VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bijulica spune:

Expunerea la soare nu e periculoasa daca se face in intervalul de siguranta: dimineata de la 7 la 12 si seara dupa 18. Bineinteles, o crema cu factor de protectie ridicat trebuie neaparat de folosit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Pai ce se poate folosi crema de protectie in timpul tratamentului ???Nu prea cred...Iar medicamentul respectiv sporeste mult absorbtia razelor solare care pot dauna...la asta se referea Anca...



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by bijulica

Expunerea la soare nu e periculoasa daca se face in intervalul de siguranta: dimineata de la 7 la 12 si seara dupa 18. Bineinteles, o crema cu factor de protectie ridicat trebuie neaparat de folosit.

Lumea se schimba, eu m-am schimbat...




cand am comandat melaoline mi s.a atras atentia expres ca nu trebuie sa.si dea cu nici o crema ecan solar in timpul tratamentului

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Buna.
Doar saptamana viitoare pot sa vorbesc cu dr.dermatolog.Imediat ce aflu ceva scriu aici.Nu am intrebat prea multe amanunte dar o sa insist.
Cum merge cu tratamentul cu Melaoline.Ceva rezultate?
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijulica spune:

Eu intotdeauna am folosit creme cu protectie solara si o fac si acum desi iau medicamentul. Ma incapatanez sa cred ca o crema care previne arderea si deshidratarea pielii poate sa imi faca rau. In cel mai rau caz incetineste putin procesul de secretie a melaninei, dar aceasta oricum se produce mai ales ca procesul este mult accelerat de melaoline.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

la sotul meu...pe fata si gat...zonele pe care le.a expus la soare...s.au facut roz...banuiesc ca intra de.acum pigmentul...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Eu astept cu nerabdare medicamentul.
Credeti ce e bine sa fac expunerea la soare pe la ora 8.30-9.00 sau dupa 17.00?Sau ar trebui stat mai incolo cand e mai puternic soarele?
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambulina spune:

buna la toata lumea am intrat si eu astazi sa vad cum merge treaba cu melaoline si daca ati inceput sa aveti rezultate si am vazut ca foarte multa lume a inceput sa ia pastile si ma bucur nespus; in primul rand vreau sa va spun ca rezultatele in cazul meu au aparut dupa 2 sapatamani de tratament constand in puncte mici de pigmenti in interiorul petelor; primele puncte au fost pe fata; de obicei asa apare la toata lumea sau mai poate aparea pigmentul din interior spre exterior pana la pigmentare totala dar in nici un caz din roz nu se transforma direct in pigment ci apare punctat; eu cand am luat melaoline am luat impreuna cu inca 3 persoane si rezulatele au fost diferite insa in orice caz pigmentul a aparut la toate persoanele inca din prima luna de tratament; inca o greseala majora este lasarea petei acoperita partial pt ca duce la depigmentare deci pata trebuie sa se acopere integral cu pigment asta inseamna ca trebuie insistat cu statul la soare pana la acoperirea totala; eu zic sa nu va faceti probleme cu statul intensiv la soare decat decat aveti pielea f f alba pt ca in general trebuie sa existe predispozitie genetica de cancer de piele, el nu apare oricum si ganditi-va ca sunt persoane in tarile cu clima calda tot anul care stau in fiecare zi la soare sau muncesc in soare si nu patesc nimic; oricum mai bine stati dimineata si seara pe cat posibil si solar cat mai putin in cazul in care este innorat vreo cateva zile; nu e necesar sa luati pastile zilnic mai bine o zi da una nu si puteti sta la soare si in ziua in care nu luati pastile; exclus crema de protectie!;nu va pot lamuri in privinta meladininei pt ca nu am luat insa am luat oxoralen 2 ani fara rezultat; va mai recomand Novitil gel dar pt cei care au putine pete pt ca altfel e greu sa te ungi pe tot corpul si sa stai la soare de doua ori pe zi si oricum costa mai mult decat melaoline insa da rezulatte f bune si novitilul; eu anul asta nu mai iau nimic pt ca ma chinui sa fac un bebe si oricum mai am doar doua pete de 1 cm pe mana si ma dau cu novitil; as vrea sa va arat poza cu mine dupa tratament insa nu stiu cum dc imi da cineva un mail unde pot sa o trimit e perfect! va pup si mult mult melaoline si soare! succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijulica spune:

E clar ca trebuie sa stai in intervalul 7.30 pana la 12 si seara dupa 18. Nici vorba sa stai dupa-masa, ca te arzi de nu stii ce-i cu tine. Eu stau dimineata si pot sa zic ca m-am bronzat intr-o saptamana de tratament cat altii, cu piele la fel de alba ca a mea, in trei saptamani. Petele s-au inrosit, mai mult spre zona de delimitare a lor, si un pic ma ustura.
Iti urez succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Buna.
Am ridicat ieri pastilele de la posta.
Azi dimineata am luat la 7.00 si m-am pus la soare la ora 9.00.
Am stat 30 min pe spate si 30 pe fata.
Am luat numai o pastila ca asa mi-a scris tipa din timisoara sa iau prima data.
Apoi o sa iau cate 2 la 2 zile.
Trebuie sa port ochelari de soare dupa expunerea la soare?Eu am ochelari de vedere heliomati.Nu am prea purtat ochelari de soare si nu stiu de care sa cumpar/Aceia din piata sunt buni oare?
Gabi

Mergi la inceput