VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Eu am facut tratament homeopat dar nu ce ai spus mai sus, am luat melanina hipotalamus sepia si calcareea carbonica un an da nu am vazut cine stie ce efecte, poate doar sa fi incetinit ritmul, sa incep din nou cand o sa am timp ca acum sunt f ocupata si nu il pot respecta...

Conteaza mult si cine produce un medicament, eu am luat diverse produse cu aceeasi baza facaute in diverse tari si nu toate erau la fel de eficiente...



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Buna.
Pentru cei ce au inceput tratamentul cu Melaoline : rezultatele continua sa apara?
Vreau si eu sa incep cu ceva saptamana viitoare si nu sunt tocmai hotarata.Vreau si eu ceva care sa produca efecte pozitive cat mai repede.Cred ca cer mult prea mult .Nici nu am inceput si deja vreau MINUNI.Azi stau cam prost cu moralul
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Gabi, si eu mai am zile de-astea , sunt momente foarte delicate dar stiu ca incerc mereu cate ceva, asa ca merg inainte...Incerca sa te hotarasti la ceva...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

sotul meu face trat.cu melaoline de 2 sapt...nu a inceput pigmentarea...dar petele au devenit roz pe fata si partial roz pe maini...azi mai sun sa mai comand o cutie si perseveram...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Buna.
Am vorbit azi cu un alt medic dermatolog.Se pare ca se incearca un nou tratament pentru vitiligo.Em am inteles cam asa:se ia o proba de piele , se obtine o solutie care se injecteaza in zonele depigmentate.Mi-a propus si mie sa particip la studiu dar nu am suficient curaj.
Am vorbit despre optiunile mele.
Am de ales intre:
-oxsoralen tb.+PUVA
-meladinine sol.badijonaj+UVA
-vitix
sau
-melaoline ...de acesta nu a auzit dar cand i-am spus care este componentul de baza mi-a zis ca are acealasi component de baza ca si
meladinine si anume psoralen
Problema mea este ca nu prea am cand sa stau la soare si am inteles ca melaolin nu are efect fara expunere.Sunt foarte tentata sa incerc vitix.A obtinut cineva rezultate cu acesta?
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Din nou eu.
Tocmai am citit pe net prospectul pentru oxsoralen.Are acelasi component de baza ca melaoline!Si dr.mi-a zis caci costa doar vreo 40 ron.
Sunt in ceata.Cred ca nu e bine nici sa citesti prea mult ca o iei razna.
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijulica spune:

Gabi, sa stii ca nu e acelasi lucru oxsoralenul cu melaoline. Eu am facut tratament cu oxsoralen pentru ca am vazut ca se recomanda (bineinteles ca nu am avut nici un rezultat), dar pe prospect scrie clar ca este pentru "cazuri grave si foarte grave de psoriazis vulgaris"- singura indicatie- iar printre contraindicatii scrie: " albinism".
Mie tocmai mi-a sosit cutia de melaoline asa ca incep de maine. Am tare mari emotii, ca imi pun speranta, mai ales ca au inceput sa "danseze" petele, dar daca acest melaoline este ca si trisoralenul - care avea aceleasi indicatii de stat la soare gradual - atunci am o sansa ca eu m-am repigmentat foarte bine cu el, dar din pacate nu se mai fabrica.
Fiti tari si ganditi optimist, ganditi-va la linistea voastra sufleteasca si nu va mai stresati din cauza asta.
Va pup si va doresc bronzare integrala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Gabi, si dupa ce dai cu crema vitix trebuie sa stai la soare obligatoriu...dar parca nua sa mult, cam jumatate de ora.Numai cu tablete nu stiu ce sa zic...Eu am luat si m-a durut rau stoacul nu am putut sa termin nici o cutie ...Cu crema nu am incercat...
Nu-i rea ideea cu tratamentul personalizat pt vitiligo, mai rau decat sa nu faca nimic nu credca are ce sa se intample...



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Am cautat pe net si am aflat asa :
Melaoline e greces si contine methoxalen 10 mg
Meladinine nu inteleg unde e fabricat - Galderma, dar sunt si alte variante- contine methoxalen 10 mg
Oxsoralen e fabricat in Austria si contine 8-metoxipsoralen

Deci se pare ca primele doua sunt acelasi lucru.ma gandeam ca poate doza e alta dar e la fel, daca vreti cautati si voi pe google.



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Dar desigur sunt si eu in ceata pt ca am gasit si urmatoarele

METHOXSALEN (Oxsoralen®) is a skin pigmenting (coloring) and light sensitizing agent. When combined with the use of ultraviolet light in a treatment called PUVA, methoxsalen treats vitiligo (a condition where skin color is missing). Generic methoxsalen skin lotion is not yet available.

Adica e tot methoxsalen si spune clar ca e si pentru vitiligo...

Dar odata apare methoxsalen alta data methoxalen ( fara s ) sper ca e acelasi lucru ca am ametit si eu pentru ca ma grabesc




........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput