumusetea vine din interior....nu?.....pai atunci dc imi tot fac griji.....?.....am dreptul sa-mi traiesc viata cum vreau .....pot sa fac c vreau...si c daca sa uita unii ciudat la mine?.....si c daca unii ma compatimesc?.....eu sunt o persoana puternica si ii trec cu vederea....
suna frumos nu?.....da ...stiu sa sa mint....stiu sa joc teatru.....stiu sa ma prefac ca sunt ok.......dar eu credeam ca p forumul asta sriem ceea c simtim...suntem sinceri...si nu prefacuti..........
hai sa fim sinceri macar aici.....hai sa nu ne mai amagim......hai sa fim realisti.......nu va cunosc....nu ma cunoasteti.....si nici nu cred ca o sa se int asta vreodata.........ma prefac prea mult ca sunt bine in viata d zi cu zi......lasati-ma macar aici sa fiu EU.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Alexa scumpa

...nu fii suparata, Ioana cu siguranta a vrut sa te ajute sa depasesti mai usor situatia ...

Eu te inteleg perfect si tocmai de aceea am insistat ca acest topic sa mearga - e drept ca se scria cam rar - pentru toate problemele pe care aceasta bola le-ar putea crea si pentru a ne tine la curent cu vestile bune ce pot sa apara...Pentru comunicare...

Daca o sa ne cunoastem intre noi...asta nu se stie niciodata, e suficient sa vrem

Daca nu ne-ar deranja n-am fi aici, apreciez mult deschiderea ta si consider ca poti spune ce ai pe suflet, asa cum ne-ai impartasit impresiile bune despre Novitil si ne-ai povestit despre viata ta...

Imi inchipui cum trebuie sa te simti si imi pare rau sa vad oameni care sufera, nici eu nu sunt linistita deloc desi inca am f putine momentan...

Te sustin in dorinta de a fi TU, mai ales ca nu ranesti pe nimeni prin asta...

In plus, din cate stiu, esti singurica, noi celalalte suntem alaturi de cate un barbat si asta conteaza foarte mult in ridicarea moralului...Imi pare rau ca trebuie sa suferi atat si apreciez deschiderea pe care ai avut-o pana acum fata de noi....





........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

multumesc frumos arinna...esti tare draguta......
nu sunt supi.....eram intr-o faza proasta cand am citit msg ioanei...m-am simtit putin jignita....cred ca am inteles eu gresit .....dar mi-a trecut......
ideea e ca nu sunt o povara p capul nimanui.....muncesc, invat......incer sa-mi fac viata mai usoara prin propriile forte.....fara sa-i deranjez p cei din jurul meu......
fac ce cred ca face toata lumea.......
ioana eu SUNT o fire optimista.....niciodata nu am incetat sa sper ca intr-o zi o sa scap definitiv d pete......ceea ce ma intristeaza e faptul ca ziua mult asteptata e destul de indepartata......nu ma gandesc tot timpul la petele astea......duc si eu o viata cat d cat normala....am si eu planuri.....idealuri......petele astea nu ma impiedica sa-mi fac o cariera ......sa am prieteni......sa am un copil (chiar daca o sa fie adoptat).....
nu astept sa apara leacul miraculos pt a-mi incepe viata......viata mea a inceput din ziua in care m-am nascut....iar eu am datoria s-o traiesc si sa mi-o fac cat mai frumoasa......
am si eu zile proaste ca tot omul......zile in care sunt trista ....si tare pesimista.......promit sa nu mai intru p net in zilele alea.......

va pupacesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Alexa,

..daca am fi atat de fericiti n-am mai sta pe forum la subiecte medicale, asa ca nu are rost sa ne ferim sau sa ne prefacem cand avem pase mai proaste,eu asa zic...Fiecare face cum simte...Si eu sunt la fel, fatza de cate afectiuni am daca eram mai slaba pana acum nu mai ieseam din depresii dar desi am unele "caderi" repetate , adica zile proaste, reusesc sa ma ridic intotdeauna...In general de bine e usor sa vorbesti dar cand ai o problema e normal sa o spui celor care te pot intelege cel mai bine...

Foarte fumos ai scris


Ioana ce mai zice barza?

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia__ spune:

Salut fetele.
Sunt .Ne`am cunoscut arinna pe alt forum, cel cu dietele in functie de grupa sanguina.M`ai ajutat candva, te pup esti mereu si pe orice forum, amabila si dragutza.
Nimeni nu poate intzelege mai bine starea voastra surorilor, decat o mama disperata care cauta acel "miracol" care din pacate cum ati spus e departe.Am intrat aici cu sparantza sa gasesc raspuns la zbuciumul din sufletul meu, dar mi`atzi dovedit din nou ca parca e in zadar sperantza.Eu am un copil de 10 ani caruia au inceput sa`i apara petishoare mici, in urma cu 3 ani.A inceput prima inconjurul unei alunitze.Apoi alta de burtica, shi astfel acum am ajuns la un nr.de nedeocheat.Am tot cautat pe net site`uri despre Vitiligo.Am ajuns la un site care de fapt e www.vitiligo.com Acolo am gasit acel unguient "Vitix" care de fapt exista shi in tzara.De un an shi jumatate noi il folosim.Apoi tot pe net am gasit un medicament din US."Recouleur" www.Recouleur.com .Nishte gelule din produse naturale.L`am adus shi acum il tratam asha.Parca petele vechi s`au facut mai inchise la culoare,dar oriunde se loveshte shi are o rana, in lucul respectiv, nu`shi mai revine melanina la normal.Ramane o noua pata de un alb clar.Ca sa nu mint, din disperarea unei mame am ii folosesc shi un fel de ulei natural pe care il ungem cu masaj, dupa frectzie cu otzet de mere.Cineva ni l`a recomandat leac batranesc cica.Shi asha uitatzi`va unde am ajuns.Toata ziua lucrez cu corpushorul lui.Va intzeleg pe toate shi ma rog la Dumnezeu mereu sa de`a putere celor care au tot avut inspiratzia shi au gasit leac la atatea boli, sa de`a Dumnezeu sa gaseasca shi solutzia pentru asta.Multzumesc lui Dumnezeu ca e micutz, inca nu e conshtient sa se simta diferit de cei din jur, shi sper ca inainte de a se face mare sa se gasesca un medicament.
Fetelor incercati sa intratzi pe acele site`uri shi vedetzi voi daca va convinge se e scris.Poate sa de`a Dumnezeu auzim ca cineva s`a vindecat la maxim.Sa auzim de bine.(pls sa`mi scuzatzi vocabularul sarac, sunt in Liban de 18 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Magnolia

...daca ar fi sa fac ceva important in viata ar fi sa particip la eradicarea bolii asteia, zau asa...Cand vad atata tristetze si pe buna dreptate...
Multumesc pentru cuvintele adresate, eu nu mi-am pierdut speranta pentru ca n-am incercat decat 2 creme amarate pe cateva pete amarate la degete dar cunosc deja sentimentele si grija celor care sufera de asta, indiferent de faza in care se afla...
Am citit si eu despre Recoleur...m-as bucura ca cel care va avea rezultate pozitive remarcabile sa ni le spuna si noua, desi important e sa incerci la ce anume reactioneaza fiecare...din fericire unii oameni obtin rezultate cu anumite preparate, altii nu, sau obtin cu altele...In cazul nostru, informatia este foarte pretioasa...
Uite, Alexa spunea de Novitil, ca a obinut rezultate bune insa nu mai are bani momentan sa si-l procure...Eu o sa plec in Canada peste cateva luni si o sa-l incerc, sper, poate vizitez si clinica unde este produs - Dermabest- http://www.dermabest.com/ si daca aflu ceva nou va spun imediat... Si acolo am vazut oameni cu aceasta afectiune, desigur pentru ca stiam unde sa ma uit...Nu stiu daca ai citit si prin capitolul 1 al topicului, se pare ca Dermovate mai e bun si Pimecrolimus...Inca nu am ajuns sa incerc decat ce mi-a dat dr. dermatolog, dar nu pot sa spun ca am scapat de tot si trebuie insistat cam un an...Cu Vitixul ce rezultate ai obtinut la cel mic?






........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia__ spune:

Draga arinna.
Marci pt. raspuns.Doamne,sincer gandesc ca tine.Spun ca as face orice pentru a gasi o solutie la chestia asta.Dar mereu spun, Slava Domnului sunt probleme mult mai grave,bine ca e asha shi nu mai rau.Dar nu mint shi va spun,ca daca m`ar intreba cineva de ce porti frica cel mai mult, as spune,de bolile de piele.Nu fiind grave,dar fiind vizibile shi vrand,nevrand,lasa asupra noastra complicatii psihice.Abia azi am citit articolul vechi in care fiecare ati scris din expierientzele voastra. Sigur asa trebuie si orice sfat ne este de folos si asa cum ai mentionat, ce`i bun pt unii poate pt altii nu e.Poate depinde de grupa sanguina, gradul de imunitate a fiecarui corp,stilul de viatza, mediul inconjurator..nu stiu ce sa mai zic.
M`ai intrebat despre Vitix si daca a dat rezultate.Recunosc ca poate gresesc folosind mai multe medicamente in acelasi timp .Poate unele componente dauneaza impreuna cu altele,poate SA DE~A DUMNEZEU are sa se vindece si nu o sa stim care produs a fost de folos,dar consider ca nu mai am timp de pierdut si incerc sa fac tot ce aud ca`i bun,cu speranta sa fie intre`adevar bun.Ti`am spus, ii dam cu Vitix de mai nult de un an si de 6 luni,ia Recouleur gelule.Mai nou,ii fac un masaj cu otet de mere dupa care il ung cu un ulei dintr`o samanta de planta, cunoscuta aici ca fiind miraculoasa in vindecarea unor boli.Acum petele vechi nu mai sunt prea albe, adica doar noi observam cei din casa,dar in locul unde are leziuni ale pielii,ramane o pata clar alba.Actualmente observam ceva pe o pleoapa, parca acum incepe fara a fi fost vre`o rana,nimic.
Asha cum au mentionat multe fete, medicii ne`au spus ca ar fi cauza un shoc sau o perioada de stress prin care ar fi trecut.Intr`adevar copilul asta e mai sensibil decat fratii lui, se sperie mai usor si facem tot posibilul sa`l ferim de situatii dificile.In fam. mea nu are nimeni asa ceva si nici in fam. sotului nu am vazut nimic la nimeni.Cineva dintre fete,in articolul vechi a amintit ca petele vechi au devenit "pestritze" sau nu stiu cum se spune,adica pe pata au aparut urme de pigmentatie noi in forma de puncte.Asta e drumul corect spre vindecare, precum ne`au spus mai multi medici,cica incepe cu recuperarea pigmentului din mijloc, acoperind apoi toata pata,sau treptat se micsoreaza de pe margini.Doresc din suflet sa fie un inceput de vindecare pt acea pers. care a vb. de asta.Am sa ma intorc la articol si sa vad ce a folosit.Am scris mult,imi cer scuze.Numai bine si multa sanatate tuturor sa de`a Dumnezeu.Apropo arinna, undeva pe un forum aminteai ca esti nascuta pe data 17/7/`67 si intrebai, oare ce sa fie cu nr.7?!Eu sunt nascuta pe 7/7/`67 si sper sa fie nr norocos si nr al victoriilor, asa cum spun unii.Si noi asteptam viza pt immigration in Canada,dar la Toronto.Sper sa nu intarzie, ca am implinit deja 4 ani si 9 luni de la depunearea dosarului.DOAMNE AJUTA sa auzim numai de bine.Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia__ spune:

Am uitat fetelor sa va intreb,inafara de arinna, careva dintre voi a observat ca razele de soare dauneaza?Eu sincer, am observat asta, dar ma tot minteam,ca medicii mereu iti recomanda pe langa tratamentl medicamentos, sa te expui la soare,bineinteles intre intervalele permise.Oare sa`si bata joc de noi oamenii astia?Nu ajunge ca medicamentele sunt foarte scumpi, eu aduc din Ameriaca Recouleur cu 100$,iar Vitix costa la noi 57$.Oare intr`adevar sa nu fie descoperit un leac adevarat?Eu am un cumnat in Italy unde e de 20 de ani.Acolo a studiat farmacia si are farmacia lui acum.Cand l`am intrebat despre boala asta, s`a mirat si s`a intristat spunandu`mi ca inca nu exista medicamentul care sa de`a rezultate 100%.Era trist si`mi spune, ce...tu ai mostenit copiilor tai numai boli fara tratament?Ca am o fetita care de la inceputul adolescentei am descoperit ca are migraine,cu toate ca nici eu nici alt membru al familiei mele nu sufera nici de migraine nici de vitiligo.Dar asta e.Soarta.Tot asa, am cerut de la cumnatul meu sa`mi recomande ceva bun si mi`a spus ca nu exista decat analgezice si trebuie folosite pe tot parcursul vietii.L`am intrebat despre pozele puse pe site`uri care vb de Vitiligo si unde vad rezultate,mi`a spus ca sunt poze facute sub razele laser,care descopera suprafete pe care noi cu ochii nu putem sa le vedem si deci ca ceia ce vedem noi e doar ceva la% din suprafetele adevarate.E posibil ca medicii sa fie constienti ca nu exista medicament,dar pt a profita de banii nostri sa ne tot da sperante?Nu stiu ce sa mai cred.Dar ce stiu e, ca speranta nu vreau sa mi`o pierd.Dumnezeu e puternic si sigur candva are sa auda rugaciunile noastre.

Mergi la inceput