VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

OXSORALEN™
ICN
Methoxsalen
Melanin Repigmentation - Photochemotherapy of Atopic Dermatitis and Psoriasis

Indications And Clinical Uses: Repigmentation of vitiliginous lesions, to protect against solar sensitivity. Oral route is preferred if extensive repigmentation is desired, since topical application can only be applied to a small area at a time.

For treatment of psoriasis and atopic dermatitis in combination with high intensity UVA light.

Pare-se ca sunt aceeasi treaba, dar nu inteleg de ce unul da rezultate si altul nu . De ce Nedelcu, care foloseste oxsoralen spune ca e bun melaoline dar nu se gaseste la noi...asa scrisese parca Bambulina in primul ei mesaj...si ca n-a avut rezultate cu oxsoralen iar cu melaoline s-a repigmentat aproape total...






........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Bambulina, poate ne luminezi tu care e diferenta dintre ele...

redau aici mesajul tau :

buna ma primiti si pe mine aici? eu ma numesc Ileana si am vitiligo de la 14 ani acum am 24;mi-a aparut ca urmare a unei dereglari hormonale asociate cu un soc emotional ;in familie in schimb nu are nimeni ; dupa ce am facut nenumarate tratamente cu creme gen dermovate, elocom etc, injectii crinofyzin, homeopate, alopate, acupunctura .... am ajuns la Dr Nedelcu de la Spitalul Militar si am facut tratmentul prescris de dansul cu Oxoralen+PUVA 2 ani de zile la clinica particulara din Veronica Micle langa Gara de Nord, tratament care in cazul meu nu a dat prea mari rezultate eu fiind depigmentata pe fata, maini , spate, talpi si inghinal mi s-a pigmentat f putin si am renuntat plictisita sa tot fac raze si sa iau zeci de pastile pe care dansul le recomanda pe langa Oxoralen, cunosc insa persoane care s-au vindecat la Dr Nedelcu. Acum vreo 3 ani am vazut un anunt in ziar cu Academia Medicilor Americani care lansau un medicament numit Melaoline pt vitiligo si am sunat imediat disperata fiind sa incerc orice. pe vremea aceea erau in Bucuresti, acum sunt in Timisoara dar pastilele se pot comanda prin posta. Tratamentul era asemanator celui prescris de Dr Nedelcu doar ca in locul Oxoralenului recomandau Melaoline care este de origine grecesc de fapt si este mai puternic decat Oxoralenul iar in schimbul razelor ultravilete de tip A din solarul Dr Nedelcu stateam la soare natural la inceput cate 10 min dupa care ajunsesem la 2 ore pe zi; dupa prima luna au inceput sa-mi intre pigmentii si in 3 luni m-am acoperit pe fata si corp TOTAL si pe maini partial ; am facut 2 veri intregi tratamentul o zi da una nu iar iarna pauza; dupa ce m-am oprit am mai rams cu doua pete mici pe maini iar in rest nu a mai recidivat nimic insa anul asta vreau sa continui doar pe maini cu unguent Melaoline local. Deocamdata astea sunt singurele modalitati din Romania de a trata Vitiligo restul cu tratamentele babasti mie mi se par in zadar; ori la Dr Nedelcu ori cu Melaoline! Precizez ca am vorbit cu Dr Nedelcu despre Melaoline si a fost de acord sa iau si mi-a zis ca dansul nu le poate prescrie pentru ca nu se gasesc in Romania. O cutie costa 50 $ si ajunge o luna, alte medicamnte nu mai trebuie sa luati decat sa aveti rabdare si sa stati la soare. Chiar daca se spune ca Vitiligo nu se vindeca, macar se poate ameliora eu sper sa nu mai recidiveze niciodata. Cat priveste toxicitatea medicamentelor, daca se iau corespunzator pe stomacul gol cu lapte si apoi se mananca bine si in 2 ore cand se absorb se sta la soare nu este nici o problema, mie nu mi-a afectat nimic. Eu sper din tot sufletul ca toate persoanele afectate de aceasta boala sa-si gaseasca remediul, eu am reusit sa-mi regasesc linistea sufleteasca! va doresc mult curaj si succes!

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Buna.

Gata!Am comandat si eu melaoline.
Soseste saptamana viitoare miercuri.
Tipa de la telefon mi-a zis ca la Bucuresti a lucrat cu pacienti pe care i-a tinut sub observatie si a vazut cum s-au vindecat.
Sper sa obtin si eu rezultate.
Cu statul la soare o sa fie cam greu dar deja am ochit un petec de iarba verde in spatele blocului de la biroul la care lucrez si sper sa pot iesi macar cate o jumatate de ora la plaja.Daca nu dupa ora 17.00 ma pun la soare pana apune.
Ma simt mai bine acum ca am luat in sfarsit decizia.
Am intrebat se solar dar nu a recomandat , a zis SOARE!

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijulica spune:

Ce se intampla daca luam in fiecare zi Melaoline si stam la soare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Bravo Gabitza, mult succes !!!

Sa stiti ca mi-am gasit tiroidita cronica autoimuna, acre se asociaza des cu vitiligo...nu stiu daca una provoaca pe alta sau singurul punct comun ar fi ca sunt autoimune...si ca exista o predispozitie pt asta, cine are o boala autoimuna sa faca sii altele asa mi-a zis endocrinologul...Fac trataent in continuare ca eram hipo :( si nu mai fusesem pana acum...toata viata...asta e...intre timp , poate mai misca si astia cu melanina ceva , asa cum luam hormoni sa luam si melanina :) da se misca cam incet...

Haideti, spor cu Melaoline ce-o fi asta,, sa fie de leac !!!!

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:


Buna
am gasit asta pe net , e ceea ce mi-a propus mie dermatologul.V-am mai zis doar ca nu v-am explicat tocmai bine.Eu nu am suficient curaj desi mi-a zis ca deja s-au obtinut rezultate.
Eu abia astept sa imi vina medicamentele.Si sper.
Gabi

Autologous Melanocyte Transplants

In this procedure, the doctor takes a sample of the patient's normal pigmented skin and places it in a laboratory dish containing a special cell culture solution to grow melanocytes. When the melanocytes in the culture solution have multiplied, the doctor transplants them to the patient's depigmented skin patches. This procedure is currently experimental and is impractical for the routine care of people with vitiligo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by gabi30


Buna
am gasit asta pe net , e ceea ce mi-a propus mie dermatologul.V-am mai zis doar ca nu v-am explicat tocmai bine.Eu nu am suficient curaj desi mi-a zis ca deja s-au obtinut rezultate.
Eu abia astept sa imi vina medicamentele.Si sper.
Gabi

Autologous Melanocyte Transplants

In this procedure, the doctor takes a sample of the patient's normal pigmented skin and places it in a laboratory dish containing a special cell culture solution to grow melanocytes. When the melanocytes in the culture solution have multiplied, the doctor transplants them to the patient's depigmented skin patches. This procedure is currently experimental and is impractical for the routine care of people with vitiligo.






si medicul tau cat a zis ca ar dura aceasta procedura???

ma gandesc ca dc e zona depigmentata mare dureaza f.mult...da.ne detalii pls!!!

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijulica spune:

E radicala solutia. Nu stiu daca merita sa va supuneti la astfel de interventii. E intr-adevar inestetic dar eu nu as face-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by bijulica

E radicala solutia. Nu stiu daca merita sa va supuneti la astfel de interventii. E intr-adevar inestetic dar eu nu as face-o.

Lumea se schimba, eu m-am schimbat...



io nu cred ca e asa radicala si periculoasa...e un transpalnt de melanocite...si riscul de respingere e 0 ca.s ale tale...si oricum mi se pare super rapid si safe...

...io ma gandesc de ceva vreme ca acest trat.cu melaoline e super...probabil ca va avea rezultate...dar totusi nu ma impac cu expunerea asta asa de multa la soare fara un filru UV si UVB pe piele...ma incearca grija de cancer de piele...asa ca sincer trat.asta cu transplant de melanocite mi se pare super...si dc gabi30 ne da mai multe amanunte il inscriu sigur pe sot in program...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Anca si mie mi se pare o varianta buna...eu insa plec din tara saptamana viitoare in Canada...ne tinem la curent cu noutatile...daca nu dau rezultate tincturile mele - desi am auzit de rezultate bune - o sa incerc Novitilul si soarele...am vazut anul trecuti si acolo destui oameni cu vitiligo...daca te uiti special observi destul de frecvent...maini, picioare, spate...

Va doresc mult succes si sa ne auzim cu vesti cat mai bune

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput